Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Žvanivost jako projev primitivismu: Hodnoty a ego

Díl druhý: Kunderova slova jsem drze, úmyslně a naprosto vytrhl z kontextu, překroutil a předložil co objektivní skutečnost. Nechtěl jsem tomu, bránil jsem se vlastní zákeřnosti, leč musel jsem. Tlak doby je nesmírný a já, Jan Křtitel v pořadí, mu podlehl.

 

 

Druze: hodnoty a ego                                       

Doufám tím také, že na mne padne odlesk záře spisovatelova génie, jenž ze vzdálené Galie kyne nám svojským způsobem. Nějak přeci - pochopte mne - musím posílit vlastní sebevědomí, pošramocené žitím v panelákové hrůze, z důvodu, že jsem chudý. Berte to opět, prosím, tak, že můj komplex vícecennosti takto zdárně bobtná. A to je přeci skvělé!
I tu čárku ve větách před a za slovem „prosím“ dokonce píši stále, v mylném domnění že jde o sloveso. Jak tvrdí někteří jazykozpytci, již dávno to není sloveso, ale jen jakási "částice", což nevím, co je. Jsem tedy takřka bezdomovcem i ve vlastní mateřštině, kterou novými pravidly pravopisu v 90. letech utvořili vocaďzdejší Janové Křtitelé, kovaný vodborníci jazyku českýho ze stejnomenýho ústavu český Akademie věd - abych použil jejich tvárnost a přizpůsobivost ulici (jejich systematické vyvyšování té nejhorší hovorové češtiny na piedestal. Tito tehdejší "odborníci" ve své nabubřelosti a v přesvědčení o vlastní neomylnosti vydali v těch zlatokopeckých dobách cosi hrůzného pod oním mýtickým názvem Pravidla pravopisu ČJ, bez jakékoli předběžné diskuse s lidmi, kteří se slovem pracují a snaží se tak obtisknout vnitřní puzení. Svou nezměrnou arogancí tak přispěli k devalvaci slova jako málokdo jiný.

Ale vraťme se k velikánům. Krása, číšnice i pravda jsou hodnoty trvalé. Zatímco však servírky patří Kunderům, pravdu a krásu bez rozpaků vydávají za soukromý majetek sebejistí majitelé nabobtnalého ega. Umožňuje jim to tato přesmyčka: e = mc2 , za předpokladu, že e označuje pravdu, m krásu a c ego2. Každý má svou pravdu, což je krásné. Kdyby totiž každý nemohl mít svoji pravdu, musel by každý alespoň občas přiznat, že pravdu nemá, což by pochopitelně bylo krásné o mnoho méně. A tak se vedle sebe tyčí volně se měnící počet falusů nezcizitelných pravd co symbol primitivní žvanivosti. Nikdo se nesnaží naslouchat druhému, pátrat po styčných bodech s ním a hledat tak pravdu skutečnou.


Ad Druze                                        

Začněme jím, zaslouží si to. Václav Klaus se coby český prezident bezprostředně po svém prvním zvolení dopustil stejné chyby jako dřív. Vehementně se snažil zfalšovat nedalekou minulost, na níž měl rozhodující podíl, a obrátit pozornost veřejnosti směrem k budoucnosti: "Nedopusťme, abychom trávili čas nikdy nekončícími spory o interpretaci minulosti a zejména posledního desetiletí," řekl Klaus ve svém prvním prezidentském projevu k občanům. A po výčtu rozdílných názorů dodal: "Dívejme se do budoucnosti s důvěrou a optimismem. A s úsměvem."
Klausova chyba spočívá v přesvědčení, že minulost lze vymazat narýsováním tlusté čáry - po ničem jiném totiž ve svém projevu nevolal. Je to odhodlání nejen naivní, ale i nebezpečné. A to proto, že není přítomnosti a budoucnosti bez minulosti. Minulost se nám dnes a denně připomíná a připomínat bude, ať už bude oficiální čára za ní sebe tlustší.

