Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak najít odborníka na (dětskou) duši a nezbláznit se

Nějakou odbornou lékařskou péči potřebuje čas od času každý z nás. Už také nejsem nejmladší, a proto vím co obnáší dostat se do péče skutečnému a chápajícímu lékaři (či lékařce).

Už také nejsem nejmladší, a proto vím co obnáší dostat se do péče skutečnému a chápajícímu lékaři (či lékařce), který s vámi jedná jako se svéprávným pacientem, nikoliv jako s méněcenným obtěžujícím hmyzem. Některé lékařské obory potřebuji ke svému životu minimálně a tak jsem se rozhodla přetrpět jednou za rok nebo za dva preventivní vyšetření v ordinacích, kde zrovna nejsou moc přívětiví. Tam, kam chodím na návštěvy častěji než ke své vlastní sestře, tam si ale pečlivě vybírám a do úmoru zkouším najít lékaře, se kterým to bude to pravé ořechové.

Doteď jsem ale absolutně netušila co obnáší najít odborníka na duši a to ještě ke všemu na duši dětskou a zraněnou. Ze školy si ještě pamatuji nějaké základy psychologie, s ledasčím jsem se doteď poprala sama. Když ale přišel čas vyhledat toho pravého odborníka pro mého syna, co ještě nedávno byl spíše dcera, nastalo to pravé peklo. Google je fajn, ale pro tento typ vyhledání „někoho spolehlivého a schopného“ naprosto nevhodný. V prvním kole jsem nezkušeně a naivně pátrala po psychologických ambulancích pro děti v našem okolí (přece nebudeme dojíždět přes celou Prahu) a tzv. s péčí na pojišťovnu (přece nebudeme platit za péči, na kterou má dítě nárok) a také s pozitivními ohlasy na lékaře (rovnou vyloučíme ty „neschopné“). Někam jsem se vůbec nedovolala, někde mi už předem připravený záznamník oznámil, že mám smůlu a jsem sedmdesátá v pořadí a tam kam jsem se náhodou dovolala, mi sdělili, že nové pacienty vůbec nepřijímají. Rozšířila jsem tedy obratem okruh hledání na celou Prahu (holt teda dojíždět budeme), zahrnula i soukromá zařízení (kromě zubaře si zaplatíme i psychologa) a ignorovala negativní hodnocení lékařů (raději si udělám vlastní úsudek, v tom mám přece praxi u sebe). Jenže ouha, vlastně se nezměnilo vůbec nic – nedovolala jsem se, žádná reakce na emaily, namluvené záznamníky a nebo stále stejná informace, že nové pacienty (a natož dětské!) nepřijímají. Tak sakra, kam chodí všechny ty děti postižené covidovou dobou, s úzkostmi, s depresemi, trpící sebepoškozováním, poruchou příjmu potravy? Tohle všechno jsou totiž nejčastější potíže dospívajících, které se za poslední dva roky ještě výrazně prohloubily a raketově narostly.

Vykašlala jsem se na ten nekamarádský vyhledávač a navštívila pediatra, přece mi musí pomoct a někoho nám doporučit, pečuje o mé nezletilé dítě téměř od narození! Po obvyklém několikahodinovém čekání mi pediatr s důvěrou doporučil zavolat na zdravotní pojišťovnu, která nám „musí“ vhodného odborníka najít (=poslat seznam lékařů v tomto oboru, které si mohu zkusit obvolat). Tuhle hru jsem s naší největší tuzemskou pojišťovnou hrála asi před třemi lety, kdy jsem zoufale hledala zubaře, protože ten můj odešel do důchodu – bez svého pokračovatele. Takže moc dobře vím, že to nikam nevede, zejména, když potřebujete opravdu pomoct a pokud možno rychle. Zbývala síť kontaktů v telefonu a nekonečné zjišťování kdo kde má jakého kamaráda a jestli ten kamarád nemá náhodou kamarádku doktorku, která by znala nějakého erudovaného dětského psychologa a dokázala nás k němu protlačit „mimo pořadník.“ V tu chvíli už nezáleželo na lokalitě, na penězích ani na recenzích, šlo jen o to někam proniknout. To se opravdu podařilo a já jsem si připadala jako vítěz, jako když na pustém ostrově najdete pitnou vodu nebo zásoby jídla. Podotýkám, že většinu svého života bydlím v Praze, výše uvedené se tedy netýká zapadlé horské vesničky v pohraničí!!!

