Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak je v tréninkovém kempu v Thajsku?

S manželem se oba věnujeme kontaktním sportům. On je profesionální zápasník, já bojová umění vyučuji. Proto jsme se rozhodli před koronavirem ukrýt v Thajsku, kde se už tři týdny potíme v nejvyhlášenějším tréninkovém centru Asie.

Kvalitní kluby bojových umění a sportů najdete již ve většině zemí. I v ČR máme v této oblasti dlouhou a velmi úspěšnou historii a zejména MMA je v současné době na obrovském vzestupu. I tak ale čas od času spousta borců odjíždí zahranice na tréninkové kempy, a to z mnoha důvodů. Patří k nim jak celková úroveň, tak možnost učit se od zvučných jmen, vše potřebné je pod jednou střechou, podnebí, cena a podobně. Vzhledem k tomu, že žijeme v Číně, kde se zastavil normální život kvůli situaci kolem koronaviru, rozhodli jsme se odjet trénovat do Thajska. Tahle země je vyhlášená svou tradicí bojových sportů, neleží daleko, vychází pro nás velice levně a najde se zde hned několik velice vyhlášených tréninkových středisek.

 

Většina zápasníků míří do pobřežní městské části Chalong, ale tohle místo stojí za to vidět, i pokud vám sport nic neříká. Poblíž našeho bungalovu je chrámový komplex Wat Chalong, kde nepotkáte moc turistů. Dál je tu botanická zahrada, svět ptáků, krokodýlí království, na pláže Patong nebo Karon to trvá 20 minut na motorce, stejně tak do hlavního města ostrova. Rozhodně se tady člověk nenudí, ale zpět k tréninku.

 

Téměř vše důležité se nachází ve “fit” uličce (Soi Ta-iad), jak jí říkám. Najdete tady spoustu restaurací a kaváren, které kromě místních specialit, hamburgerů a pizzy nabízejí také veganská nebo raw jídla, potréninková kuřecí prsa na všechny způsoby, zeštíhlující saláty, dokonce i proteinové koktejly a různé detoxikační nápoje. Na každém rohu se samozřejmě prodávají čerstvé kokosy, které pořídíte za 40-50 bathů. Mimo tuto uličku se na trhu dají koupit už za 15 bathů. Je tu spousta veřejných prádelen, kde vám vyperou a vysuší prádlo za 30-50 bathů na kilo za pár hodin. Jednou týdně si nechávám prát gi, protože je z hodně silného materiálu a už jsem zhejčkaná. Zbytek si pereme sami. Na každém rohu se dají pronajmout motorky za 1200 bathů na týden (900 Kč), na několika místech najdete k pronajmutí i auta. Všude, kam se podíváte, postávají, často i pobíhají polonahá vysportovaná těla. Kluci jen v kraťasech. Holky ve sportovních podprsenkách a kraťáskách do půli zadku. Většinou míří do jednoho z mnoha fitness zařízení. Na tak malém místě je obrovská koncentrace opálených svalovců a fitness krásek, že pokud k nim tak úplně nepatříte, může chvíli trvat, než se vám vrátí sebevědomí. Na druhou stranu to tady překypuje endorfiny, všichni jsou přátelští, uvolnění, a rozhodně nebudete motivaci do pohybu hledat dlouho.

 

Nejvyhlášenějším tréninkový centrem je beze sporu Tiger Muay Thai. Tenhle klub reprezentuje spousta známých zápasníků, mezi které patří například Valentina Shevchenko, Peter Yan, Rafael Fiziev, vůbec první thajská zápasnice v UFC Loma Lookboonmee a další. Jezdí sem tak vedle amatérů a hobistů také profesionální zápasníci z těch nejslavnějších organizací světa, včetně ONE FC, Bellator nebo UFC. Docela dobře se vám může stát, že na váš trénink dorazí i mistr světa v thajském boxu, kickboxu, nebo jiné hvězdy, jejichž zápasy sledujete v televizi. Manžel Lukas si během MMA sparingu zazápasil s českým borcem Jakubem Dohnalem, který se zde připravuje na svůj další zápas v Oktagonu. Naposledy také změřil síly s judisty a wrestlery, kteří reprezentovali své země na Olympijských hrách. Na každém tréninku je vždy alespoň pár zápasníků sambo ze zemí bývalého sovětského svazu, potkali jsme i několik Poláků, Němců, Španělů, Brazilců, samozřejmě spoustu Asiatů. Připomíná to tady malý velký Babylon. Nepotkáte tu ale jen mix národností, ale i různé věkové a výkonnostní kategorie. Téměř každým si tady najde lekce pro sebe. Vedle sportovních kontaktních disciplín jako jsou MMA, box, thajský box, wrestling a kickboxing, si můžete vyzkoušet také tradiční thajské bojové umění zvané Krabi Krabong. Dál tu jsou různé kondiční tréninky, cross fit a jóga. O několik set metrů dál stojí další vyhlášený gym, Top Team, který je rozlohou o dost menší, ale to mu na kvalitě neubírá. Kolem najdete i spoustu dalších menších klubů a posiloven. Zatím se nám nestalo, že bychom si z místní nabídky nevybrali, a nebo že by nás na lekci nepustili kvůli obsazenosti. Nejvíce natřískané bývají sparringové tréninky na MMA a grappling, ale i s tím se trenéři vždy dobře popasují.

 

Ze začátku se zdá, že se rozhodně vyplatí pořídit si permanentku alespoň na týden nebo nejlépe na měsíc, ceny jednotlivých klubů a posiloven jsou snadno dostupné na jejich webových stránkách. Hned po příjezdu jsem si tak v Tygrovi zaplatila týden grapplingu a BJJ za 4100 bathů (plus daň). Za téměř 3000 Kč tak dostanete celkem 16 lekcí  (gi a nogi), dál můžete dvakrát týdně chodit na wrestling pro MMA a do klimatizované posilovny dle libosti. Spousta lidí si koupí kompletní balíček, který na týden vyjde na 5000 bathů a na měsíc 15500 bathů, to už můžete chodit kdykoliv kamkoliv. Na začátku každé lekce je protažení, zahřátí a trocha základních cviků, poté se vyučují jednotlivé techniky a na závěrečných 30-40 minut je sparring. To znamená, že v týdnu máte zápas dvakrát denně, v pátek večer je to hlavně o sparingu, a stejně tak v sobotu dopoledne. Po prvním týdnu jsem byla naprosto vyždímaná. V kombinaci s tím, že mi něco nesedlo v jídle, jsem byla mimo na téměř 4 dny, které jsem strávila buď v posteli a nebo v koupelně. Když byl Lukas v profesionálním týmu juda v Šanghaji, trénovali jako blázni, ale zápas měli jen 2-3krát do týdne. V UFC institutu mají sparingy pouze dvakrát týdně, zbytek času věnují pilování technik, kondici, posilování atd. Zápasit každý den celý týden je dost velká zběsilost, která se moc nevyplatí. Rozhodně si tím ale posunete limity v tom, co ještě vydržíte. Určitě také záleží, ve které tréninkové fázi člověk je. Představa, že si dáte ráno grappling, na oběd jógu, odpoledne crossfit nebo třeba thajský box a večer další sparing, je dost nereálná - tedy pokud chcete v každé lekci jet naplno. Většinou občas dostanete chuť tréninky doplnit crossfitem, dát se trochu do kupy na józe a mobilizačním cvičení. To si ale musíte zaplatit zvlášť, pokud nemáte kompletní balíček, takže to potom vyjde celkem draho a nejlepší je si pořídit “all inclusive”. Top fighteři si musí vybírat ještě pečlivěji, protože ne každý trénink odpovídá úrovní a při tom počtu lidí, nemá trenér dost času věnovat se každému. Většinou si zaplatí soukromého trenéra na kondici a posilování a po něm trenéra na techniku. Občas zajdou na crossfit, ale většinu času trénují sami se svým týmem. Například Číňané, kteří zápasí v UFC, sem jezdí se svými vlastními lidmi - celý pobyt jim buď zaplatí sami a nebo se o náklady postará jejich klub.

