Výzva minoritního akcionáře společnosti Česká republika, a.s.

Adresáti: účastníci řádné valné hromady společnosti Česká republika, a.s., konané v dnech 28-29 května 2010 ve všech volebních místnostech. V kopii: Kandidáti na místa ve správní radě společnosti.

wikipedia.org

V Praze dne, 8. 4. 2010
Vážení společníci, vážení kandidáti do správní rady,
Důvodem sepsání této výzvy je, že jsem jakožto minoritní akcionář společnosti Česká republika, a.s., velice hrubě nespokojen s tím, jak je společnost spravována.

Rovněž mám hrubé výhrady vůči některým z navrhovaných investičních záměrů, které někteří z vás prosazují. Domnívám se, že společnost je nenachází ve stavu, kdy by bylo rozumné, aby byla zbytečně zvyšována zátěž CAPEX rezerv, pro projekty s nízkou, nebo negativní krátkodobou návratností.

Pro mě jakožto minoritního akcionáře je nemyslitelné, aby v době, kdy je společnost ohrožena vnitřní i vnější ekonomickou nestabilitou, činila investiční rozhodnutí, které dále zatěžují CAPEX. Rovněž tak aby pokračovala praxe, kdy budou dotovány různé projekty, k nimž není zpracován business case, a kde je jasně deklarována krátkodobá návratnost. Jsem navíc přesvědčen, že v oblasti OPEX má společnost značné rezervy a pokud by došlo k zefektivnění procesů, šlo by tyto výdaje snížit.
Z těchto důvodu jsem zásadně proti návrhům, některých kandidátů na členy boardu, aby společnost zvyšovala sponzorské dary na akce se velice spornou návratností. (např. sponzoring hokeje..apod.)
Naopak pokládám za zásadní soustředění se na hlavní priority, v nichž společnost dlouhodobě vykazuje podprůměrné, či vyloženě negativní výsledky. Těmi jsou zejména:
1)    Controlling – naprostá absence kontrolních mechanismů umožňuje, aby o CAPEX investicích rozhodovali jedinci, či zájmové skupiny.
2)    Operational efficiency – mnoho činností ve správě společnosti je produkováno tak, že naprosto zbytečně zvyšuje OPEX a snižují celkovou efektivitu procesů
3)    Approval process – je naprosto netransparentní a neautomatizovaný, tím zcela zbytečně zvyšuje OPEX, ale i zvyšuje možnost chybných rozhodnutí vedoucích k další zátěži CAPEX.
4)    Hiring – mnohé z chyb minulosti byly dány nedůsledným výběrem lidí, je zcela zásadní sjednotit metodiku, a používat standardních nástrojů, jako personal assesment…apod.
5)    Performance Management – nízká kontrolovatelnost a měřitelnost procesů, je způsobena i ne průkaznou metodiků, je zcela zásadní zavést adresné KPI s jasnou odpovědností

Výše jsem uvedl jen pět oblastí, které požaduji za naprosto klíčové, aby se na ně nový management, který nahradí v červnu současný interim, zaměřil.

--

Jsem také hrubě nespokojen s tím, jak je správní rada organizována, navrhuji ke zvážení všem společníkům i kandidátům do rady, mnou navržené rozvržení odpovědností.
Níže uvedený model se nezaměřuje, záměrně, na všechny oblasti řízení společnosti, ale pouze na ty, které jakožto minoritní podílník považuji za nejproblematičtější. Názvy funkcí vychází z běžné terminologie komerčních firem, stejně tak i krátký popis odpovědnosti. Aby byl můj výčet kompletní, připojuji jména mnou nominovaných lidí na tyto pozice. Zároveň připojuji návrh KPI (Key Performance Indicators), podle nichž by daná pozice měla být kontrolována.
Výčet funkcí je rozdělen na ty, kde považuji za nutnou osobu s politickou příslušností a na ty, kde naopak by politická příslušnost nebyla vhodná.
Funkce jsou seřazeny dle mnou vnímané priority:

