Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Je Země opravdu středem vesmíru?

Určitě si teď říkáte: "Cha, nejspíš nějaký náboženský fanatik. Co to tady vytahuje? Dávno přece víme, že není."

Jenže ono nic není černobílé. Podívejme se, jaké je skutečné postavení naší planety ve vesmíru.

Nejprve si shrneme obecně známá fakta o tom, jak se názor na postavení Země vyvíjel. Dlouhou dobu si lidé mysleli, že Země je středem úplně všeho. Slunce a hvězdy považovaly za jakési lucerničky na nebeské klenbě, která se kolem Země točila. Možná snad na tomto místě stojí za zmínku, že již od starověku lidé věděli, že Země je koule a tuto znalost ani během středověku nikdo nezpochybňoval. Nesmíte hned skákat na každou propagandu.

Později přišel Koperník s převratnou myšlenkou, že středem vesmíru není Země, ale Slunce, kolem kterého Země a ostatní planety obíhají. Byly kolem toho nějaké tahanice, ale nakonec se tento názor ukázal být správný a byl veřejně akceptován.

A zase za nějakou dobu se zjistilo, že ani Slunce není nijak výjimečné. Že vlastně hvězdy, které pozorujeme, jsou milióny takových Sluncí, jako je to naše. A že dohromady tvoří strukturu známou jako Mléčná dráha.

V průběhu první poloviny dvacátého století pak dále vědci zjistili, že ani Mléčná dráha není nijak výjimečná. Že je to pouze seskupení hvězd, které nazvali galaxií, a že jsou milióny galaxií, jako je naše Mléčná dráha.

Tento poznatek spolu s obecnou teorií relativity daly vznik novému oboru fyziky zvaném kosmologie. Je to věda, která se zabývá popisem vývoje vesmíru. Základní předpoklad všech modelů, popisujících takový vývoj vesmíru je homogenita a izotropie. To znamená, že vesmír je ve všech směrech a ve všech částech přibližně stejný. Jinými slovy, pokud se přesuneme na nějakou úplně jinou galaxii, uvidíme pořád přibližně to stejné.

Jenže jak naše vědomosti narůstají, narůstají pochopitelně i problémy, se kterými si nevíme rady. Poprvé na to upozornil americký astronom William G. Tifft počátkem sedmdesátých let. Při měření rudého posuvu spektra asi dvou set galaxií si všiml, že mezi naměřenými hodnotami jsou jisté hodnoty častější než ty ostatní. Usoudil z toho, že kolem Země se nachází jakési sférické slupky, na nichž je počet galaxií mnohem větší než jinde.

Vědci dodnes nepřikládají Tifftovu objevu žádnou váhu. Tento objev bagatelizují, případně se ho snaží vysvětlit jakousi náhodou. Naštěstí dnes už člověk nemusí tak moc dát na doporučení vědců a může si udělat představu sám. Podívejte se na následující obrázek.

Tento obrázek pochází z výzkumu The 2dF Galaxy Redshift Survey. Data nasbíraná v průběhu tohoto projektu představují rudé posuvy zhruba půl milióny galaxií. To je o něco větší záběr než měl k dispozici Tifft. Obrázek sám představuje rozložení galaxií ve dvou kuželových výsečích směrem od Země, "spláclých" do 2D. A teď se dobře podívejte. Nevím jak vy, ale já tam zcela zřetelně vidím minimálně dvě soustředné sféry, zhruba ve vzdálenosti půl a jedné miliardy světelných let od Země. Pokud to nevidíte, pak vězte, že to tam vychází i v histogramech.

Co to znamená? Minimálně to, že vesmír není tak homogenní, jak v našich modelech předpokládáme. Je sice stále izotropní, ale jen z našeho pohledu. Pro pozorovatele z galaxie vzdálené 200 000 000 světelných let od Země se již nebude jevit ani izotropní.

Další věc je, že teorie velkého třesku nemá pro tento jev žádné vysvětlení. Jediná možnost je tento jev ignorovat, bagatelizovat a případně ho prohlásit jednoduše za náhodu. Mno, má to svoje opodstatnění. Kdo věří na náhodu vzniku života, tomu jistě nebude za těžko uvěřit i na takovouto náhodu. Prostě vesmír takové věci běžně dělá.

