Škromachu a ostatní poslanci, vraťte půlroční plat i s náhradami!

Tak jsem si bláhově myslel, že nás naši politici v tom našem Absurdistánu už nemohou ničím překvapit. Ale mýlil jsem se, naši politici (jak z ČSSD, tak z ODS) jsou nepřekonatelní. Cituji z tisku:

„Nevídaná hrubka poslanců a senátorů v zákoně o sociálním pojištění, kvůli které možná vysoudí firmy na státu až 100 miliard korun, bude mít pravděpodobně jeden velmi konkrétní důsledek: zvýšení sociálního pojištění pro všechny firmy. Což ve skutečnosti není vůbec nic jiného než zvýšení firemních daní."

Takže už teď děkuji pěkně!

Jak se vlastně taková hrubka může stát? Na jaře 2006 schvalovala sněmovna nový zákoník práce (zodpovědný byl Škromach) a právě tehdy ze zákona o sociálním zabezpečení vypadla definice vyměřovacího základu na placení sociálního pojištění zaměstnavatelů za zaměstnance (zajímavý výpadek!). Vyměřovací základ byl tedy vyhotoven jako přílepek k zákonu o nemocenské, ten však Senát na rok odložil. Problém je v tom, že sám Škromach zrovna v té chvíli mlčel a prostě si tento důležitý přílepek nepohlídal.

Na druhé straně ministr Nečas přišel na tuto chybu až v lednu a pokusil se ji opravit pouze vládním nařízením namísto nutné úpravy zákona...  

Takže sum sumárum, sečtěme si výsledek diletantských postupů:

Celkový schodek v důsledku možných nároků firem může dosáhnout až 100 miliard. Politici se již nechali slyšet: „Pokud by kvůli úspěšným žalobám chyběly prostředky vybrané z pojistného firem, tak by se musely zase doplnit z pojistného firem," říká Petr Nečas. To by jinými slovy znamenalo, že by politici řešili svou chybu plošným zvýšením zdanění práce. Mimochodem výpočty ukazují, že by rozdíl v odvodech mohl činit až 8 procent.  

Už jenom jako perličku pro pousmání uvedu další přílepkový a hodně hurvínkovský návrh z dílny ČSSD: Škromach uvažuje o tom, že by navrhl zvýšit krátkodobě pojištění jen těm firmám, které by peníze od státu získaly. Takže soudruzi z ČSSD, dovedete si představit situaci, že by díky chybě politiků firma úspěšně vyhrála soud proti státu a proto by se jenom jí selektivně zvedly odvody?

Poslanec Nečas nyní apeluje: „Slušné firmy o navrácení peněz nepožádají." Hezká slova, že ano. Jenže ono není vůbec složité spočítat si, že tzv. „neslušná firma", která požádá o navrácení peněz, na tom všem hodně vydělá, a „slušná firma", která o navrácení nepožádá, na tom při zvednutí odvodů velmi výrazně prodělá.

Tak trochu obráceně, než jak to má být, že ano?

Takže politici nám předkládají jejich specifickou a zajímavou logiku: „My jsme udělali diletantskou hrubku, ale vy ostatní buďte laskavě slušní - i když na tom oproti neslušným hodně proděláte!" (K tomu jenom dodám, že stát se taková chyba v soukromé firmě, letěli byste na hodinu, pánové politici, a všichni bez rozdílu trika. Předpokládám, že v příští volební kampani se všichni pochválíte, jak to poslancování v těch vašich lavicích dobře umíte, že ano?)

A nakonec se ptám: Co vy, vážení politici-diletanti dělající takové hrubky, za které zaplatí „ti slušní", vy sami asi nejste slušní, že ne? Jak za to zaplatíte vy sami?

Autor: Ilja Kraval | úterý 22.12.2009 10:15 | karma článku: 34,77 | přečteno: 2043x