Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

kOmický blog CDXXXIV.

Přibližně po třech měsících střídavě intenzivní práce bylo úspěšně završeno domácí vodohospodářské veledílo usazením nádrže na dešťovou vodu.

Dokončení nabralo nečekaný spád, když drahý choť ovlivněn nepříznivou meteorologickou předpovědí objednal nezbytnou dopravní a zvedací techniku na konkrétní termín, do kterého zbýval pouhý týden. Oceňovala jsem jeho odvahu, neb část této doby jsem měla trávit mimo domov, stejně jako starší syn - čímž byly pomocné pracovní síly prakticky vyčerpány.

Rovněž jsem bojovala s obavou o jeho zdraví, neboť dno obří jámy začišťoval ručně - zpočátku pomocí krumpáče, později účinněji zapůjčeným kangem. Nenápadně jsem obětavého partnera monitorovala zasíláním fotek dětí a krátkých zpráv očekávajíc reakci, neboť kamerový systém nenabízel žádný relevantní obraz.

Po návratu jsem spatřila připravenou jámu a značně unaveného muže a syna, (kterého si otec několik dní před původně plánovaným návratem přivezl z rybářské výpravy). Do výkopu o rozloze podzemního obýváku byla spuštěna připravená šablona, aby demonstrovala snadné usazení betonové nádrže.

V této fázi jsem byla požádána zvěčnit manžela na dně jeho veledíla, při jehož realizaci značně vybrousil své bagristické dovednosti a později i vyrýsoval svalstvo. Ve večerním šeru jámu ozařovaly pouze paprsky laseru. Moje chuť upadnout v pantoflích do hlíny a kamení byla minimální, ale dokumentaci jsem mistru staviteli nemohla upřít.

V předvečer dne D nastal drobný zádrhel. Poslední den sloužil k navezení písku, do kterého nádrž měkce usedne. Dno již bylo pokryto jeho srovnanou vrstvou, když muž při závěrečné kontrole zjistil, že máme vykopáno o deset centimetrů více a tyto bude třeba ještě pískem doplnit, což znamenalo dodatečné přemístění několika metráků materiálu a opětovné vyrovnání. Před příjezdem jeřábu a nákladního vozidla s nádrží to se synem stihli.

Zatímco manžel si na velký den vzal volno, já nervózně poposedávala na kancelářské židli. Zprávy z domova byly sporadické, což mne vzhledem k vážnosti situace nepřekvapovalo. Upínala jsem se k jedenácté hodině, na kterou byla akce plánována. Nicméně až kolem jedné jsem obdržela dvě fotografie zachycující nádrž vysoko ve vzduchu nad plotem zahrady a později složenou vedle záhonů se skomírající úrodou.

Manželovo vysvětlení přišlo později. Řidič nákladního vozidla vyhodnotil, že není schopen vjet do zahrady. Přes mnoho alternativ zahrnujících i odklad akce se po dvou hodinách dobrali k řešení, při kterém musel jeřáb opustit připravenou pozici k ukládání a na dvakrát přesunout betonové monstrum, aby se při čtvrtém přepatkování dostal na výchozí pozici a nádrž spustil.

Akce zabrala nepoměrně více času, byla obětována část větvoví vzrostlých ořešáků a pochopitelně mnohem více finančních prostředků. Zadostiučiněním pro drahého chotě mohla být skutečnost, že uložený megalomanský rezervoár na dešťovku seděl v písečném podkladu dokonale vodorovně.

Aby toho nebylo málo, odpoledne mne vyčerpaný manžel nakládal v práci a odjížděli jsme na povinnou společnou odpočinkovou minidovolenou bez dětí. Osobně i telefonicky instruoval syna, aby nádrž vymetl a obsypal zbylým pískem, zatímco ji z části napustí vodou, aby v případě intenzivních srážek nedopatřením nevyplavala. Na svody ze střechy totiž pravděpodobně dojde až příští rok.

Synek příští den zaslal fotografiii dokonale vyčištěného úložiště písku jako důkaz vyčerpání možností. Po návratu bylo veledílo obsypáno asi do dvou třetin a stejným poměrem napuštěno. Na horní ploše nádrže je dosud možno tančit, neb její překrytí zeminou nás stále čeká. Nicméně vyčerpanému choti do tance není, pročež tato příležitost zřejmě zůstane nevyužita.

Autor: Jana Kozubíková | čtvrtek 31.8.2023 12:00 | karma článku: 13,40 | přečteno: 272x
  • Další články autora

Jana Kozubíková

kOmický blog DVI.

Dny bezprostředně po dovolené jsou obvykle spojeny především z rozčarování z nahromaděné práce. Tentokrát byly doplněny o vyrovnání s únavou a časovým posunem.

22.7.2024 v 7:00 | Karma: 12,69 | Přečteno: 214x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DV.

Před přibližně rokem manžel oznámil, že koupil letenky. Když upřesnil destinaci, pokládala jsem to za vtip. Leč choť nežertoval.

14.7.2024 v 21:00 | Karma: 17,98 | Přečteno: 318x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DIV.

Šest let naši rozlehlou ložnici ozařovala jediná (stínítka zbavená) výkonná žárovka; nedávno ovšem - po měsících marných výstrah - definitivně zhasla.

3.7.2024 v 6:00 | Karma: 14,26 | Přečteno: 261x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DIII.

Na letošní olympijský běh jsem se neuvážene přihlásila v lednu a má zodpovědná příprava spočívala výhradně v posilování s lopatou na dvorku.

25.6.2024 v 20:00 | Karma: 14,14 | Přečteno: 231x | Ona

Jana Kozubíková

kOmický blog DII.

Jakkoli se trvale snažím obstát ve všech životních rolích, jako „paní domu“ stále významně selhávám.

21.6.2024 v 5:00 | Karma: 11,84 | Přečteno: 218x | Ona
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Policie odvolala pátrání po čtrnáctileté dívce z Tachovska

24. července 2024  14:59,  aktualizováno  25.7 7:52

Policisté pátrali po čtrnáctileté dívce z Tachovska, která v úterý před půlnocí odjela se svým...

Aktivisté se přilepili na plochu letiště ve Frankfurtu, ochromili provoz

25. července 2024  7:13,  aktualizováno  7:50

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Bez Ruska a Číny mír na Ukrajině nebude, řekl Pavel. Důležité budou i volby ve světě

25. července 2024  7:02

Bez Ruska a Číny u stolu nebude možné dosáhnout žádného mírového jednání o válce na Ukrajině, řekl...

Izraelská armáda nalezla těla čtyř rukojmích zabitých při útoku Hamásu

25. července 2024  6:51

Izraelské síly nalezly v Pásmu Gazy těla čtyř obětí útoku Hamásu loni 7. října. Čtveřice byla...

  • Počet článků 527
  • Celková karma 13,16
  • Průměrná čtenost 322x
Zážitky a postřehy matky tří dětí na cestě z moravské metropole do obce Omice. Co můžete očekávat, pokud opustíte panelákový byt a vrhnete se do rekonstrukce kouzelného staršího domu za městem a péče o rozlehlou zanedbanou zahradu.

Seznam rubrik