Dělník, který přišel o práci, protože nějaká karikatura podnikatele rozkradla po privatizaci fabriku, v níž pracoval, se asi po Klausově projevu nedíval do budoucna s úsměvem. Drobný akcionář, který přišel o svůj vklad, protože zde chyběl jinde obvyklý zákon na jeho ochranu, a různí hochštapleři jej tak mohli o jeho akcie beztrestně připravit, se nejspíš nestal optimistou. Podnikatel, který zkrachoval kvůli druhotné platební neschopnosti, protože privatizace probíhala finančně podvyživenou českou cestou, se patrně neproměnil v důvěřivce. A málokdo z nich asi zapomněl na fakt, že tyto potíže jim způsobila politika Klausových vlád. Dobrou náladu v té době jistě neměli ani občané, kteří spláceli (dodnes splácejí a ještě jejich vnuci splácet budou) z vlastních kapes transformační náklady, což je eufemismus pro rozkradení stovek miliard korun, které umožnil (nejen) Klausův způsob ekonomické reformy.
Namísto diskuse se Klaus snažil potlačit odlišné názory voláním po klidu na práci, který je prý možný jen tehdy, když všichni budou ctít novou dopravní značku zákaz ohlížení. To, co česká společnost potřebuje, však není pohled marxisticko-klausovsky upřený k zářným zítřkům. Traumat ji může zbavit jen snaha o dobrání se pravdy a z toho vyplívající sebereflexe a přiznání vlastní odpovědnosti ze strany politiků. Tedy pravý opak toho, co by si český prezident tolik přál.

Miloš Zeman. Zde mohl bych skončit - netřeba dál rozebírat žumpu, kterou člověk s tímto jménem a příjmením udělal z politiky. Nechutnost konání, vyjadřování a uvažování tohoto ješitného superega na druhou zcela dorazila již tak dlouhodobě skomírající politickou kulturu. Každý, kdo se byť jen vzdáleně zajímá o politiku, ví, co vše by pod tímto heslem mohlo následovat. A většina si pamatuje, že díky Zemanovi a jeho poskokům prorostly mafiánské praktiky přímo do politiky a že se za jeho vlády podstatně rozrostly klientelismus a korupce.
Tak snad jen drobný příklad pro připomenutí. Tento monument české obce vědecké, jakož i politické - v očích Miloše Zemana samého - proslul svými bonmoty i za hranicemi. Na otázku "Jak se vychovává nástupce?" odpověděl Zeman takto: "Já vás velmi překvapím. Vychovává se tím, že zjistíte, kdo má nejmenší deficit inteligence, charakteru a pracovitosti. A kdo je schopen vám argumentovaně odporovat. Vladimír Špidla byl jediný, kdo toho byl schopen. To není masochismus. Kdybych si vybral přikyvovače, tak bych dopadl stejně jako Stalin, který si za svého nástupce vybral Malenkova." (Lidové noviny, 15. června 2002.) Zemanovi nedošlo, že svou odpovědí Špidlu vlastně urazil a zadělal tak sám sobě na budoucí vyzmizíkovaní z politické scény (Špidla měl podle něj sice nejmenší, ale přesto deficit inteligence.) Byla to právě Špidlovská část ČSSD, díky níž nebyl Zeman zvolen prezidentem.
U Zemana holt je ta inteligence na prvním místě. Jak plyne z různých kauz, afér a aférek, více mu vadí poctivec, který podle něj není inteligentní, než chytrý lotr, šíbr, hochštapler, neřkuli mafián. Příkladem budiž opět Vladimír Špidla, na něhož Zeman po svém odchodu z politiky začal útočit a nakonec sdělil veřejnosti, že se v něm krutě zklamal. Ukázalo se, že Špidla se v Zemanově mafiánském kapitalismu přelakovaném na růžovo přetvařoval a ve skutečnosti mu víc vadí ti mazaní lotři než poctivci. Špidlovy socialistické výmysly asi nemohly lahodit sluchu liberála, jednu zásluhu mu ale upřít nelze: prokázal, že Zeman nastavil konflikt mezi inteligencí a slušností uměle - krom snahy o zlepšení politické kultury i svým zřetelným antikomunismem. 


Poučení:
I narcis vyrůstá z cibulky.

Poučení z vývoje:
Je lepší přijít poslední, než být umačkán davem.

Poučení z krizového vývoje:
Je lepší přijít první, než být umačkán davem.

