New Age: království oddělené reality

LSD, meskalin, marihuana, holotropní dýchání, prožitek vesmírné jednoty, stavy změněného vědomí – to všechno jsou prostředky, nebo spíše nástroje k prožití zvláštního stavu vědomí, které lze souhrnně nazvat filozofií New Age. Co tato zvláštní slova znamenají a je hnutí New Age filozofií, náboženstvím, nebo něčím jiným???

Především je třeba poznamenat, že New Age nemá žádný jednotící koncept, ani žádná dogmata. V tom je tedy příbuzný svému bratranci, východnímu panteistickému monismu. Jedním z jeho důležitých znaků je tzv. „pojmový relativismus“. O co jde v praxi? V naší západní společnosti je čas hladce plynoucí kontinuitou, v níž všechno na světě postupuje stejnou rychlostí a plyne z budoucnosti přes přítomnost do minulosti. Taková je PŘEDSTAVA západního člověka o čase. Indián z kmene Hopiů žádnou takovou představu časové kontinuity nemá, protože jeho jazyk (jazyk Hopiů) nemá žádný výraz pro pojem „čas“.
Jinými slovy, západní jazykový systém se svým nánosem civilizačních pojmů NÁM NEUMOŽŇUJE VIDĚT JINAK !
Tento poznatek vedl Benjamina Whorfa k hypotéze: „Struktura jazyka, jehož člověk užívá, ovlivňuje jeho chápání okolního světa.“

Toto je velmi důležitá myšlenka, takže ještě jeden příklad:

Existují národy, které žijí v uzavřeném prostředí, například obklopeny pralesem a které proto nevěří (vzhledem ke své převládající zkušenosti s okolním prostředím), že je možno vidět dál než na vzdálenost několika stovek metrů. I když je přivedete na vyvýšený prostor otevřené krajiny, neuvidí dál. Když je však přesvědčíte, že je možné vidět víc, najednou se jim před očima otevírají ohromné vzdálenosti …
Tento příklad nám nabízí Robert Masters a uzavírá:“Žádné přímé vnímání neexistuje…“ uveřejněno v Intellectual Digest r.1973 str. 100)

Skeptický pohled na jazyk popisuje Ernst Cassier: „ Místo, aby nám pojmy ukazovaly skutečnou podobu věcí, ukazují spíš podobu myšlení samého…“ tedy jinak řečeno, svým přemýšlením o objektivní realitě neobjevujeme objektivní realitu, ale objevujeme náš způsob vnímání o této realitě. Vykládáme ji jenom jedním z mnoha možných způsobů.

Znakový systém západního světa ovládá naše myšlení už stovky let. Předpokládá, že není jen jedním znakovým systémem z mnoha, ale převyšuje ostatní, protože vede k objektivní pravdě. New Age si nic takového nemyslí. Co si tedy myslí, co předpokládá? Zkusme shrnout základní principy New Age:


1, Bez ohledu na to, co je podstatou bytí (duch či hmoty, energie, částice), je králem a prvotní formou existence „JÁ“. Jak v jednotlivci roste pochopení této skutečnosti, dostává se lidstvo na pokraj radikální změny v povaze člověka, lidstva.
V New Age je prvotní formou existence JÁ, celistvá ústřední podstata každého člověka.

2, Svět se projevuje ve dvou dimenzích. Jako viditelný, přístupný skrze běžné vědomí, skrze naší každodenní zkušenost a jako neviditelný (Odpoutaná mysl), přístupný ve ZVLÁŠTNÍM STAVU VĚDOMÍ.
Základ je tedy JÁ, obklopeno viditelným světem, jak ho známe, a světem neviditelným, do něhož může „JÁ“ proniknout pomocí drog, meditace, holotropního dýchání, stavu vytržení apod.


3, Jádrem zkušenosti New Age je kosmické vědomí, v němž se tradiční kategorie času, prostoru v podstatě vytrácejí.


Příznivci či stoupenci New Age nám ve svých dílech dostatečně popisují své výlety do neviditelného světa. Mezi tyto autory patří Carlos Castaneda, Shirley McLaine, Aldoux Huxley, Alan W. Wats, abych jmenoval jen ty nejznámější. Existuje ale bezpočet dalších, kteří západnímu člověku poskytují pohled do zajímavé filozofie, která přibližně od šedesátých let minulého století symbolicky omývá břehy západního světa …


Autor: Paul Kreuz | pátek 1.2.2008 20:35 | karma článku: 12,39 | přečteno: 1083x