Od druhého týdne si tak spíš kupujeme jednotlivé lekce a různě to kombinujeme i s jinými tréninkovými centry. Na kondiční trénink chodíme do Unit 27, který najdete jen pár metrů od Tygra. Po prvním týdnu jsem navíc začala vyučovat online, takže už na cvičení není tolik času. V polední pauze cvičíme s Lukášem sami v Tygrovi, kde jsou prostory a všechno vybavní volně k dispozici, pokud tam nejsou hromadné tréninky. Večer chodím na grappling a sparring. Lukáš si platí soukromé lekce boxu (2000 bathů) a dvakrát týdně chodí na zápasy. Soukromé lekce se dají najít už za 300 bathů, ale kvalita a přístup jsou velice rozdílné.

 

Co dál zajímavého se tady děje? Hned několik klubů organizuje hromadné výběhy na kopec k Velkému Buddhovi. Některé jsou brzy ráno, jiné v sobotu dopoledne. Někteří běží na prázdno, jiní s kettlebelly v ruce. Vyběhli jsme si to na vlastní pěst a musím říct, že to v tom horku stálo za to. Některé úseky jsou tak příkré, že i Lukáš měl co dělat a musel to vyjít. Nejsme žádní zdatní běžci, ale aspoň jednou jsme si to zkusili. Další zajímavou akcí je Plážová výzva organizovaná Tygřím gymem. Celé je to naplánované na tři hodiny, během kterých se posiluje, běhá, skáče a plave. Je to neskutečný zápřah, rozhodně to byl zážitek, ale stačilo nám to jednou.

 

Rozhodně jsme udělali dobře, že jsme sem vyjeli. Tréninky jsou tady výborné, pokud si je dobře naplánujete. Potkáte spoustu zajímavých lidí z různých koutů světa, od každého se naučíte něco nového. Užijete si sluníčko - každý den je tady minimálně 27 stupnů a za celé tři týdny pršelo jen dvakrát. Většina hotelů a hostelů má své vlastní bazény, k moři to také není daleko. Je to ideální aktivní dovolená, jejíž náročnost si naplánujete podle svých možností.

 

 

Autor: Kateřina Krumpálová | sobota 14.3.2020 13:35 | karma článku: 17,45 | přečteno: 1232x
  • Další články autora

Kateřina Krumpálová

Snad nikdy nekončící karanténa v Šanghaji

Nejedná se o tak drastickou karanténu jako minule, kdy ulice opravdu zely prázdnotou a parky zarůstaly plevelem. I tak jde o velký zásah do životů lidí. Do karantény často jdou i ti, kteří mají negativní výsledek.

15.10.2022 v 17:21 | Karma: 23,22 | Přečteno: 736x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Co zatím víme o finále Road to UFC?

S druhým kolem turnaje se tajnosti nedělaly, finále je zatím velká neznámá. Ve hře byla Šanghaj, Las Vegas a teď i Jižní Korea. A jak si v UFC vůbec stojí zápasníci z Koreje a Číny?

15.10.2022 v 14:48 | Karma: 7,52 | Přečteno: 184x | Diskuse| Sport

Kateřina Krumpálová

Čínský pohled na Česko po roce v Praze

Z minulého článku to asi vypadalo, že manžel v Česku ten rok nedělal nic jiného, než že objížděl řeznictví, vařil maso a sbíral houby. Z větší části je to tak trochu pravda, ale stihl si při tom všimnout i dalších věcí.

14.10.2022 v 16:32 | Karma: 31,96 | Přečteno: 985x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Maso, maso, maso... po čínsku

Manžel Lukai se bez masa neobejde a tohle je jeho náhled na věc. Vegetariáni a slabší povahy, prosím nečtěte.

11.10.2022 v 22:17 | Karma: 31,20 | Přečteno: 1058x | Diskuse| Ostatní

Kateřina Krumpálová

Jak bude vypadat semifinále Road to UFC v Abu Dhabi?

Do semifinálového kola turnaje Road to UFC zbývají pouhé dva týdny. Snazování váhy je v plném proudu, tréninky už jsou volnější a ladí se detaily.

10.10.2022 v 16:21 | Karma: 10,69 | Přečteno: 203x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 203
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1517x
V Číně žiji a pracuji již devátým rokem, ale tato země mě nepřestává překvapovat. Postupně se s vámi podělím o zážitky a poznatky ze všedního života, sportu, vzdělávacího systému a ze společnosti.

Seznam rubrik