Kapitoly z finanční alchymie – Zbraň hromadného ničení zvaná CDS

Bankrot. Pro někoho znamená konec, ale také se na něm dá skvěle vydělat. A přesně o tomhle je fenomén CDS (Credit Default Swap). Nástroj finanční alchymie, který vám umožní změnit bankrot v zisk.

wired.com

Jak už název produktu vypovídá jedná se takzvaný Swap, změnu. V našem případě je tím swapem (změna) mezi Credit (kreditem) a Default (bankrotem). A nyní asi již jasné, o co v této hře jde. Ano, chápte správně. Je to něco jako sázka na to, že někdo jiný, případně nějaká země jako Řecko, zkrachuje. A tudíž investor v tomto případě vydělá ve chvíli, kdy naopak dojde ke katastrofě. To samozřejmě není zadarmo, takže si pojďme představit, jak to funguje.

Na jedné straně je ten kdo, chce „vsadit“ na bankrot. Pro vstup do "hry" potřebujete koupit nějaký „žeton“. V našem případě bude jím bude dluhopis Řecka. Ten koupíte a za nabízenou cenu a pak jej nabídnete ke swapu (CDS). Druhá strana vám nabídne prémii, kterou bude budete platit za to, když vám slíbí, že když váš „žeton“ propadne, vymění ho zpět za prachy.

Je to tedy něco jako takové kasino, kdy se pojistíte proti tomu, že vám padne sudá na ruletě, na kterou jste vsadili, dostanete odměnu za to, že nepadla. Za tohle platíte dva poplatky, 1) druhé straně co swap přijme, zaplatíte pojištění formou prémii co jim za tuto za tuto službu platíte, 2) zaplatíte prostředníkovi, v tomto případě bance, co pro vás CDS zprostředkovala.
No a teď už jenom sledujete, jak dlouho bude trvat, než to Řecko zbankrotuje a vy dostanete peníze. Aby to však nebylo tak jednoduché, tak samozřejmě to Řecko a také ECB (Evropská centrální banka), tohle moc dobře sleduje a jak roste počet CDS proti ní, začnou růst úroky za něž si Řecko může na trhu půjčit. Proto ECB dělá akce jako například s Itálií, kupuje dluhopisy země, aby zamezila růstu úroků, který roste také tím, jak se na CDS trhu směnují „žetonky“ v podobě italského, nebo řeckého dluhu za CDS.
Výsledkem je jakási tichá bitva. Na jedné straně stojí státy a jejich centrální banky. Na straně druhé pak investoři, kteří mají vsazeno na jejich kolaps. Čím více tedy CDS pro nějakou zemi roste, tím vlastně trh říká, že stoupá riziko bankrotu dané země.
Sázet však nemusí jen na země, ale dá swapovat vše možné. Minule jsme si představili prasátko s rtěnkou jménem CDO. To je samozřejmě oblíbeným druhem swapu. Máte bordel v CDO (a už jste to zjistili) a teď s tím rychle pryč. Takže je to rychle potřeba někomu podsunout. Jenže, pokud ta hra je férová měly byste hrát na svoji obranu. Pokud se stane to, co s toxickými hypotékami v roce 2007, při hypoteční krizi, můžete tím doslova zničit ekonomiku.
Jelikož vezmete bordel (špatné úvěry) a namícháte z nich koktejl s (dobrými úvěry) CDO, případně CDO na druhou, kdy uděláte jakési CDO z CDO dalších CDO. Vznikne totální žumpa a té se po nějakou nálepkou pokusíte rychle zbavit To se stalo osudným pojišťovně AIG, která těhle dobrot od bank držela nejvíce a tak přispěchala americká vláda s tím, že se AIG musí zachránit, jelikož pokud by se tak nestalo. Složil by se celý pojištovací systém v USA a nejen tam. Včetně bank co zde měly pojištěná rizika (ano, tohle je to čemu se říká Too Big To Fail)
CDS je dobrý sluha, ale také se může stát atomovou bombou, která zničí co ji přijde do cesty.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jiří Krám | úterý 22.11.2011 10:00 | karma článku: 25,44 | přečteno: 4763x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11