Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Prázdninové Učit se, učit se, učit se?

Spor o to, jestli má dítě přes prázdniny dohánět, na co v uplynulých deseti měsících školního roku nestačilo, se stává pravidelným tématem, které doprovází pohled mnohých rodičů na vysvědčení, kterým je jejich potomek obšťastnil.

Špatné výsledky přivádějí rodiče k zoufalství a nejednou ke snaze, že namísto, aby školní taška skončila na dva měsíce někde v koutě, stane se pro školáka strašákem i o prázdninách. Perspektiva nelichotivých známek a tudíž i temné budoucnosti v dospělosti straší dospělé a tak sahají po prostředku, který je zase strašákem jejich dítěte. Místo prohánění se na kole, koupání a výletů s kamarády na ně čeká – z jejich pohledu – černá můra. Slovíčka, rovnice, chemické poučky, historická data a další. Stačí zadat na internetu slovo „doučování“ a jen těch prázdninových nabídek vám vyjedou stovky. Jedná se tedy o činnost žádanou a vyhledávanou, jinak by ji lidé nenabízeli. Kde je poptávka, je i nabídka. Ale je to cesta nejsnadnější.

Netvrdím, že rodiče, kteří se rozhodnou napravit špatné známky prázdninovým učením, nechápu. Ale málokdo je schopen rekapitulovat skutečné příčiny potomkových problémů. Většinou bychom nalezli zcela jiné, než ty, že je „kluk blbej“. V řadě případů zjišťujeme, že na vině jsou nereálná hodnocení dětských schopností, kdy rodiče vyberou potomkovi školu – dle jejich mínění prestižní či žádoucí – ale nekladou si vůbec otázku, jestli na to dítě stačí, nebo jestli vůbec chce takovou školu absolvovat. Leckterý dospělý vám dnes potvrdí, že při výběru školy měli rodiče hlavní slovo v tom, že „ty tomu ještě nerozumíš“.

Často si – opět rodiče – neuvědomí, že především přestup ze základní školy na střední je dramatickým zlomem a jestliže až do devátého ročníku jejich premiant zvládal předměty bez jakékoli přípravy, kromě té školní, na vyšším typu vzdělávání už taková metoda neuspěje.

Položte si otázku, kolik přirozených a nenásilných podnětů dáváme svým dětem, aby vstřebávali informace? Kolik času jim po oněch deset měsíců školního vyučován věnujeme? Ne minut a hodin strávených nad učebnicemi a dohledem, aby domácí úkol vypadal dobře. Kdy si s nimi povídáme o něčem zajímavém? Kdy je požádáme, aby za nás udělaly něco, protože lépe než ony by to v rodině nikdo nezvládl? Tady někde se totiž rodí budoucí sebedůvěra dětí a schopnost objevovat a poznávat. Dva dlouhé prázdninové měsíce jsou nepřebernou pokladnicí poznávání. Jeden výlet na nejbližší hrad či jen zajímavé místo v okolí dodá do dětské víc informací, než padesát encyklopedií. Potřebujete novou poličku nad pracovní stůl? Musí být nutně z nábytkového hypermarketu? Zkuste ji vyrobit s dítětem dohromady. Nechte ho změřit rozměry, umístění, vybrat dřevo a barvu. Bude se možná dvě hodiny trápit s vyměřováním, ale těch pár logicky seřazených čísel mu dá víc, než stokrát přepočítávaná rovnice.

Jedna známá mi prozradila, že jí rodiče to, s čím se ve škole trápila, nikdy násilně nevnucovali. Ale o prázdninách prý tatínek sem tam po bytě vylepil obrázky nebo články z novin a časopisů, které obsahovaly něco zajímavého a nepřímo se dotýkaly té její zatrápené fyziky a matematiky. Dnes si uvědomuje, že tomu musel věnovat hodně úsilí, aby vyhmátl to, co bylo pro její desetiletou hlavu pochopitelné a současně zajímavé natolik, aby se do toho začetla. A tak se potkávala s výstřižky v koupelně na zrcadle i na dveřích, články se pravidelně střídaly na dveřích toalety, měla je i na okně svého pokoje, na skříni v předsíni. Každým pohledem, i když nechtěla, do sebe vstřebávala nové a nové údaje, aniž by měla pocit, že ji někdo nutí do učení. Bývalo to prý i výtvarně dokonale zpracované, dodnes prý ty umělecké koláže ještě někde schovává.

Když si sama založila rodinu, aniž by to její dvě děti potřebovaly, odmala vylepí někde na volném místě doma zajímavý plakát, kterých je dnes v dětských časopisech spousta – třeba mapu Evropy, České republiky, mapu sluneční soustavy, vývoj člověka od pravěku, dějiny starého Egypta a další a další. Kolikrát se prý večer stalo, že děti hleděly na noční oblohu a ukazovaly si na hvězdy. A odbíhaly k vylepenému „posteru“, je-li tímhle to vůz velký, nebo malý. „Ani nemají v pokoji plakát žádného zpěváka,“ řekla mi.

Ale hlavní asi je, aby pro nás, dospělé bylo na prvním místě to, aby naše děti byly šťastné. Ať z nich budou noví Einsteinové, nebo „jen“ kuchaři. Když budou kuchaři, za nimiž se budou hosté sjíždět z okruhu sta kilometrů, je to lepší, než sto vystresovaných akademiků...