Přesto si neodpustím jednu otázku. Je každá planeta, kde vznikne tvor uvědomující si svoji existenci, středem vesmíru? Nebo ze všech takovýchto bytostí máme jenom my to úžasně výlučné postavení?

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavel Krejčíř | středa 13.1.2010 8:30 | karma článku: 31,76 | přečteno: 5124x
  • Další články autora

Pavel Krejčíř

Lze vytvořit HDR z jediné fotografie?

Většina z vás to už asi někde viděla, i tady na blogu už se jich pár vyskytlo. Třeba Marián Béreš tu nějaké měl. Jsou to takové ty fotky s divnými barvami, ale když se to povede, může to vypadat docela hezky.

5.3.2015 v 14:00 | Karma: 13,90 | Přečteno: 1231x | Diskuse| Hobby

Pavel Krejčíř

3D z hlubin dávnověku

Možná máte pocit, že 3D nadšení vyvolané filmem Avatar je již na ústupu. A máte pravdu, ale rozhodně to není první ústup ze 3D nadšení v dějinách lidstva. Ve svém seriálu o 3D fotografii jsem už jednou nakousl, že 3D fotografie je stará jak fotografie sama. Od dob vynálezu fotografie už lidstvo prodělalo minimálně tři vlny 3D nadšení.

2.2.2015 v 8:30 | Karma: 7,69 | Přečteno: 566x | Diskuse| Hobby

Pavel Krejčíř

Fraktálovo velmi pozdní odpoledne 2

Tak jako se série kolegy Řeháčka dočkala již čtvrtého pokračování, přicházím i já s pokračováním mého skrovného příspěvku do světa fraktálů. Samozřejmě, že jsem žádné pokračování neplánoval, ale tak už to chodí.

22.10.2014 v 14:20 | Karma: 9,70 | Přečteno: 675x | Diskuse| Věda

Pavel Krejčíř

Fraktálovo velmi pozdní odpoledne

Tento článek je inspirován sérií článků kolegy Řeháčka. Abyste to špatně nepochopili - rozhodně mu nechci lézt do zelí ani do jeho lagun plných mořských koníků. Ale jak postupně přibývají články jeho populární série, začínám propadat panice, jestli snad na něco nezapomněl.

17.10.2014 v 8:00 | Karma: 11,23 | Přečteno: 702x | Diskuse| Věda

Pavel Krejčíř

Co nám říkají satelity GPS o teorii relativity

Satelity GPS jsou často prezentovány veřejnosti jako fantastický důkaz o platnosti Einsteinových teorií relativity. Realita je ovšem trochu jiná. Pokusím se vysvětlit, jak to se vztahem GPS a relativity je doopravdy.

19.9.2014 v 23:10 | Karma: 20,09 | Přečteno: 1572x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Fica stále operují. Padlo pět výstřelů, ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  20:54

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica, který byl terčem atentátu, je mimořádně vážný....

Na Děčínsku narazil vlak do spadlého stromu, trať do Německa stála

15. května 2024  18:10,  aktualizováno  20:44

Vlak jedoucí z Drážďan do Prahy narazil v Dolním Žlebu na Děčínsku do stromu. Cestující se museli...

Do mostu v Texasu narazilo plavidlo a poškodilo ho. Do vody uniká palivo

15. května 2024  20:07

Do mostu v Galvestonu v americkém státě Texas ve středu narazilo plavidlo a do okolních vod uniká...

Na Slovensku není mír a smír, polarizace pokračuje, říká novinářka

15. května 2024  20:03

Premium Slovenské vládní strany po atentátu na premiéra Roberta Fica slovně útočí na novináře. Přidávají se...

  • Počet článků 167
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2176x
Nedávno mi bylo dvacet. Nadělal se kolem toho docela humbuk, později tomu začali říkat sametová revoluce. Teď se živím jako programátor-guru s vedlejší funkcí "Viktor Čistič". To znamená, že likviduji škody, které napáchali jiní. Kdo likviduje škody po mně, to opravdu netuším. Jo, a v diskusích už nevystupuji pod nickem dolch, ani pod žádným jiným.