Život v mojí čínské rodině - část 1.
Rodina mého manžela pochází z provincie Anhui, která sousedí s provinciemi Jiangsu, Zhejiang, Jiangxi, Hubei, Henan a Shandong. Žije tam přibližně 64 milionů lidí a řadí se tak prý na osmé místo co se týče populace. Abych řekla pravdu, tak jsem předtím o tomhle místě nic moc nevěděla a nikdy jsem tam nebyla. Znala jsem pouze Žluté Hory, které patří mezi přírodní památky zapsané v UNESCO.
Tatínek (nar. 1966) pochází z malé vesničky nedaleko městečka Miaoshou a celkem jich dětí bylo pět - dva starší bratři (jeden zemřel), tatínek, mladší bratr a mladší sestra. S jeho rodinou se vídáme ale minimálně, protože s nimi maminka má hodně špatné vztahy, což vysvětlím později. A tak je většinou navštěvuje pouze tatínek sám, když je doma na vesnici. Za babičkou občas zajdeme s manželem, maminka za ní nikdy nejde. Maminka (nar. 1968) pochází zase z jiné vesničky poblíž Miaoshou, od té tatínkovi ji dělí vzdálenost přibližně 40 minut autem. Má tři starší sestry a dva mladší bratry, je jich tedy celkem šest. Tatínkova rodina v horách kolem vesnice vlastní asi 30 000 metrů čtverečních lesů a dalších pozemků, na kterých jim roste zejména divoký zelený čaj. Maminka k nim chodila pracovat - sbírala čaj. Později si ve vesnici otevřela malinkou restauraci, do které tatínek často chodil. Jenže tatínek byl v té době celkem známá firma, za jídlo téměř nikdy nezaplatil. Maminka si ho tak dobře pamatovala a pustila se s ním jednou do křížku, protože se jen tak nedá. Výsledek? Vzali se. :-)
Jak bývá v Číně zvykem, jakmile se dcera provdá, odstěhuje se k rodině manžela a do své rodiny už tak nějak nepatří. Ale záleží na rodině. Maminka má (většinou) dobré vztahy se všemi sourozenci i s rodiči, a tak jsou stále v častém kontaktu a navštěvují se. Tatínek se s její rodinou dokonce vídá daleko častěji, než s tou vlastní. Tchýně prý na maminku byla od začátku hodně zlá, nic jí nedovolila, dávala jim jenom to nejhorší (to lepší si nechávala pro svého nejmladšího syna) a dokonce maminku i mlátila. Odtud tedy ta nenávist k tchýni. Manžel mi řekl, že se po těch zkušenostech maminka rozhodla, že ona bude úplně jiná tchýně. Ať si domů přivede kohokoliv (hlavně ne nějakou Henanku nebo slečnu z jihu Anhui :-)), bude na ní hodná a bude se o ní starat jako o vlastní dceru. A to je rozhodně pravda. Kolikrát se o mě stará víc než o vlastního syna. Mám prý svou rodinu daleko a jsem holka.
Maminčiny první dvě starší sestry mají každá po dvou dětech, třetí sestra má jen jednoho syna. Všechny děti teď už mají své děti - každý po jednom a nikdo se nechystá pořídit si druhé dítě, třebaže je to nyní už možné. Nejmladší bratr má jednoho syna, který ale bydlí s jeho bývalou ženou, která od něj kvůli pomluvám od kamarádek odešla. Teď se ukázalo, že si to vymyslely a možná se tedy dají opět dohromady. Strejda pracuje v restauraci v centru Šanghaje jako kuchař a po rozvodu si našel pronájem jednoho pokoje s malou místností, kde je záchod a umyvadlo, za 1000 yuanů v takové šanghajské vesnici, takže do práce to má na skútru asi hodinu a půl. Baterky tady na jedno nabití vydrží fakt dlouho.
Všechny čtyři zmíněné rodiny žijí v Šanghaji, kde mají i práci, a domů na vesnici se vracejí pouze během oslav nového čínského roku, oslav založení republiky a jiných svátků, které jsou delší. S malými dětmi zůstávají doma prarodiče a ostatní pracují. Jeden rozváží po městě jídlo, jiný pracuje jako poslíček pro nějakou firmu, další vystudoval bakalářský obor (ze starších generací jako jediný) a je zaměstnán jako administrativní pracovník. A vydělává podobné peníze jako ten, co rozváží jídlo. Starší ze dvou bratrů se jako patnáctiletý sám odstěhoval do města Xiamen na jihu Číny, kde prodával na ulici trička, jídlo, dělal poslíčka a podobně. Postupně se vypracoval a otevřel si malou restauraci. Z té se po letech přestěhoval do větší a před několika lety otevřel i druhou. Ve městě si pořídil i několik bytů a nejen že se má dobře, patří mezi místní milionáře. Jeho manželka pochází z malé vesničky poblíž města a jak se seznámili nevím. Teta nikdy neopustila město Xiamen, nikdy nikde nebyla a ani po tom netouží, spíš se bojí i po městě. Přišlo mi to zvláštní, až mi potom manžel vysvětlil, že teta neumí číst a neumí standardní mandarínštinu - bojí se tak, že se venku ztratí. Přitom ale strejdovi s restaurací hodně pomáhá a daří se jim z velké části i díky ní - prý má podnikatelského ducha.
Moje čínská rodina je tedy opravdu početná a skládá se z různých věkových skupin a sociálních vrstev. A jak to tak bývá (nejen v Číně), vede to kolikrát k drbům, hádkám, velkým dramatům, srdceryvným smířením… prostě taková telenovela naživo.
Kateřina Krumpálová
Nápadník z ropné plošiny
Emaily s podivnými odkazy, falešné účty, které vám vysají bankovní kartu při nakupování zboží z bazaru, na to jsem zvyklá. Nečekala jsem ale, že mě podvodník potká i jinde...
Kateřina Krumpálová
Mistrovi se "ne" neříká - aneb jak jsem držela půst v čínských horách
S naším Mistrem Xu jsme se nikdy nenudili. Jednou mě naverboval do pětidenního detoxu v čínských horách...
Kateřina Krumpálová
Jak Číňané vnímají trendy oslavující těla všech velikostí a tvarů?
Západ se snaží oslavovat těla všech velikostí, tvarů, barech...často ne příliš úspěšně. Jak tyto trendy vnímají Číňané?
Kateřina Krumpálová
Telefonát s Taiwanem
Už začátkem nového roku, před oficiálním nástupem nového prezidenta do funkce, máme hned o čem mluvit. Co může přinést jeden telefonát s Taiwanem?
Kateřina Krumpálová
Bez filtru ani fotku!
Kruhy pod očima, vrásky, málo vlasů, tloušťka... pro zkrášlovací aplikace není nic problém. Moje čínské kamarádky se bez nejrůznějších filtrů odmítaly fotit a nad následnou úpravou kolikrát strávily i několik hodin.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Americké volby mohou rozhodnout mladí. Klíčové budou ekonomické plány
Do prezidentských voleb ve Spojených Státech zbývají už jen týdny, obě strany tak věnují velkou...
Autoprůmysl jako poslední bašta Evropy. Budou se zavírat fabriky, varoval Turek
Podle europoslance Filipa Turka (Motoristé sobě) jsou cíle v elektromobilitě, které si vytyčila...
Skončíte hůř než v Afghánistánu, hrozí Uganda USA. Obrací se k Rusku
Východoafrická Uganda se přiklání k Rusku a v jejích vztazích se Spojenými státy stoupá napětí. To...
Zemřel bývalý europoslanec a hradecký primátor Vlasák, bylo mu 68 let
Ve věku 68 let zemřel v sobotu bývalý europoslanec za ODS a někdejší hradecký primátor Oldřich...
- Počet článků 203
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1510x