 

  

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: František Kostlán | středa 3.12.2008 13:23 | karma článku: 14,84 | přečteno: 1732x
  • Další články autora

František Kostlán

Manifest: Společně proti rasismu a neslušnosti

Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené. A patří k tomu i různá prohlášení, k nimž se připojují občanská sdružení i jednotlivci. V poslední době se v tomto směru začínají více než dříve angažovat i lidé z menšin.

3.11.2009 v 9:30 | Karma: 12,96 | Přečteno: 3068x | Diskuse| Společnost

František Kostlán

ČSSD založila odnož Hamásu. Dohlížel na to tajemný muž s bradavicí

Úřad pro nápravu nesmyslů v politice oznamuje, že palestinská mise předsedy sněmovny Miloslava Vlčka z ČSSD se ve skutečnosti neodehrála, jak tvrdí. Jak řekl onen moudrý rabín na smrtelné posteli: "Všechno je jinak."

17.6.2009 v 9:30 | Karma: 24,85 | Přečteno: 3424x | Diskuse| Politika

František Kostlán

Lehce zrůdný Václav Havel

Václav Havel dlouhodobě kritizuje ekonomickou filozofii růstu. A dlouhodobě se též staví proti podpoře automobilismu včetně výroby aut samých. Tentokrát to však se způsobem kritiky hodně přehnal.

19.5.2009 v 13:50 | Karma: 43,72 | Přečteno: 24036x | Diskuse| Politika

František Kostlán

Přiznání blogera: Píšu jenom kvůli karmě

Vonehdá běžela ta blogerská debata vo karmě - jestli jako má ňákej smysl a ták. Já tedy musím říct, že já píšu jenom kvůli karmě. Nebejt toho, tak by mě to vůbec nebavilo. Život bez karmy je normálka otrava.

18.5.2009 v 9:00 | Karma: 22,55 | Přečteno: 2711x | Diskuse| Ostatní

František Kostlán

Prezident Václav Klaus se zasadil o cenzuru

Česká televize opět předvedla, nakolik je poplatná politikům a jejich přáním (čti: nařízením). Z archivu pořadu 168 hodin stáhla záběry, na nichž se prezident Václav Klaus protahuje před odvysíláním novoročního projevu. (Info: iDNES.cz.)

7.1.2009 v 7:30 | Karma: 30,29 | Přečteno: 3443x | Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Posílili jste národní hrdost, řekl Fiala mistrům světa. Dostal dres a medaili

29. května 2024  8:12,  aktualizováno  13:45

Premiér Petr Fiala uvítal v Kramářově vile hokejové mistry světa. Poděkoval jim za zisk titulu. „Je...

Senát rozhodne o nové definici znásilnění i výši příspěvku na péči

29. května 2024  8:20,  aktualizováno  13:34

Změnu vymezení znásilnění v trestním zákoníku ze silou vynuceného na nesouhlasný pohlavní styk bude...

V Dillí naměřili rekordních 52,3 stupně. Šetřete vodou, nabádají úřady občany

29. května 2024  11:04,  aktualizováno  13:30

V indickém hlavním městě Dillí naměřili nový teplotní rekord 52,3 stupně Celsia. Za tento týden...

Na hřbitově v Petrohradu přibyla nová socha. Je to Prigožin s náhrobkem

29. května 2024  13:19

Zesnulý ruský oligarcha a šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin se v Rusku dočkal...

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....

  • Počet článků 96
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3819x
Nezávislý publicista, hudebník, spisovatel, spoluautor knihy Příchozí, o životě migrantů. Narodil se 1954 v Praze, kde i žije. Před listopadem 89 pracoval v dělnických profesích, poté hlavně jako novinář a publicista. Byl mj. šéfredaktorem Českého deníku, šéfredaktorem časopisu Parlament, komentátorem Lidových novin a ČRo Regina, televizním dramaturgem diskusních pořadů. Je členem několika občanských sdružení zabývajících se lidskými právy, menšinami a životem dětí v dětských domovech.

===============================================
PRO NABÍDKU ČLÁNKŮ V BLOGU KLIKNĚTE, PROSÍM, NA MOU FOTOGRAFII, VISÍCÍ NAD TÍMTO SDĚLENÍM NAHOŘE.
===============================================

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám