Zasmějme se s ČSSD
Do sféry šoubyznysu vstoupil s razancí sobě vlastní zhruba před dvěma týdny a rázem na sebe strhl pozornost široké veřejnosti. Stačilo, aby na konferenci o důchodové reformě naznačil, že „našim cílem je, aby do roku 2014 dosáhl průměrný důchod 15 tisíc korun měsíčně". Jeho slova převzala většina velkých médií a ještě ve chvíli, kdy jsem psal tyto řádky, si je kdokoli mohl pustit na internetových stránkách ČT 24. Veřejnost a ekonomické experty, kteří si lámali hlavu otázkou, kde, proboha, na to chce vzít potřebné miliardy, nechal čekat na pointu svého výroku plných čtrnáct dní. Zní: „Ale my (rozuměj: ČSSD) jsme nikde nic takového neslíbili,“ řekl v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny Škromach. Jeho tvrzení prý bylo jen předčasným aprílovým žertíkem, ovšem vypuštěným z úst v rámci ušlechtilých záměrů. Přiznává, že citovaná slova skutečně pronesl, ale jen proto, aby vzbudil pozornost médií, protože jinak by o důchodovém systému z dílny „oranžových spasitelů národa“ ani neinformovala.
Pregnantně řečeno – šlo o vějičku, na niž se měli nachytat novináři. Ale skutečně jen oni? Nešlo spíš o záměrnou lež, kterou měla v zájmu vyšších volebních preferencí ČSSD rozšířit média mezi nejširší veřejnost? A dvoumiliónové armádě důchodců vštípit do hlavy, že jediný, komu na nich záleží a chce jim přilepšit, jsou právě sociální demokraté? Osobně se kloním k druhé možnosti. Už totiž slyším legendární babču Dymákovou, jak na autobusové zastávce tajuplně říká staropenzistce Novákové, že hodný pan Škromach jim chce zvednout důchod na patnáct tisíc a dotyčná slastnou novinu po návratu domů sdělí sousedce Drbalové… Zdeněk Škromach totiž dobře ví, že ani jedna z jmenovaných a - s výjimkou politologů (i amatérských) na odpočinku - žádný z důchodců neposlechne jeho radu z pondělních Hospodářských novin a nepřečte si slovo od slova volební program ČSSD, aby se na vlastní oči přesvědčil, že o zvyšování důchodů tam není žádná konkrétní zmínka. Spíš se budou oddávat slastnému snění u poblikávající televize o tom, že po nástupu oranžové vlády se díky ní budou dívat na oblíbené telenovely na nové LCD či plazmové obrazovce.
„Slova, jako chudoba, nedostatek pracovních příležitostí, nízké důchody, armáda nezaměstnaných a sociální nerovnost, patří k nejfrekventovanějším v projevech všech levicových lídrů,“ konstatuje profesor lingvistiky na univerzitě v Heidelbergu Noah Bubenhofer, který stojí v čele Laboratory for Computer Based Meaning Research, výzkumného střediska analyzujícího obsah tiskových prohlášení, vystoupení jednotlivých politiků i volebních programů stran z evropských zemí i zámoří. „Konkrétní návrhy, jak tyto problémy odstranit, v nich však zpravidla chybí…“, pokračuje a zdůrazňuje, že v zájmu získání maximální pozornosti a vzbuzení dojmu, že mluví jménem většiny občanů, je v partajních vizích budoucnosti nahrazují frázemi typu jsme silní, jsme pevně odhodláni našich cílů dosáhnout.
Přesně to dělají naši oranžoví guruové. Slogan „sliby se slibují, blázni se radují“, byl a zůstává tradičním leitmotivem volební kampaně našich sociálních demokratů a stále existuje dost lidí, kteří jim na to skočí. Navzdory tomu, že pointa jejich předvolebních proklamací bude stejně tristní, jako Škromachovo tvrzení o zvýšení důchodů na 15 tisíc. Prostě jen řeknou, nic takového jsme v programu neslíbili, jen jsme chtěli upoutat pozornost. Ale teď legrace končí a dejte se s chutí do utahování opasků! A tak se honem zasmějme spolu s ČSSD, dokud je ještě čas. Pokud zvítězí ve volbách, stejně nám zůstanou jen oči pro pláč.