První dvě, tři návštěvy u doporučeného psychoterapeuta se syn snažil „navázat spojení“, ale bohužel se to nepodařilo, prostě si vzájemně nesedli a celé to martyrium začalo nanovo. Druhý pokus - z dalšího kontaktu sehnaného přes čtyři jiné se vyklubala moc příjemná terapeutka se zkušenostmi s dospívajícími, která se se synem sžila rychle a bezbolestně. Návštěvy u ní probíhají již druhým rokem a zatím dávají Štěpánovi sílu zvládnout všechno, co ho ještě čeká. 

Mimochodem, zhruba v polovině tohoto příběhu jsem si v duchu říkala, že až to celé dotáhnu, najdu si vlastního psychologa, pro dospělé to bude určitě mnohem snažší ……….

Autor: Alena Kravarčíková | pátek 29.7.2022 17:45 | karma článku: 15,09 | přečteno: 374x
  • Další články autora

Alena Kravarčíková

Náš (ne)přítel testosteron

Je to už víc jak rok, kdy jsem si myslela, že šestnácté narozeniny našeho puberťáka budou v jeho životě ty nejdůležitější.

13.5.2024 v 14:19 | Karma: 8,51 | Přečteno: 433x | Diskuse| Ostatní

Alena Kravarčíková

Víš kdo umřel?

Tuhle absurdní otázku jsem slýchala často už jako malá, obvykle při návštěvě jedné nebo druhé babičky. V té době samozřejmě nepatřila ještě mě, ale spíš mojí mámě nebo tátovi. A proč mi přijde absurdní?

28.8.2023 v 13:36 | Karma: 14,17 | Přečteno: 700x | Diskuse| Ostatní

Alena Kravarčíková

Život není hasičskej bál

Život není hasičskej bál říkával vždycky můj táta. Byl to chlap jako hora, se svými sto osmdesáti pěti centimetry, sto dvaceti kily, širokými rameny a obrovskými dlaněmi, budil respekt.

10.2.2023 v 10:02 | Karma: 17,01 | Přečteno: 405x | Diskuse| Ostatní

Alena Kravarčíková

Proč jsou 16.narozeniny tak důležité?

Nevím jestli to máte někdo taky tak, ale jak mi postupně stárlo dítě a začalo přicházet do věku pubertálního, představovala jsem si hodně často sama sebe v jeho věku.

31.1.2023 v 13:49 | Karma: 11,57 | Přečteno: 499x | Diskuse| Ostatní

Alena Kravarčíková

Requiem pro Čertovku

Bylo, nebylo...... žil byl jeden král co neměl ani tři syny, ani tři dcery, žádný zámek, vlastně neměl skoro nic.

27.1.2023 v 11:09 | Karma: 8,85 | Přečteno: 278x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Dostálová není místopředsedkyní Sněmovny, Pekarová Adamová obdržela její rezignaci

24. června 2024  14:06,  aktualizováno  14:19

Zvolená europoslankyně Klára Dostálová (ANO) se vzdala funkce místopředsedkyně Sněmovny. Rezignační...

Černý kašel v Česku minulý týden mírně polevil. Za týden se nakazilo 1137 lidí

24. června 2024  14:17

Případů černého kašle v Česku již deset týdnů přibývá za týden vždy o více než 1100. Za uplynulý...

Soud obdržel stížnosti na eurovolby v Česku. Šojdrová zpochybnila zvolení Koláře

24. června 2024  13:57

Nejvyšší správní soud (NSS) ve lhůtě obdržel 14 stížností na evropské volby v Česku. Na soud se...

Trosky střel zabíjely na Krymu slunící se Rusy. Kreml hrozí USA následky

24. června 2024  12:56,  aktualizováno  13:53

Sledujeme online Podíl Spojených států na nedělním ukrajinském útoku na Ruskem anektovaný poloostrov Krym, při němž...

  • Počet článků 12
  • Celková karma 8,51
  • Průměrná čtenost 1526x
Občas jsem manželka, často pak víc utrápená máma puberťáka, někdy se ve mě ale ozve i vzteklé a vzpurné dítě....

Seznam rubrik