Zvýšení daní není cesta, shodují se ekonomové

Přestože nás levice neustále přesvědčuje, že by se měly zvýšit daně, argumentujíc tím, že ostatní státy EU mají vyšší, ekonomové jsou proti. V naší zemi však „obyčejní lidé“,rozhodující volby, ekonomy neposlouchají. Nedokáží, nebo nechtějí, myslet v horizontu delším. než několik měsíců a už vůbec v nějakém globálním kontextu. Proto může ČSSD napsat na billboardy věci, které naprosto odporují možnostem ČR roku i EU.

wordpress.com

Naše provázanost na Německo je tak velká, že i když máme vlastní měnu, jsem závislí na vývoji v této zemi je téměř, jako bychom byli další spolkovou zemí. Tudíž i nás zasáhne skutečnost, že Německo se stalo největším sponzorem 110 miliard EUR záchranného balíku pro Řecko.

Přestože levicová opatření vypadají jako krásná lákadla pro voliče. Nejsou reálné! A shodují se na tom i ekonomové, kteří se nyní každý týden vyjadřují v RESPEKTU k ekonomickým stránkám programů stran. Není se Paroubkovi co divit, že RESPEKT nemá rád. Pokud totiž jeho ekonomický program, podrobí kritice ekonomové, výsledek není pro ČSSD vůbec lichotivý.
Existují přinejmenším dvě zcela zásadní oblasti, které jsou pilíři ekonomického programu ČSSD a jež by měly negativní vliv na vývoj ekonomiky. To by v časech, kdy se nachází eurozóna téměř před krachem bylo velice rizikové. Je třeba si uvědomit, že díky tomu co se děje v Řecku z evropských ekonomik odteče mnoho miliard, které budou chybět.  A pokud se do problémů dostane, jak naznačují některé zprávy, i Španělsko, Portugalsko, Itálie, nebo Irko, nebo nedej bože Velká Británie či Francie, bude primární zájem
Česka, abychom to vůbec ekonomicky ustáli.
Bylo proto velice špatné, aby ČR přistoupila na následující recepty ČSSD a KSČM:

1)    Zvýšení přímých daní
Jak uvedl pro RESPEKT, č18. Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank „Cesta vyšších daní nevede k žádnému pozitivnímu výsledku. To je v ekonomické literatuře poměrně dobře zdokumentované. Když se zvýší daně, může to znamenat zastavení růstu deficitu zhruba na jeden rok, následně se ale začne zvyšovat kvůli tomu, že klesne ekonomický výkon. Naopak ušetření výdajů – to nemá v prvním roce prakticky žádný efekt, od druhého roku se ale zvyšuje HDP a schodek je díky tomu příznivější."
To potvrzuje v tom samé čísle RESPEKTU, Evžen Kočenda, profesor z Univerzity Karlovy „Když se podíváme na celkové české zdanění, tam už v podstatě další prostor pro zvyšování daní není. Cesta úspor je z mého pohledu jediná možnost.“
Problém zvžšení daní je totiž v tom, že když se zvednou, sníží se automaticky počet lidí a firem, které jsou ochotny podnikat a hlavně platit daně v ČR. To nejde, jak so mnozí levičáci myslí, firmám nakázat. Důvod je jednoduchý majorita firem podnikajících v ČR není českých tudíž pokud bude zde podnikání nevýhodné – odejdou. Což ve všech případech znamená vyšší nezaměstnanost. Ta dolehne právě na ty tak často citované obyčejné lidi.
Moje články na toto téma:
http://kram.blog.idnes.cz/c/136185/Proc-nemohou-ekonomicke-plany-CSSD-fungovat.html http://kram.blog.idnes.cz/c/120473/Komu-patri-ceska-ekonomika.htmlhttp://kram.blog.idnes.cz/c/120394/Danove-reformy-CSSD-pripravi-o-praci-tisice-prodavacek.htmlhttp://kram.blog.idnes.cz/c/84483/Operator-zakaznicke-linky-typicka-obet-danove-reformy-CSSD.html2)    Zvyšování důchodů a dalších přídavků
Je třeba si opět uvědomit, že KAŽDÉ zvýšení důchodů, či přídavků, ať už to jsou ty první tři dny nemocenské, třinácté důchody, zvýšení mateřské…apod. je zvýšení výdajů státního rozpočtu. A pokud již teď má stát obří deficit 1,3 bilionu korun, nelze jej donekonečna zvyšovat a už také nelze (viz. bod 1.) stimulovat tyto výdaje zvýšením daní. Naopak musíme provést důchodovou reformu.
Jak však uvedl RESPEKT, č18. Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank „Jsem hodně skeptický. Sociální demokraté jsou odsouzeni k tomu, že budou důchodové reformě spíš bránit. Pokud se dostanou do parlamentu společně s dalšími levicovými subjekty, na reformu nedojde.“
To potvrzuje v tom samém čísle RESPEKTU i hlavní ekonom Patria Finance, David Marek „Žádná penzijní reforma nebude, minimálně v dalším volebním období. Penzijní systém zažije první šok až někdy po roce 2015, kdy silné poválečné ročníky začnou odcházet do penze.“
Na problém penzí jsem na svém blogu také nedávno upozorňoval.
http://kram.blog.idnes.cz/c/123341/Tahle-zeme-neni-pro-mlady-vzkazuje-CSSD.htmlhttp://kram.blog.idnes.cz/c/135472/Priznivec-CSSD-Co-mne-je-do-toho-co-bude-za-10-nebo-20-let.htmlTo není o nesolidaritě se seniory, ale zcela o něčem jiném. Současný systém, jak je nastaven, potřebuje nutně reformu. O té se mluví již mnoho let. Jenže doposud nás díky ekonomické konjunktuře v Evropě a zbytku vyspělého světa tolik netížila. Tudíž se ji dařilo politikům oddalovat. Nyní to však již nejde. Jak uvádí ekonom Patrie, David Marek, kolem roku 2015 může dojít ke krizi tohoto systému. To by znamenalo, že by nemusel být schopen vyplácet důchody a další přídavky. Aby se to nestalo, je nutné začít s důchodovou reformou co nejdříve. Je tedy naprosto nerealistické slibovat věci, které již za stávajícího nastavení důchodového systému znamenají problém a pokud se navíc bude, a to je možné, zhoršovat situace eura a Německa, krize důchodového systému může nastat mnohem rychleji.

Závěr
Z výše popsaných důvodů, nejsou levicové návrhy, počítající se zvyšování daní a přídavků, reálné v ekonomické situaci ČR a EU roku 2010.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Krám | úterý 11.5.2010 10:00 | karma článku: 27,28 | přečteno: 1404x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11