Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

EUROkalypsa a co dál

Problém dnešního stavu Evropy je, že vše je špatně. Pokud se delegace nedohodnou, Euro se propadne a s ním dluhopisy problémových zemí, jež stáhnou i ty, které se chovaly racionálně. A vypukne krize ekonomická. Pokud se dohodnou, nacionalisté vyhlásí konec světa a nastane krize sociální.

economist.com

Ve všech případech je to blbě. Buď se podělá ekonomika, protože padne Euro. Na což ratingové agentury zareagují kompletním sestřelením dluhopisů zemí Eurozóny. Nebo zas přijde konec světa, protože Merkozy bude žvanit do státních rozpočtů.
Představa, že někdo vytáhne ze skříně Marky a vyhodí Eura do koše a bude se dělat, že se NIC nestalo, je asi tak stejně pravděpodobná jako, že České Dráhy začnou provozovat rychlíkový spoj na Venuši. Problém je, že Euro je stejně jako dluhopisy v něm vedené je něco co je momentálně ve formě MAJETKU. Někdo v tom má uložené své peníze. A pokud tedy to, EURO, v němž má uložené peníze přestane existovat, ty jeho peníze zmizí.
Stejně jako se vypařily peníze z Lehman Brothers při minulé krizi. Projeví se totiž to, co jsem popisoval v článcích o finanční alchymii. Obrovské množství peněz neexistuje jinak, než v podobě číselné virtuální hodnoty v účetnictví banky. Mnohé položky účtu se díky finanční alchymii typu CDO, SPV apod., změnily ze ztráty na majetek. V účetních knihách se tváří kladně, ale ve skutečnosti je to zamaskovaná ztráta.
Ke konci osmdesátých let 20 století tvořil objem swapových obchodů 2 biliony dolarů. V roce 1994 to bylo už 10 bilionů. V roce 2006 to bylo přes 500 bilionů dolarů. Pro porovnání roční HDP nejbohatší země světa USA roku 2009 bylo 14,119 bilionu dolarů. Nyní máme rok 2011, jaká asi bude progrese pokud v roce 1994 to bylo 10 billonů a v roce 2006 přes 500 bilionů? A to bylo ještě před poslední krizí 2008, která přinesla lahůdky jako SPV, kam se "odlily" další biliony toxických úvěrů.
Co myslíte, že se stane, až padne měna a na ní navázané dluhopisy AAA zemí, jako Francie, Německo...apod., které jsou emitovány v Eurem a jsou jimi „přikryty“ jako tzv. senior risk (nejnižší riziko) různé deriváty, jež drží ztráty z minulosti?
Riziko krachu Eura není v tom co se stane s měnami států. Tam je to v podstatě jedno. To bude ve velké většině problém místní. Vlády prostě přestanou vyplácet důchody, podpory, přestanou fungovat nemocnice, školy....apod. Zemím jako Řecko nikdo nepůjčí a tak se ocitnou zpátky z 21 někde na úrovni poloviny 19 století. Bude je živit zemědělství a rybolov. Naštěstí mají k tomu dobré podmínky. Otázka jen je, jak to lidé budou nést, že to, co znají z moderní civilizace zmizí. Euroskeptici mají pravdu, že to bude opravdu problém těch států. Tedy jen do té doby, kdy v daném státě nedojdou zdroje a nerozhodne se, jako za časů samostatných národních států, obsadit nějaký jiný.
Co však je mnohem akutnější nebezpečí a důvod proč USA, tak bije na poplach, je to, že může padnout to, čím je jsou kryty hříchy minulosti, které jsou zatím drženy pomocí finanční alchymie jako majetek v bankách a to se nyní přemění ve ztrátu. Bude to komplexní systémové krize celého finančního sektoru. A je jedno zda to je pojišťovna, banka, záložna, stavební spořitelna, fond...cokoliv.
Nikdo nemá představu, jak moc velké riziko to provázání celého finančního světa představuje. Roku 2008 se také nezdálo, že by pád „pár“ amerických bank mohl způsobit řetězovou reakci po celém světě, která donutila vlády naládovat biliony do záchrany bank. V roce 2008 se jednalo o škody způsobené rizikovým chováním bank. Vysoké riziko – vysoká ztráty. Teď je problém, že v riziku není rizikové chování, ale chování jež je 150 let považováno za konzervativní doporučované jako pojistka – investice do státních dluhopisů. Lze jen velmi těžko odhadovat co se stane, až se 150 let konzervativního přístupu k financím zhroutí přes noc jako domeček z karet. Minulou krizi způsobil problém, co měl necelých 30 let na to vytvořit bublinu.
Otázka tedy je, co se stane, až exploduje bublina dluhopisů rostoucí 150 let?

