Vepřová pečeně s houbovou omáčkou

Možná tomu nebudete věřit, ale dneska se mi povedla fakt dobrota. A protože jsem už trochu sklerotický, tak šup s tím do deníčku, než to zapomenu.

Mně se totiž málokdy podaří uvařit stejné jídlo dvakrát. V kuchyni spíš experimentuji. Ani ne tak s kořením, jako mnozí, ale spíš s technologiemi a postupy. Možná vám to dnešní jídlo připadne banální, známá věc. Inu, co se dá dělat.

Vezmeme asi 3/4 kila vepřového ocásku. Může to samozřejmě být i kýta, bůček, plecko, nebo kombinace všeho. Ocásek má tu výhodu, že už v sobě všechny tyto druhy v příznivém poměru kombinuje. Tak tedy vezmeme ten ocásek, zbavíme ho kosti (tu si necháme na polévku) a rozkrájíme na větší kusy, tak 6 až 8 dílů. Posolíme, opepříme a necháme někde odležet.

Mezitím si nakrájíme cibuli, stačí jedna, a žampióny na plátky. Odhadem jsem tam mrsknul tak 25 - 30 dkg. (Tak teď jsem mrknul na účtenku a musím se pochlubit, že odhad mám docela dobrej, bylo jich 286 gramů.) Cibulku necháme zpěnit na másle až zesklovatí. (Vláďa Kroupa může pěnit na špeku.) Ne do hněda, to není dobré. Pak tam přihodíme ty žampióny a za stálého míchání smažíme na střední teplotu (u našeho sporáku s rozmezím 0 až 9 to dělám na pětku).

Když se všechna voda odpaří, přidám sporáku na sedmičku a mrsknu tam to maso. Zatímco se maso zespoda praží, přisypeme ještě sladkou papriku a drcený nebo mletý kmín. Papriky nemusí být moc, neděláme vepřové na paprice. Pak to všechno řádně promícháme a smažíme. Když je maso ze všech stran opražené, stáhneme zase na pětku a ještě tam rozmáčkneme jeden stroužek česneku. (A zase, Vláďa Kroupa může tři.)

Když se všechna voda zase odpaří, stáhneme to na chvíli z plotny a maso přendáme do pekáčku. Při tom se ho pokusíme zbavit všech žampiónů, jde to docela snadno. Maso dáme do trouby na 150 a pečeme tak dvě až dvě a půl hodiny. Maso průběžně otáčíme, asi po hodině a půl přidáme troubě na 170 stupňů a tlusté kousky masa propícháme vidličkou - tím se nám dostane pěkně ven šťávička.

Ovšem zapomeňte na to, že si během přípravy tohoto jídla nějak odpočinete. Dobu, po kdy se maso bude péct, smysluplně využijete na přípravu omáčky a knedlíků. Takže, když vám zbytek omáčky (to, co zbylo poté, co jste maso přendali do pekáčku, čili prakticky vše, kromě masa) trochu vychladl, nasypeme tam asi tři polévkové lžíce hladké mouky a důkladně promícháme (to je moje oblíbená turbojíška). Vložíme znovu na plotnu stupně 5 a za stálého míchání připékáme. Po ruce máme hrneček s vodou (já tam leju klidně studenou, mě je to jedno) a po malých dávkám jíšku ředíme. Vždy, když už se to moc připaluje, přilijeme kapku vody a zase necháme přivést k varu a k připalování (ale pozor, s tím připalováním se to nesmí přehnat).

A takto postupujeme tak dlouho, dokud nemá omáčka přijatelnou hustotu. Mějte na paměti, že mouka se musí vařit aspoň půl hodiny, ale klidně i mnohem déle. Když se vám tedy omáčka zdá OK, můžeme se pustit do ochucení. Předně musíte cítit, že už to ztrácí tu "moučnou" chuť. Pokud ano, přisolte a přidejte koření, dle vaší chuti. Jelikož u nás si potrpíme na jídla sice chutná, avšak ne příliš ostrá, spokojil jsem se s trochou dosolení a jednou kávovou lžičkou octa. Samozřejmě, zde se fantazii meze nekladou.

Omáčku i po dochucení klidně udržujte na mírném ohni dál ve varu (u mě stačí jednička). Nevadí, když omáčka zase zhoustne, protože ji za chvíli budeme zase ředit, tentokrát výpekem. Když je totiž maso upečené, přendáme ho z pekáčku někam na talíř a vypečenou šťávu přilijeme k omáčce. Pak ještě případně přidáme trochu vody k docílení finální konzistence a celé přivedeme k varu. Větší kusy masa můžeme ještě překrojit a pak maso přidáme do omáčky a chvíli necháme i s omáčkou prohřát.

Když je to všechno hotové, podáváme s houskovými knedlíky nebo s rýží. Přeji dobrou chuť. Na závěr pár obrázků k nalákání.

receptu

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Pavel Krejčíř | sobota 26.9.2009 23:00 | karma článku: 14,44 | přečteno: 3920x
  • Další články autora

Pavel Krejčíř

3D z hlubin dávnověku

2.2.2015 v 8:30 | Karma: 7,69