Telefonát s Taiwanem
Po dlouhé době jsem se podívala, co frčí na Twitteru a hned jako první se mi ukázal příspěvek našeho nového prezidenta: “Rozumím, že Čína má k mému hovoru s Tchaj-wanem výhrady. My jsme ale suverénní země a děláme to, co považujeme za správné. Tchaj-wan je demokratická země a my s ním sdílíme hodnoty, ale i významné obchodní vztahy, což je zcela v souladu se schválenou koncepcí zahraniční politiky.” Přidala se i ČT24 a další účty, pod všemi příspěvky divoké diskuze.
Jako první bych chtěla zklidnit nadšení těch, kteří jásali nad tím, že stačí jeden telefonát českého prezidenta a Čína “kňučí”, “už se bojí”. Nemyslím si, že by postoj našich představitelů Číně dělal vrásky na čele. Chtějí mít své ovečky pěkně pospolu v ohrádce a jakmile nějaká začne poskakovat, nedej bože se hlasitě před všemi ostatními snaží vyskočit a balancovat nahoře, hlídací psi se dají do práce. Nezdárnou ovečku nejdříve rázně varují. A protože se prezentují vlastně jako mírotvorci, dají několik šancí na nápravu, přičemž ale jasně uvedou, jaké může mít její chování důsledky. Pokud si to ovečka ani potom nerozmyslí a nestáhne ocas, tak se postarají o to, aby měla dost svých starostí a přešly ji myšlenky na nějaké sebevědomé poskakování. Jinými slovy, Čína teď zkoumá, jestli jde u nás o nabubřelé řeči nebo vzpouru a případně v jakém rozsahu. Ne proto, že by se bála. Ale proto, aby věděla, jak a nakolik přistřihnout křidélka. To je čistě jen můj názor a jenom další vývoj samozřejmě ukáže. Trochu nějakou představu si člověk může udělat na příkladu Litvy, která růžky už vystrčila: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-cina-ekonomicky-drti-malou-litvu-cesko-muze-byt-dalsi-na-rade-187401 Článek doporučuji dočíst dokonce. Jedním z klíčových bodů je citace prezidenta Litevské konfederace průmyslníků, Robertase Dargise: „Litevský průmysl je velmi dobře diverzifikovaný, není tu jediné odvětví, na kterém by stál celý průmysl a dominoval našemu exportu. To je jeden z klíčových bodů naší odolnosti.“ Co se týče ČR, v článku se uvádí, že náš export do Číny je jen o něco málo vyšší, přibližně 1,3 procenta celkového vývozu do zahraničí. Když případné čínské výpady ustojí Litva, není důvod, abychom to neustáli i my. Nebo?
V článku se také zmiňuje, že Evropská unie požádala WTO o konzultaci celého problému s Čínou, to bylo začátkem loňského roku. Někde se uvádí, že řešení podobně komplikovaných případů může trvat i přes rok. The Wall Street Journal připomněl, že spor mezi EU a Spojenými státy, týkající se dotací výrobců letadel Airbus SE a Boeing, se táhnul dlouhých 15 let… (https://www.wsj.com/articles/eu-files-complaint-in-wto-over-chinas-trade-retaliation-on-lithuania-11670402333)
Jiný článek (https://www.irozhlas.cz/komentare/litva-tlak-cina-tchaj-wan-ministerstvo-zahranici-komentar_2202121443_pik) celý problém trochu víc rozvádí: "Litevská ekonomika stojí a padá s vývozem. Ten činí celých 80 procent hrubého domácího produktu. A Čína je pro ni jedním z důležitých partnerů, byť nepřímo, často prostřednictvím německých firem v Číně podnikajících. Sankce uvalené na Litvu se tak dotýkají i spolupráce s Němci. Litevští podnikatelé na rozdíl od svého ministra zahraničí vědí, že se sotva mohou spolehnout na srdnatost Němců. Vstřícnost Německa vůči Číně nezná pomalu mezí, a to nejen v podnikání.” Přesně tak. Koncem minulého roku, kdy se na mnoha platformách mluvilo o situaci Ujghurů, čínský lid by pod zámkem a tisíce a tisíce lidí si stěžovalo na špatné podmínky ve vynucené karanténě, na povrch vyplouvaly otřesné skutečnosti o tom, jak to v Číně v té době vypadalo (spoustu toto jsem zmiňovala na svém blogu v předešlých článcích)… tak v té době si vyjel čínký kancléř Scholz na návštěvu za prezidentem Xi, podle všeho v doprovodu zástupců firem jako je Volkswagen, BASF a Deutsche Bank. Podle serveru DW přišla tahle návštěva nekrátko poté, co Scholz prosadil, že si společnost Cosco (vlastněná čínskou vládou) může koupit 24.9% podíl v jednom z hamburských přístavních terminálů. (https://www.dw.com/en/german-chancellors-visit-exposes-eu-rifts-over-china/a-63640068) Německo se Číny drží pevně, a to i navzdory všemu, co se stalo, co se děje. Experti navrhují, že proti Číně musí postupovat EU jednomyslně, jen tak máme šanci všechno ustát a snad i něco získat. Německo je velkou a silnou součástí EU… Spojené státy mají také svou složitou agendu, Číně dlouhé roky s vidinou zisků ustupovaly a těžko říct, co by je donutilo k otevřenému střetu (nemyslím vojenskému). Kdyby Čína zaútočila na Taiwan a snažila se o násilné připojení? Na základě čeho? Ani Ukrajině proti Rusku nikdo oficiálně nestojí po boku. Hongkong dopadl, jak dopadl…
Státy jako Německo, USA a další mají v otázce Číny jasno. Hrají to na všechny strany, jak se jim to hodí, hlavně aby na tom sami získali co nejvíce. Nový prezident ČR se chce uvést v kontrastu s tím předešlým, chce naplnit touhu lidí po tom, aby se nemusela ohýbat záda, lézt do zadku tomu a tomu, naplnit sen o české síle, suverenitě, o tom, že láska a pravda zvítězí. Nemám s tím problém, to vůbec ne. Pokud to mají všechno dobře promyšlené, počítají s tím, jaké následky to může přinést, mají spočítané, že to ustojíme a budeme v pohodě, nebo snad nám to i pomůže… Tak rozhodně do toho. Zatím na mě ale počínání české vlády působí ve vztazích s Čínou dost naivně. Ano, český prezident si může telefonovat s kým chce, ale jakmile řekne, že “Tchaj-wan je demokratická země”, nemůže se nikdo divit, že v tom Čína vidí velký problém. V jejich očích Taiwan není zemí, je provincií. Ano, slovíčkaření. Jenže i tom politika je, i pár slov může strhnout lavinu. Viděli jsme to několikrát. Za jeden nevinný telefonát s Taiwanem by nás Čína pokárala a jelo by se dál. Jde spíš o prezidentova slova a celkově český výklad daného telefonátu.