Herbert Kratzer
Vsaďte na Lenina - vždy vyhrajete!
Ne, nebojte se, nechci propagovat myšlenky jistého Vladimira Iljiče Uljanova, známějšího pod přezdívkou Lenin, jako všelék na neduhy světa sužovaného finanční krizí. Jeho učení, jež odstartovalo v listopadu 1917 bolševický puč v Rusku a odtud se šířilo s razancí vlny tsunami, naštěstí pohřbily trosky berlínské zdi o dvaasedmdesát let později. A doufejme, že definitivně! Nicméně takřečený „vůdce světového proletariátů“ může právě v situaci, kdy se banky otřásají v základech, přinést všem, kteří dokážou chytit příležitost za pačesy a investovat, značné bohatství, či alespoň docela příjemný zisk.
Herbert Kratzer
Francouzský Chamberlain se jmenuje Sarkozy?
Patří k politikům, kteří dokážou chytit příležitost za pačesy a chlubí se tím, že i hrouda bláta se v jejich rukou promění v ryzí zlato. Proto neudivuje, že Nicolas Sarkozy spěchal, aby svým krajanům – a prostřednictvím tiskových agentur celému světu – hned zatepla vyjevil, jak hodnotí výsledky středečního bruselského summitu EU k situaci Řecka. A patřičně vyzdvihl svůj osobní přínos na jeho výsledcích.
Herbert Kratzer
Za všechno můžeme my, voliči!
Na naší domácí politické scéně to opět vře. Okolnosti odchodu faktického lídra Věcí veřejných Víta Bárty ze stávajícího Nečasova kabinetu rozpočtové odpovědnosti vytvořily živnou půdu pro zrod nejrůznějších konspiračních teorií, rádoby hlubokomyslných úvah o morálce a etických principech her na politickém pískovišti i katastrofických scénářů dalšího vývoje v české kotlině, nad nimiž by závistí bledli i renomovaní tvůrci hollywoodských politických thrillerů.
Herbert Kratzer
Zrodil se mučedník Engel…
V židovsko-křesťanské kultuře, k jejímuž odkazu se hlásíme a rozvíjíme ho, odnepaměti platí: každá úspěšná ideologie, sociální hnutí, ale i zájmy jedné profesní skupiny determinované hnutí občanské neposlušnosti k tomu, aby oslovilo masy, nezbytně potřebuje charismatického Martyra.
Herbert Kratzer
Pláčou dobře, ale bohužel na vlastním hrobě
„Je příliš brzy, je příliš pozdě. Pozdě začínat, nebo začínat znovu, brzy končit...“ Slova francouzské spisovatelky Marguerite Durasové, jimiž charakterizuje situaci, v níž se nacházejí hrdinové její novely Moderato Cantabile, totiž nejpřesněji vystihují současný stav sporu mezi účastníky lékařské akce Děkujeme, odcházíme na straně jedné a českým státem i většinou naší veřejnosti na straně druhé.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Řidiči zkoušejí novou fintu, jak neplatit za parkování. Přestupek, varuje policie
Na internetu se v poslední době značně rozšířila nabídka automatických parkovacích hodin, které...
Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod
Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj...
Notre-Dame se po pěti letech znovu otevírá. Na slavnosti se sešli světoví lídři
V Paříži slavnostně otevřeli opravenou katedrálu Notre-Dame, kterou před více než pěti lety poničil...
Asad ztrácí i jih Sýrie. Povstalci vstoupili do Homsu, Damašek panikaří
Sledujeme online Syrské vládní síly se podle agentury AFP stahují z míst vzdálených jen zhruba deset kilometrů...
„Svět se zbláznil.“ Trump, Zelenskyj a Macron vedli v Paříží rozhovory
Příští americký prezident Donald Trump, francouzský prezident Emmanuel Macron a ukrajinský...
Neviditelná klidná síla. Divokého Vance krotí žena z vyšší společnosti
Premium Budoucí viceprezident Spojených států J. D. Vance se může kromě týmu poradců spolehnout i na svou...
Jak oblékat děti na podzim? Kvalitní softshellové kalhoty jsou základ
Podzimní počasí je nevyzpytatelné, proto redaktorky eMimina otestovaly dětské softshellové kalhoty Wolf, které nabízí e-shop Olšákovi.cz. Jak si...