Kapitoly z finanční alchymie – Šelma s povolením zabíjet Hedge Fund

Riziko. To je něco, z čehož většina lidí má strach. Existují však tvorové, kteří jej přímo milují. Seznamte se s Hedge Funds, nejobávanějšími predátory finančního světa.

animalsw.com

Nejsou to banky, před nimiž se třesou strachem politici celého světa, ale právě tito nejrychlejší dravci ve světě peněz. Mající oproti bankám jednu úžasnou výhodu – povolení zabíjet a nemuset se tvářit, že konají dobro. Banky totiž často musí hrát dvojí hru, kdy přispívají na různé dobročinné věci a jejich šéfové se často tváří, že jim vlastně o peníze nejde, ale jen o dobro společnosti. Zdůrazňují roli, kterou banky mají při budování světa okolo nás a jak jim záleží na lidech. Hedge Funds tohle vůbec dělat nemusejí a dokonce ani nesmějí.

Mají ze zákona zakázán jakýkoliv marketing a reklamu. Nesmí oslovovat nové investory, kteří nejsou součástí hry a nejsou seznámeni s jejími pravidly. Ano, hry. Hedge Fund totiž není pro začátečníky a vstupenkou „do klubu“ je pouze jediné – obrovské jmění, které musíte být ochotni celé prohrát. Nebo....a proto to uděláte, zkusit vyhrát největší peníze svého života. Hedge Funds žijí z rizika a to skutečného. Čím brutálnějšího, že by se z něj leckterému šéfovi banky rozklepala kolena, tím lépe. (hádejte kdo miluje CDS, CDO o nichž jsme si psali minule)

Aby se s vámi však Hedge Fund začal bavit, potřebujete maličkost. Pro začátek 250 00 dolarů, nebo spíš pár miliónů, které jste ochotni roztočit. Šéfové fondů většinou berou nulovou výplatu a jsou placeni z výnosů. To je v průměru 10% z transakcí. Což však také třeba může znamenat vyplatit si třeba 100 milionů odměny. Jen tak....za to, že se daří.
Na rozdíl od bank mají ještě jednu obří výhodu, jsou malé a extrémně pohyblivé. Tam, kde banka potřebuje pro rizikové obchody obří množství povolení a výjimek, které sleduje bedlivě bankovní dozor, veřejnost i analytici. Hedge Fund je naprostým pánem džungle. Nikdo mu nezakazuje něco lovit, nezkoumá jeho etiku, všichni vědí, že je připraven zabíjet a je tady od vyhledávání slabých kusů, co roztrhá v řádu hodin. A je jedno, zda to je firma, bankovní obligace, deriváty nebo třeba dluhopisy země.
Politici se marně snaží mnoho let regulovat tento sektor, ale nikdy se to nepodařilo. Koneckonců Hedge Funds se správně hájí tím, že dělají jen to, co drobní investoři, jen to umí trochu lépe. Většinou však z vrozené skromnosti už nedodávají, že ten rozdíl je především běžný investor riskuje většinou v řádech tisíců, kdežto Hedge Funds záměrně riskují klidně několik miliard. Ano, mnoho z nich na to dojede, ale také některé svým klientům přinesou zajímavý zisk. No představte si, že jste během pár měsíců z původních 7 milionů dolarů co jste tam vložili o 27% víc...
Jelikož však Hedge Funds sází na cokoliv a často, navíc jsou využívané pro speciální operace bankami a velkými investičními skupinami, může cílený útok klidně poškodit nějakou měnu, nebo dluhopisy nějaké země. Navíc ta hra, může být záměrným klamáním. To mají Hedge Funds přímo DNA. Záměrně svou kořist uchlácholí .... vše záměrně roste a (někdo) pumpuje ....denně...z hodiny na hodiny .... z minuty na minutu ....miliony...., ale klidně i miliardy....svět vypadá krásně....INDEX stoupá.....novináři pějí ódy ....na růst, když tu najednou.....CRASH!
Index se zřítí ze dne na den, z hodiny na hodinu, z minuty na minutu...., jak domeček z karet.....novináři začnou úpět litanie o propadajícím se trhu....
A někdo právě vydělal....200 milionů dolarů.
Hedge Funds, neloví ve smečkách. A když vystoupí ze stínu, už bývá pozdě....

Autor: Jiří Krám | středa 23.11.2011 10:00 | karma článku: 18,95 | přečteno: 2133x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11