Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Radioterapie

K napsání tohoto článku mě motivovala nedávná návštěva města Jáchymov. Toto krušnohorské město, jak patrně každý ví, proslulo nejen gulagy a těžbou uranu pro potřeby Sovětského svazu, ale i lázněmi, jejichž rozvoj začal v prvních desetiletí dvacátého století.

Jáchymov

Při prohlídce jáchymovského muzea mě zaujala právě expozice věnovaná místním lázním. S mírným překvapením jsem zjistil, že se zde stále provádí tzv. radioterapie, nebo též radonová kúra, i když už není na prvním místě propagačních letáků, jako tomu bylo za první republiky. Vrátil jsem se v myšlenkách o nějakých patnáct let zpět, kdy jsem na Univerzitě v Glasgow absolvoval kurz o radioaktivitě a o nakládání s radioaktivním materiálem.

Jméno přednášejícího si již nepamatuji, ale pamatuji si, že mezi jinými věcmi probíral i léčení radioaktivitou. Vraťme se tedy přesně o sto let zpět a podívejme se, jak radioaktivní lázně vznikly. Historie lázní Jáchymov spadá až do roku 1864, kdy na dole Svornost vytryskl pramen vody, která zatopila skoro celou šachtu. Po objevu radioaktivity a hlavně radia Marií Sklodowskou se začínají pak v režii státu v Jáchymově budovat lázně. První kroky začínají v roce 1906 a budování lázní vrcholí v roce 1912, kdy byl slavnostně otevřen monumentální lázeňský dům Radium Palace.

Lázně rychle nabývají věhlasu a v období první republiky se zde léčí nejen radonovou vodou z pramene v dole Svornost, ale i Roentgenovými paprsky a dalšími zdroji tvrdého záření. Lázně se pyšní skvělými léčebnými výsledky, zejména při léčbě pohybového ústrojí, dýchacích problémů, ale i rakoviny.

Jaká ovšem ve skutečnosti byla pohnutka k celkovému rozmachu tzv. radioterapie, tedy léčení pomocí radioaktivních látek? Po objevu radioaktivity a paprsků X záhy vědci zjistili, že příliš časté vystavování účinkům těchto záření má na živý organismus neblahé účinky. Pokud se to přežene příliš, pak přímo devastující. Mnoho lékařů v počátcích rentgenování za to zaplatilo dokonce cenu nejvyšší.

Ovšem člověk je tvor zvídavý a myslící. Při tvůrčím přemýšlení používá mnoho postupů a jedním z nich je analogie. Už dávno se vědělo, že řada léků (chemických) jsou ve své podstatě jedy, ale při malých dávkách dokáží pomáhat. Proč by to stejně nemohlo být i s radioaktivitou? A tak začala vznikat první radioterapeutická centra i naše slavné radioaktivní lázně. Na tom by nebylo nic špatného.

Vtip je v tom, že cesta vědy je poseta mnohými omyly, a výše vyjádřená domněnka je jedním z nich. Při pečlivém zkoumání vyšlo najevo, že v případě radioaktivity žádná analogie z chemickými léky neplatí. Radioaktivita má na organismus vždy jedině a pouze škodlivý vliv. Není znám žádný mechanismus, který by léčení radiací vysvětloval nebo ospravedlňoval.

A tak postupem času, hlavně po druhé světové válce, většina pracovišť od léčení radioaktivitou ustupuje. Dnes se radioaktivita používá pouze pro diagnostické účely, s jedinou výjimkou, a to je léčení zhoubných nádorů. Zde se ovšem záměrně využívají její devastující účinky. Proto jsem byl mírně zaskočen, když jsem zjistil, že léčba radonovou vodou je stále na seznamu Jáchymovských procedur. Na stránkách lázní se dočteme, že kúra má skvělé účinky a není nebezpečná.