CEO (Chief Executive Officer)
-    Má celkovou odpovědnost za vedení společnosti, reportují mu všichni šéfové jednotlivých částí korporace
-    Je také hlavní partnerem pro jednání s partnery a uzavírání dohod
-    Je nejvyšším schvalovacím orgánem co se týká CAPEX investic a Headcount
-    Jeho přímým nadřízeným je President společnosti
KPI: (CAPEX) Budget vs Actuals (50%),  Operational effeciency (50%)
(můj kandidát na pozici: Petr Nečas (ODS)
COO (Chief Operational Officer)
-    Má celkovou odpovědnost operační vedení společnosti, aby neefektivita procesů nezvyšovala OPEX a nezpůsobovala nárůst CAPEX, mimo stanovený budget
-    Je hlavním kontrolním orgánem společnosti, který provádí kontrolu všech provozních procesů organizace
-    Jeho přímým nadřízeným je CEO
KPI: (OPEX) Budget vs Actuals (60%),  Operational effeciency (40%)
(můj kandidát na pozici: Zbyněk Frolík (nepolitik)
CFO (Chief Financial Officer)
-    Má celkovou odpovědnost finanční řízení společnosti
-    Stanovuje budgety (CAPEX/OPEX) jednotlivým částem organizace
-    Jeho přímým podřízeným je Controlling a Asset Management
-    Jeho přímým nadřízeným je CEO
KPI: (CAPEX+OPEX+NAV) Budget vs Actuals (100%)
(můj kandidát na pozici: Martin Kocourek (ODS)

Head of HR
-    Má celkovou odpovědnost řízení provozních lidských zdrojů společnosti
-    Stanovuje headcounty pro jednotlivé části i společnost jako celek
-    Je přímo odpovědný za hiring a performance management lidských zdrojů
-    Jeho přímým nadřízeným je CEO
KPI: (Headcount) Budget vs Actuals (50%), Operational effeciency (50%)
(můj kandidát na pozici: Jan Bubeník (nepolitik)
Head of Asset Management
-    Má celkovou odpovědnost řízení majetku společnosti a to jak budov, tak podílů v podnicích
-    Sleduje výkonnost jednotlivého majetku / podílu a navrhuje investiční / divestiční strategie
-    Jeho přímým nadřízeným je CFO
KPI: (NAV) Budget vs Actuals (100%)
(můj kandidát na pozici: Martin Gebauer (nepolitik)
Head of Controlling
-    Má celkovou odpovědnost kontrolu Budget vs Actuals, finanční efektivity procesů z pohledu operačních investic (OPEX) i kontrolu kapitálových investic (CAPEX)
-    Jeho přímým nadřízeným je CFO
KPI: (CAPEX+OPEX) Budget vs Actuals (100%)
(můj kandidát na pozici: Eduard Janota (nepolitik)
CIO (Chief Information Officer)
-    Má celkovou odpovědnost informační strategii společnosti
-    Stanovuje informační strategii jednotlivým částem organizace
-    Jeho přímým nadřízeným je CEO
KPI: Operational efficiency (50%), (OPEX) Budget vs Actuals (50%)
(můj kandidát na pozici: Jiří Devát (nepolitik)

---
Cílem výše navržené struktury je umožnit více násobnou kontrolu procesů v rámci společnosti a tím i minimalizaci osobních selhání, či jejich včasné odhalení.
Spolu se zavedením kontrolních rolí vyhlašuji i priority, které požaduji, aby se na ně společnost Česká republika, a.s. zaměřila.
1)    CAPEX freeze – jakékoliv investice mimo budget musí být schváleny CEO a nebude je možno, jakkoliv v průběhu roku navyšovat.
2)    Snížení OPEX – je zcela nutné snížit náklady na provoz společnosti a to i za cenu konsolidací a downsizingu, některých vybraných míst systému.
3)    Automatizace – je nezbytně nutné, aby se většina procesů automatizovala a tím došlo ke snížení OPEX, ale zároveň i CAPEX, které jsou vynakládány jednotlivými částmi společnosti.
4)    Hiring freeze – s okamžitou platností zastavit nábory lidí do společnosti, dokud neproběhne personální audit a konsolidace jednotlivých částí.
5)    KPI – je zcela nezbytné stanovit kontrolní indikátory, které budou jasně ukazovat, jak společnost funguje a včas varovat před jakýmikoliv negativními změnami OPEX/CAPEX.

----

Závěr
Zdá se Vám to milí spoluakcionáři nepochopitelné co tu navrhuji? Vůbec nechápete, o čem mluvím? A proč se tam motá tolik anglických výrazů?

Víte, ono to je celé takto složitě napsáno záměrně, protože to co jsem předložil je jen zlomek toho, jak jsou řízeny a kontrolovány korporace, které mají mnohem menší počet lidí, než celá státní správa.

Bohužel systém správy naší státní správy, kterou jsem pro zjednodušení označil, jako Česká republika, a.s. (neboť každý volič je vlastně akcionář, protože platí její provoz vlastních daní), je řízena, ale tak, že by každá valná hromada akcionářů nakopala celé vedení do zadku. A kecy o tom, že to „3 let něco bude“, když dotyčný není schopen říct, jak, by neschválila. To samé investice, které u nás létají, jak balonky stylem milionek tam, miliardička sem, by v normální komerční firmě byly TVRDĚ kontrolovány. A o nějakém dodržování rozpočtu, ani nemluvě.

Proto chci, aby ten kdo tu bude vládnout si byl vědom, že má odpovědnost, stejnou, jako jakýkoliv exekutivní ředitel velké korporace a na nějaké politické „ptytydapa“ nejsme jako akcionáři zvědavi.

Protože úspory leží v tom, když se to dělá správně, což znamená:
1)    Nerozhazujou se prachy (CAPEX = Capital Expenditures – peníze za něž kupuje externí služby a zboží)
2)    Ty věci fungujou efektivně a nestojí zbytečný peníze navíc za neefektivní provoz (OPEX = Operational Expenditures – peníze co stojí interní provoz)
3)    Nedělají se zbytečně věci, které trvají moc dlouho, nebo jsou zbytečné, protože se dělají příliš složitě (Operational efficiency – ukazatel, jak efektivní je vnitřní fungování společnosti)
4)    Controlling – když něco dělám, musí nad tím být nějaký kontrolní mechanismus kontrolující, zda se děje, co má (např. Budget vs Actuals – kolik byl rozpočet a kolik se utratilo)
5)    Hiring – výběr lidí, na vedoucí místa ve firmách se dělají velmi tvrdé zkoušky a rozhodně se tam nedostanete jen, protože jste členem strany, musíte ukázat, že na to máte.
6)    Approval process – pokud je firma veřejná, například je obchodována burze, všechna schválení musíte mít písemně a nic nesmí být jen stylem (my jsme vybrali tuhle firmu)
7)    KPI (Key Performace Indicators) – klíčové ukazatele výkonu, soubor předem definovaných kritérií, která jsou měřitelná, podle nichž je výkon hodnocen a podle čeho jste odměňováni.
8)    Performance Management – sledování výkonnost, máte-li určeny KPI či jiná kritéria můžete sledovat, jak se daří plnit stanovené cíle a provádět změny, když se tak neděje.

9) Net asset value (NAV) - vlastní -li společnosti  majetek, ať to jsou budovy, či podíly ve firmách měla by se snažit vytěžit z něj co nejvyšší hodnotu, ukazatel NAV je jeden ze způsobů jak to sledovat.

Chápu, že můj článek bude pro část čtenářů znít, jak z Marsu, ale ono máme-li se bavit o řízení státu, ten je stejně jako korporace obřím systémem, na němž je závislých mnoho lidí, je-li špatně řízen, může, stejně jako firma zkrachovat…

Proto nahledám STRANU, ale dobrého manažera, který bude schopen korporaci Česká republika, a.s. uřídit tak, aby ji nepřivedl špatným řízením ke krachu.

Petr Nečas, pro mě je jediným adeptem, kterému bych klidně důvěru stát se CEO svěřil, zejména pokud bude mít tak schopného CFO, jakým je Martin Kocourek. Oba totiž mají něco co, politikům konkurenční oranžové strany chybí – navrhují věci, které by dělali manažeři, ne politici!

Druhá strana se bohužel zaměřuje pouze na to, jak zvýší CAPEX tím, že zas někomu dá peníze. Považuji to za neakceptovatelné a nezodpovědné chování, které by v komerční firmě neprošlo!

 

Autor: Jiří Krám | čtvrtek 8.4.2010 10:00 | karma článku: 27,18 | přečteno: 2286x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11