Za prvé, ukazovat suverenitu a stavět se za své ideály - určitě. Pokud mají danou problematiku a případné dopady dobře prozkoumané a jsou na to připraveni. Jsou to vůdci země, ne štamgasti v hospodě, jejichž skutky ovlivní jen málo lidí. Za druhé, když už jsem hrdý vůdce suverénní země, stavím se za své ideály a na tom zakládám svou identitu, tak oficiálně a na všech frontách. Ale samozřejmě, to moc dobře nejde, na víc stran to hrají všichni. Lidem se ale ukázka síly líbi.
Kateřina Krumpálová
Nápadník z ropné plošiny
Emaily s podivnými odkazy, falešné účty, které vám vysají bankovní kartu při nakupování zboží z bazaru, na to jsem zvyklá. Nečekala jsem ale, že mě podvodník potká i jinde...
Kateřina Krumpálová
Mistrovi se "ne" neříká - aneb jak jsem držela půst v čínských horách
S naším Mistrem Xu jsme se nikdy nenudili. Jednou mě naverboval do pětidenního detoxu v čínských horách...
Kateřina Krumpálová
Jak Číňané vnímají trendy oslavující těla všech velikostí a tvarů?
Západ se snaží oslavovat těla všech velikostí, tvarů, barech...často ne příliš úspěšně. Jak tyto trendy vnímají Číňané?
Kateřina Krumpálová
Bez filtru ani fotku!
Kruhy pod očima, vrásky, málo vlasů, tloušťka... pro zkrášlovací aplikace není nic problém. Moje čínské kamarádky se bez nejrůznějších filtrů odmítaly fotit a nad následnou úpravou kolikrát strávily i několik hodin.
Kateřina Krumpálová
Strasti v Číně: tlustá moc i málo
V Číně, zejména na jihu, bývá velký problém sehnat oblečení ve větších velikostech, než je M. Přitom M je spíš naším S. Kalhoty jsem si v Šanghaji většinou neměla šanci pořídit. Kult štíhlosti frčí všude.
Další články autora |
Velkolepá Zemanova party. Dorazili Fico, Orbán či čínský velvyslanec
Bývalý prezident Miloš Zeman slaví v sobotu 80. narozeniny. Mezi gratulanty nejsou jen čeští...
Z ujíždějícího kočárku u lanovky v Peci vypadl kojenec, dítě zraněním podlehlo
Policisté pátrají po svědcích, kteří ve středu kolem 12:30 viděli cestou k lanovce v Peci pod...
Obsese zbraněmi, morbidní porno a stres. Vrah z fakulty střílel už na střední
Premium Čtyřiadvacetiletý muž ze středostavovské rodiny bez ekonomických problémů a se slibně rozběhlou...
Konec platebních karet? Bankám vadí jejich monopol, pracují na alternativě
Premium Evropské banky se již nějakou dobu snaží vyšachovat ze hry bezmála monopolní poskytovatele...
Malý Vilík prohrál svůj boj s rakovinou. Sbírka pomohla rodině strávit čas spolu
Rodiče malého Vilíka na stránce Donio v červenci vybírali peníze, díky kterým se mohli plně věnovat...
Legendární astronautka. Žena, která uvázla ve vesmíru, je hvězdou NASA
Premium O Sunitě Williamsové se mnozí dozvěděli až letos, kdy kvůli poruše lodi Starliner uvízla na stanici...
V Izraeli je realita podivnější než scénář, říká o válce producentka seriálu Fauda
Premium Seriály jako Fauda nebo Shtisel podle jejich producentky Danny Stern už jen tak nevzniknou. Poměry...
ATO: Ve městech vede televize přes internet, satelitům se daří v malých obcích
S vývojem techniky se mění i způsob příjmu televizního vysílání v Česku. Ve městech už vede...
Čočku za mandarinky. Rusko kvůli uvaleným sankcím barteruje s Pákistánem
Sankce uvalené ze strany západních států Rusku do velké míry znemožňují provádění mezinárodních...
Kanceláře Vodňany
Mokrého, Vodňany - Vodňany I, okres Strakonice
9 500 Kč/měsíc
- Počet článků 203
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1510x