O zmizelých dětech v Číně

Minulý týden byl čínský internet opět plný příběhu o ztraceném chlapci, který začal v roce 1997. Pan Guo se zařadil mezi těch pár šťastných, kteří se po dlouhých letech nakonec se svým dítětem shledali.
foto z filmu Lost and Love

Před několika lety jsme s manželem koukali na čínský film “Lost and Love” z roku 2015, natočen podle skutečného příběhu. Vyprávěl o muži, jehož dvouletý syn byl v roce 1997 unesen neznámou ženou, zatímco si hrál poblíž domu v městečku Liaocheng. Rozjelo se velké pátrání, ale bez úspěchu. Jeho otec Guo Gangtang to ale nevzdal, nasedl na starou motorku, kterou oblepil plakáty o hledaném synovi, dozadu vyvěsil vlajku s jeho velkou fotkou a brázdil celou Čínou, aby ho našel. Ujel přes 500 000 km a projel prý všech 31 čínských provincií, kromě Tibetu a Ujghurska. Na cestě zničil prý 10 motorek, utratil všechny peníze a dokonce se dostal do statisícových dluhů. Na cestách strávil dlouhých 24 let.

Svého vlastního syna se mu najít nepodařilo, ale za ta léta pomohl mnohým rodinám najít své ztracené blízké, i ve spolupráci s policií. Udává se, že přispěl k nalezení asi stovky lidí. Ti nyní za využití moderních technologií rozjeli novou hledací akci a prý od letošního ledna našli a zachránili přes 2600 ztracených, zatkli 372 podezřelých. Jednoho zmizelého našli dokonce po 61 letech hledání. Mezi nalezenými byl i Guo Xinzhen. Poté, co jeho totožnost potvrdily testy DNA, oba se poprvé po téměř čtvrt století opět shledali. Letos v červnu.

Podle článku z roku 2014 na serveru Foreign Policy se v Číně ročně ztratí na 70 000 malých dětí. Kolik jich doopravdy je však nikdo neví. Čína je obrovská a tohle je opravdu velký byznys. Zejména na vesnicích. Tam se děti unáší a dál prodávají párům, které nemůžou mít svoje vlastní děti, přejí si mít syna nebo prostě více dětí, ale kvůli politice jednoho dítěte nemohli. Některé děti se prý prodávají i do zahraničí - přes sirotčince. Valná většina dětí se nikdy nenajde. Policie toho prý moc nesvede a společnost o problému moc neví. I proto natočili zmíněný film a nyní jsem narazila i na další, “Living with Dead Hearts”. Vypráví příběhy rodin, které ztratily své děti. Dvanáctiletá holčička zmizela ze školy a učitelka její zmizení nenahlásila až do pozdního odpoledne. Dvouletý chlapec se ztratil z uličky u domu… nikde není bezpečno. Podle China Daily se cena jednoho dítěte pohybuje kolem 30 000 - 80 000 RMB - 99 000 až 264 000 Kč. V roce 2013 odhalili, že v jedné nemocnici v provincii Shaanxi lékaři prodávali novorozence za asi 54 000 Kč. Rodičům nalhávali, že jejich děti byly příliš slabé a porod nepřežily. Takhle to praktikovali po dlouhých sedm let.

v hlavní roli slavný fešák z Hongkongu, Andy Lau (???)

 

Autor: Kateřina Krumpálová | středa 21.7.2021 17:50 | karma článku: 23,75 | přečteno: 827x

Další články autora

Kateřina Krumpálová

Bydlíme v Thajsku!

Začátkem března jsme se přestěhovali do města Pattaya, které leží na východě Thajska podél Thajského zálivu, asi sto kilometrů jižně od hlavního města Bangkoku.

27.3.2025 v 7:53 | Karma: 24,73 | Přečteno: 813x | Diskuse | Ostatní

Kateřina Krumpálová

Zimu letos přečkáváme v Thajsku

Do Thajska se jezdí hlavně kvůli písečným plážím, výbornému jídlu, uvolněné atmosféře a nízkým cenám. Muži sem jezdí také za holkami. Uvolněnými.

24.11.2024 v 12:50 | Karma: 12,70 | Přečteno: 284x | Diskuse | Osobní

Kateřina Krumpálová

Nápadník z ropné plošiny

Emaily s podivnými odkazy, falešné účty, které vám vysají bankovní kartu při nakupování zboží z bazaru, na to jsem zvyklá. Nečekala jsem ale, že mě podvodník potká i jinde...

27.7.2023 v 15:47 | Karma: 26,39 | Přečteno: 1108x | Diskuse | Ona

Kateřina Krumpálová

Mistrovi se "ne" neříká - aneb jak jsem držela půst v čínských horách

S naším Mistrem Xu jsme se nikdy nenudili. Jednou mě naverboval do pětidenního detoxu v čínských horách...

2.7.2023 v 15:32 | Karma: 24,06 | Přečteno: 660x | Diskuse | Ostatní

Kateřina Krumpálová

Jak Číňané vnímají trendy oslavující těla všech velikostí a tvarů?

Západ se snaží oslavovat těla všech velikostí, tvarů, barech...často ne příliš úspěšně. Jak tyto trendy vnímají Číňané?

28.6.2023 v 18:27 | Karma: 20,35 | Přečteno: 711x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář

16. června 2025,  aktualizováno  11:52

Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...

Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou

16. června 2025  12:20

V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...

V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu

12. června 2025  10:55,  aktualizováno  16:42

Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...

Rudé prádlo a finta se třpytkami. Strip klub v Charkově nabízí show i útěchu

15. června 2025  20:19

Když si dvacetiletá Lisa na svou směnu ve striptýzovém klubu v ukrajinském Charkově obouvá boty na...

Sláva v Přešticích. Na svatbu komtesy z rodu Černínů přijel i belgický král

15. června 2025  14:24

Své ano si v Kostele Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích řekli v sobotu v poledne osmadvacetiletá...

Havlíčkův Brod není pro chudé. Ceny městských pozemků zaskočily i makléře

20. června 2025

Během léta začne prodej stavebních parcel v havlíčkobrodské lokalitě Na Nebi. Vůbec poprvé tak...

Nelichotivý primát: Brno je magnetem na nehody. Zachránit ho mají radary

20. června 2025  5:34

Na vrcholu žebříčku, ovšem velice nelichotivého, se ocitlo Brno - podle indexu Generali České...

Pobyt v Jeseníkách turistům opět zpříjemní slevy, kraj na ně dá pět milionů

20. června 2025  5:29

Olomoucký kraj opět uvolní peníze na ubytovací vouchery, aby podpořil cestovní ruch v Jeseníkách...

Jak Mosad prošpikoval Írán svými agenty. Jsou mezi diplomaty, vědci i běžnými lidmi

20. června 2025

Premium Koncem dubna oběsili v Teheránu šéfa kontrarozvědky odpovědného za honění špionů izraelského Mosadu...

  • Počet článků 205
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1508x
V Číně žiji a pracuji již devátým rokem, ale tato země mě nepřestává překvapovat. Postupně se s vámi podělím o zážitky a poznatky ze všedního života, sportu, vzdělávacího systému a ze společnosti.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.