Autor: Marie Kousalíková | středa 2.7.2008 14:28 | karma článku: 23,45 | přečteno: 2067x
  • Další články autora

Marie Kousalíková

Národ ochablých ideálů a mdlého nadšení

Zamyšlení, které jsem se rozhodla napsat, souvisí s blížícími se volbami. Není ale motivované snahou pár dní před tím, než půjdeme vhodit svůj volební lístek do urny přesvědčit národ, že jsem tou nejlepší z nejlepších. Že vám zajistím světlé zítřky a blahobyt. Nevzpomněla jsem si na ty, mezi kterými žiji a kteří jsou shodou okolností v mnoha případech i voliči až teď a nechci je obrat o jejich hlasy proto, aby mi zajistily pohodlný život, stabilní příjem, pofiderní slávu či moc.

24.9.2013 v 9:02 | Karma: 11,84 | Přečteno: 416x | Diskuse| Ostatní

Marie Kousalíková

DEJVICE OBSADÍ BEZDOMOVCI?!

Středa odpoledne a mně zvoní telefon: „Paní starostko, hlavní město chce zřídit také v Dejvicích centrum pro bezdomovce, co si o tom myslíte?“, ptá se na druhém konci redaktorka. Tuším, že otevírám Pandořinu skříňku, ale i přesto odpovídám: „Že by v Dejvicích mělo být centrum pro bezdomovce, je šokující. Co se týče nájemného i cen bytů, je to nejdražší část v Praze, jsou tu školy, je to centrum Prahy 6. Nevím, jak to mohlo někoho napadnout“.

23.8.2013 v 12:10 | Karma: 20,42 | Přečteno: 1289x | Diskuse| Společnost

Marie Kousalíková

Parkování řeším! Rada hlavního města ale Prahu 6 vodí za nos!

Mnoho obyvatel Prahy 6 (včetně mne) se zlobí. Důvod je prostý, pochopitelný a pragmatický - v místě, kde bydlí se nedá zaparkovat. "Proč máme tahat nákupy, děti, tašky, když jedeme na víkend přes půl čtvrti. Proč strávíme více času, než samotnou cestou z bodu A do bodu B (nezávisle na tom, zda jedeme z Karlína, nebo Berouna) tím, že jak můry kroužíme po okolí a čekáme, než se nějaký nešťastný soused s těžkým srdcem musí vzdát svého vydobitého místa k parkování, obvykle velikosti koupelnové osušky, a svést souboj s dalšími řidiči na pokraji zhroucení, nebo záchvatu zuřivosti, abychom mohli schváceně odejít domů a druhý den toto martirium opakovat.

24.4.2013 v 10:27 | Karma: 9,53 | Přečteno: 671x | Diskuse| Ostatní

Marie Kousalíková

Kéž bychom měli více Thatcherových!

Bylo to před čtrnácti lety, v roce 1999, tehdy jsem v Diplomatickém servisu měla možnost se v Praze setkat s člověkem, který byl pro mne nedostižným vzorem a vzdálenou ikonou. Baronka Margaret Thatcherová byla jednou z pěti světových osobností – společně s Ronaldem Reaganem, Helmutem Kohlem, Michailem Gorbačovem a Janem Pavlem II., kteří se dokázali vypořádat s desetiletími studené války, porazit - jak se s oblibou říkalo – „nerozbornou jednotu“ sovětského bloku, a dát naší zemi šanci se svobodně nadechnout a vydat se samostatnou demokratickou cestou.

11.4.2013 v 12:05 | Karma: 38,96 | Přečteno: 4135x | Diskuse| Ostatní

Marie Kousalíková

Marie – první Češka na večeři u Nobela?

Být tak ve společnosti vědce Jaroslava Heyrovského a básníka Jaroslava Seiferta, jediných dvou českých držitelů Nobelovy ceny v naší historii... Být tak vůbec první Češkou, která by lesk tak zvané „Nobelovy ceny za ekonomii“ dennodenně vystavovala ve slavnostní vitríně všem na obdiv! Marie Kousalíková – jedna z nejslavnějších, nejsledovanějších a nejdotazovanějších osobností v novodobých dějinách České republiky! Už vidím, jak ostatní ekonomové světa puknou závistí... Možná se úplně poprvé v životě na oslavu získání ocenění vykoupu ve vaně plné šampaňského? A k tomu všemu vedle medaile a diplomu ještě jako bonus osm milionů švédských korun!

7.3.2013 v 10:36 | Karma: 4,35 | Přečteno: 359x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Blesk zranil děti a dospělé v libereckém zámeckém parku, některé oživovali

2. června 2024  16:37,  aktualizováno  17:12

V Liberci ve čtvrti Vratislavice nad Nisou se v neděli odpoledne zranilo po úderu blesku několik...

„Už nechci tu bolest.“ „Miluju milovat.“ Jak vypadá život na dětské psychiatrii

2. června 2024

Premium Žádné mříže ani hrozivé zvuky zevnitř. Oddělení číslo 28 v areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice,...

Německá policie dopadla muže, který postřelil těhotnou i lidi v kadeřnictví

2. června 2024  16:21

Policie v Porúří na západě Německa dopadla muže, který podle ní v sobotu dopoledne na dvou místech...

Déšť pustoší západ Čech. Muže vytáhl z živlů vrtulník, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  16:17

Na většině Česka se během neděle objevují bouřky. Vydatné deště zastavily odpoledne provoz na...

  • Počet článků 34
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2740x
Jsem starostkou Prahy 6 a zastupitelkou a členkou výboru pro výchovu a vzdělávání zastupitelstava hl. m. Prahy

Seznam rubrik