Jak to tedy funguje? Podle mě tak, že pacient je vystaven slabému alfa záření, tedy v podstatě neškodnému druhu radioaktivity, a léčebné účinky obstará buď voda samotná, jako u Priesnitze v Jeseníku, nebo placebo efekt. Nechci lázním Jáchymov kazit možná dobře zajetý byznys, ale přijde mi, že léčit v jednadvacátém století pacienty radioaktivní vodou je trochu anachronismus.

Autor: Pavel Krejčíř | neděle 2.9.2012 19:00 | karma článku: 9,41 | přečteno: 1147x
  • Další články autora

Pavel Krejčíř

Lze vytvořit HDR z jediné fotografie?

Většina z vás to už asi někde viděla, i tady na blogu už se jich pár vyskytlo. Třeba Marián Béreš tu nějaké měl. Jsou to takové ty fotky s divnými barvami, ale když se to povede, může to vypadat docela hezky.

5.3.2015 v 14:00 | Karma: 13,90 | Přečteno: 1231x | Diskuse| Hobby

Pavel Krejčíř

3D z hlubin dávnověku

Možná máte pocit, že 3D nadšení vyvolané filmem Avatar je již na ústupu. A máte pravdu, ale rozhodně to není první ústup ze 3D nadšení v dějinách lidstva. Ve svém seriálu o 3D fotografii jsem už jednou nakousl, že 3D fotografie je stará jak fotografie sama. Od dob vynálezu fotografie už lidstvo prodělalo minimálně tři vlny 3D nadšení.

2.2.2015 v 8:30 | Karma: 7,69 | Přečteno: 566x | Diskuse| Hobby

Pavel Krejčíř

Fraktálovo velmi pozdní odpoledne 2

Tak jako se série kolegy Řeháčka dočkala již čtvrtého pokračování, přicházím i já s pokračováním mého skrovného příspěvku do světa fraktálů. Samozřejmě, že jsem žádné pokračování neplánoval, ale tak už to chodí.

22.10.2014 v 14:20 | Karma: 9,70 | Přečteno: 675x | Diskuse| Věda

Pavel Krejčíř

Fraktálovo velmi pozdní odpoledne

Tento článek je inspirován sérií článků kolegy Řeháčka. Abyste to špatně nepochopili - rozhodně mu nechci lézt do zelí ani do jeho lagun plných mořských koníků. Ale jak postupně přibývají články jeho populární série, začínám propadat panice, jestli snad na něco nezapomněl.

17.10.2014 v 8:00 | Karma: 11,23 | Přečteno: 702x | Diskuse| Věda

Pavel Krejčíř

Co nám říkají satelity GPS o teorii relativity

Satelity GPS jsou často prezentovány veřejnosti jako fantastický důkaz o platnosti Einsteinových teorií relativity. Realita je ovšem trochu jiná. Pokusím se vysvětlit, jak to se vztahem GPS a relativity je doopravdy.

19.9.2014 v 23:10 | Karma: 20,09 | Přečteno: 1572x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Česko slaví 1. máj. Na Střeleckém ostrově se hádali komunisté s aktivisty

1. května 2024,  aktualizováno  10:55

Přímý přenos Odstartovaly každoroční oslavy prvního máje. V Praze pořádají tradiční setkání strany hnutí a...

Hasiči při pálení čarodějnic zasahovali u dvacítky požárů, často zbytečně

1. května 2024  9:14,  aktualizováno  10:44

Na mnoha místech Česka se během včerejšího posledního dubnového večera rozhořely ohně při tradičním...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

V Göringově domě našli archeologové pět koster. Žádná neměla ruce ani nohy

1. května 2024  10:14

Tým polsko-německých amatérských archeologů našel v domě, který patřil říšskému maršálovi Hermannu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 167
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2176x
Nedávno mi bylo dvacet. Nadělal se kolem toho docela humbuk, později tomu začali říkat sametová revoluce. Teď se živím jako programátor-guru s vedlejší funkcí "Viktor Čistič". To znamená, že likviduji škody, které napáchali jiní. Kdo likviduje škody po mně, to opravdu netuším. Jo, a v diskusích už nevystupuji pod nickem dolch, ani pod žádným jiným.