O zmizelých dětech v Číně

Minulý týden byl čínský internet opět plný příběhu o ztraceném chlapci, který začal v roce 1997. Pan Guo se zařadil mezi těch pár šťastných, kteří se po dlouhých letech nakonec se svým dítětem shledali.
foto z filmu Lost and Love

Před několika lety jsme s manželem koukali na čínský film “Lost and Love” z roku 2015, natočen podle skutečného příběhu. Vyprávěl o muži, jehož dvouletý syn byl v roce 1997 unesen neznámou ženou, zatímco si hrál poblíž domu v městečku Liaocheng. Rozjelo se velké pátrání, ale bez úspěchu. Jeho otec Guo Gangtang to ale nevzdal, nasedl na starou motorku, kterou oblepil plakáty o hledaném synovi, dozadu vyvěsil vlajku s jeho velkou fotkou a brázdil celou Čínou, aby ho našel. Ujel přes 500 000 km a projel prý všech 31 čínských provincií, kromě Tibetu a Ujghurska. Na cestě zničil prý 10 motorek, utratil všechny peníze a dokonce se dostal do statisícových dluhů. Na cestách strávil dlouhých 24 let.

Svého vlastního syna se mu najít nepodařilo, ale za ta léta pomohl mnohým rodinám najít své ztracené blízké, i ve spolupráci s policií. Udává se, že přispěl k nalezení asi stovky lidí. Ti nyní za využití moderních technologií rozjeli novou hledací akci a prý od letošního ledna našli a zachránili přes 2600 ztracených, zatkli 372 podezřelých. Jednoho zmizelého našli dokonce po 61 letech hledání. Mezi nalezenými byl i Guo Xinzhen. Poté, co jeho totožnost potvrdily testy DNA, oba se poprvé po téměř čtvrt století opět shledali. Letos v červnu.

Podle článku z roku 2014 na serveru Foreign Policy se v Číně ročně ztratí na 70 000 malých dětí. Kolik jich doopravdy je však nikdo neví. Čína je obrovská a tohle je opravdu velký byznys. Zejména na vesnicích. Tam se děti unáší a dál prodávají párům, které nemůžou mít svoje vlastní děti, přejí si mít syna nebo prostě více dětí, ale kvůli politice jednoho dítěte nemohli. Některé děti se prý prodávají i do zahraničí - přes sirotčince. Valná většina dětí se nikdy nenajde. Policie toho prý moc nesvede a společnost o problému moc neví. I proto natočili zmíněný film a nyní jsem narazila i na další, “Living with Dead Hearts”. Vypráví příběhy rodin, které ztratily své děti. Dvanáctiletá holčička zmizela ze školy a učitelka její zmizení nenahlásila až do pozdního odpoledne. Dvouletý chlapec se ztratil z uličky u domu… nikde není bezpečno. Podle China Daily se cena jednoho dítěte pohybuje kolem 30 000 - 80 000 RMB - 99 000 až 264 000 Kč. V roce 2013 odhalili, že v jedné nemocnici v provincii Shaanxi lékaři prodávali novorozence za asi 54 000 Kč. Rodičům nalhávali, že jejich děti byly příliš slabé a porod nepřežily. Takhle to praktikovali po dlouhých sedm let.

v hlavní roli slavný fešák z Hongkongu, Andy Lau (???)

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Kateřina Krumpálová | středa 21.7.2021 17:50 | karma článku: 23,75 | přečteno: 827x