Autor: Jiří Krám | pátek 9.12.2011 10:00 | karma článku: 19,39 | přečteno: 2353x
  • Další články autora

Jiří Krám

Jeden jestřáb mnoho vran rozhání

Tak tohle moudro, jsem si přečetl nedávno na jednom znaku. A ten ve mě, stejně jako ten, kde bylo napsáno, Na množství nehleďte, nebo ten s nápisem We fight to rebuild, anebo ten s nápisem, Non multi sed multa, vyvolal pocit hrdosti. Takový zvláštní hrdosti, kterou ve vás vyvolá ten pocit kontinuity. Šel jsem okolo toho památníku dole za Embankment a dotkl se rukou těch jmen...

24.5.2013 v 10:00 | Karma: 24,16 | Přečteno: 1209x | Společnost

Jiří Krám

Vystoupit z komfortní zóny

Tak se tomuto jevu říká v angličtině. Ani vlastně nevím proč, protože tomu vystoupení předchází jakési zvláštní období neklidu. U mě probíhalo několik měsíců, kdy jsem si čím dál víc uvědomoval, že i když se mám vlastně skvěle, něco mi chybí.

22.5.2013 v 10:00 | Karma: 15,20 | Přečteno: 1021x | Společnost

Jiří Krám

Proč nejlepší české mozky roznáší pivo?

Už se mi to stalo zase. Sedím někde v restauraci a najednou zaslechnu takovou tu měkou angličtinu, bez přízvuku, který je tady typický. Zkontroluji pohledem, zda by to mohla být Češka. Vypadá na to, oproti zmalované tlusté Angličance, která typickým ječákem zas něco "vysvětluje" svému druhovi, který vypadá jako klasická troska z Trainspotingu v teplávkovce, kterých jsou plné ulice, tahle slečna tak nějak po česku hezká.

7.5.2013 v 11:52 | Karma: 29,56 | Přečteno: 2934x | Společnost

Jiří Krám

O čase minulém, přítomném a budoucím

Občas stávají takové divné náhody. Třeba tuhle, probíral jsem se svou "minulostí", tak jak ji v sobě obsahují naše novodobé sběrny digitálních dat. Dnes už pavažujeme za naprosto běžné posílat si přes internet gigabyty dat do virtuálních schránek typu Dropbox, Google Drive, nebo Microsoft Sky Drive. Považujeme za normální nemazat emaily a nechávat všechno, co nám přijde v Gmail schránce.

23.4.2013 v 10:00 | Karma: 19,83 | Přečteno: 2807x | Společnost

Jiří Krám

Historie umění ve třech barvách

BBC mě naučila dívat se na svět jinak. Nejsem zrovna žádný umělec, ale BBC umí ty věci podat tak zajímavě, že u toho to skoro řvu radostí, jak mě to inspiruje. Minulý rok jsem podlehl několika lákavým ukázkám z pořadu - A History of Art in Three Colours. Viděl jsem všechny tři díly GOLD, BLUE, WHITE. A musím říct, že ta zkušenost byla life changing. Proč? Protože se od té doby dívám na svět úplně jinýma očima. A příroda jako by mi přesně tyhle tři barvy stavěla do cesty. Pamatuju si, že GOLD je, jak Egypťané věřili slzy slunečního boha. Modrá je všude okolo nás, ale vždy tak nějak "out of reach". Bílá pak není tak čístá, jak si ji představujeme.

16.4.2013 v 10:00 | Karma: 10,11 | Přečteno: 362x | Kultura
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Turek: Nejdu rozbít Evropu, potřebuje ale rekonstrukci a velký šok

10. června 2024

Jedním z největších překvapení letošních evropských voleb se stal Filip Turek. Po vyhlášení...

Německá policie odvezla migranty do Polska, Varšava žádá vysvětlení

17. června 2024

Varšava chce po Berlínu vysvětlení poté, co německá policie převezla skupinu pěti migrantů na...

Nečistý boj o trampské kempy na Kokořínsku: úřad tajně uzavřel dohodu

17. června 2024

Premium České vědecké kapacity se zastaly existence nelegálních trampských tábořišť v CHKO Kokořínsko. Nyní...

Na ochranu sportovců v Česku nikdo nedohlíží, říká zakladatelka iniciativy

17. června 2024  19:48

V zahraničí dohlíží na bezpečnost sportovců tzv. Safeguarding Officeři. Chrání je před obtěžováním...

Putinova vzdálená neteř se stala náměstkyní na obraně, její manžel ministrem

17. června 2024  19:46

Ruský diktátor Vladimir Putin vyměnil několik náměstků ministra obrany a na jednu z těchto pozic...

Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?
Opalovací krém pro miminka: Jaký vybrat?

Pokožka novorozenců a kojenců je tenká, zranitelná a má méně melaninu, což je pigment, který chrání pokožku před slunečním zářením. Kůže miminka je...

  • Počet článků 66
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1676x
Bylo nebylo. Nebo vlastně bylo. Jednou jsem začal psát. Pak jsem se do toho zažral, ale pak mě to přestalo bavit. Publikoval jsem všechno možný. Teď vlastně je úplně jedno, co sem napíšu. Jelikož ten, kdo mě zná, ten už ví, že ode mě jdou čekat různý věci. Ale stejně si to píšu hlavně asi tak nějak sám pro sebe. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy