Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Romale, zakládejte domobrany proti pogromům

Podle ministra Ivana Langera je v pořádku, že nacisti a fašisti mají své polovojenské organizace. Není tedy důvod, abyste je neměli i vy. Stát evidentně ztrácí schopnost a vůli chránit vás před pogromy. Braňte se tedy sami. Na sebeobranu má každý právo.

 

Neodvolatelný liberál ve službách mafiánů, nácků a fašounů             

Spící muž, ministr vnitra Ivan Langer, je opravdový liberál. Dopřává všem zasloužených svobod. Například svému známému mafiánovi Kutalovi (kauza LTO) či podnikateli Sekyrovi, který byl ve spojení s kmotrem podsvětí Mrázkem. Nebo nacistické Dělnické straně a nástupkyni českých fašistů Národní straně. Zatímco prvním jmenovaným dodává svým přátelstvím s nimi na důvěryhodnosti či za jejich zájmy přímo lobuje ve vládě a v bance, druhým dopřává svobody vpravdě absolutní. Ať už udělají nacističtí či fašističtí primitivové cokoli, Langer ihned přispěchá se svým naučeným heslem: Je to jen další kapka vedoucí k rozpuštění této strany.

Takových kapek už ovšem dávno nakapala plná vana, ba dokonce už i na podlahu přetéká přes okraj. A Langer? ... Opět vypráví svou ohranou pohádku o kapkách. A náckové s fašouny se díky tomu všem a všemu vysmívají. Kvůli faktické nečinnosti policie a některých městských a obecních úřadů během nacistických a fašistických provokací v poslední době se tito extremisti cítí dost bezpečně na to, aby své akce proti Romům a Židům stupňovali.

Není pochyb o tom, že Ivan Langer se nikdy neměl stát ministrem vnitra, právě tak jako je jasné, že by měl být promptně ze své funkce odvolán (stejně jako zcela neschopný policejní prezident). Byla to i neschopnost premiéra Mirka Topolánka přiznat, že si některé spolupracovníky nevybral dobře (vedle Langera a Dalíka například i ministra Řebíčka), která vedla k tristní porážce jeho strany ve volbách.

 

Pogrom                                                                                                       

Při sobotní akci Lidových milic Dělnické strany v Litvínově nešlo o to, že nacisti svou akci neohlásili, ale o to, že tam přijeli vybít svůj vztek, svou nenávist na nevinných lidech. Nešlo o nic menšího než o organizovaný pogrom na Romy, který zůstává bez jakéhokoli náznaku či snahy o potrestání jeho organizátorů. Policie nic takového ani nedeklarovala, evidentně bere snahu o zmlácení a zastrašování Romů jako přestupek.

Policie v jednom selhala i při tomto zásahu: podcenila míru agresivity, taktiku a počet účastníků akce. Na náměstí v centru Litvínova byla zpočátku dokonce jen přibližně polovina policistů oproti počtu extremistů. (Podle Ondřeje Cakla, který dlouhodobě monitoruje neonacistické akce přímo na místě, dorazilo do Litvínova okolo čtyřset nácků). Další policejní vozy přijely nejdřív po půlhodině, některé ještě později. Kvůli tomu mohli náckové protrhnout policejní kordon a vydat se po skupinkách směrem k Janovu. Zde opět byl policistů i techniky nedostatek, takže část nacistů obešla policejní zátarasy a dostala se až téměř ke zde shromážděným Romům. Policie zasahovala v poslední chvíli před střetem.

 

Domobrany by se měly organizovat                                                          

Extremistických akcí, kde policie selhala či programově nezasáhla (přičemž přihlížení porušování zákonů říká "taktika"), je bezpočet, nemá smysl je vyjmenovávat. Takové akce, na nichž policisté skutečně chránili zákon proti jeho porušování, by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Langer, který je za policii odpovědný, ovšem nechává nácky i fašouny v klidu i jinak. Trpí jim založení polovojenských organizací, které vysílají hlídky do míst, kde žijí Romové. Litvínovští Romové jako první pochopili, že stát toleruje náckům a fašounům porušování zákonů a zřídili první regulérní domobranu. Ta před dvěma týdny vyhnala z Janova dvanáct hlídkujících nácků a v sobotu byla připravena se extremistům postavit.

Je ale přeci jen lepší tyto domobrany organizovat a cvičit - může se tak předejít různým násilným excesům ze strany jednotlivců. Organizovaná jednotka, která podléhá příkazům a je pod kontrolou, se může bránit přiměřeně - a skutečně bránit, nikoli jako první útočit. Proto by bylo lepší v místech, kde žije více Romů pohromadě, vytvářet domobrany organizované, které nebudou během zásahů porušovat zákon.

Samozřejmě by byla mnohem lepší situace, kdy by Romové nebyli nuceni domobrany zřizovat, protože stát zakáže jak polovojenské jednotky politických stran, tak přímo Dělnickou i Národní stranu. Důvodů k tomu je dostatek. To ovšem od Langera nečekejme. Jeho specifický druh liberalismu se netýká Romů ani dalších menšin. Jinak řečeno: Když někdo takto "zjevně skrytě" fandí nacistům a fašistům jako Langer, těžko od něj lze očekávat, že se zároveň postaví za jejich oběti.  

 

Khamoro andre vodi                                                                                   

Napsal mi přítel, Janko Horváth, romský básník, člen obce spisovatelů ČR, o svých pocitech z událostí v Litvínově, kde žije. Během začátku útoku nacistů na Janov se vracel z práce. Domů nedorazil, protože policisti se rozhodli pustit napřed cestou k jeho domu nacisty (sic!):

Ráno jsme jeli do práce, společně s mými třemi syny, neboť bez práce nejsou koláče... Skončili jsme kolem 16. hodiny a jeli jsme domů. Najednou volá manželka z Janova: "Nejezděte, u nás fašisti hážou zápalné láhve, bojíme se..." Přesto jsme jeli, avšak vjezd do Janova byl zablokován policisty a na otázku, proč nás nepustí domů, odpověď: "Až projdou tamti s průvodem / čti fašisti /, pak vás pustíme." Kroužíme kolem, v Litvínově nevidíme romské, ani gádžovské  duše, všichni jsou schovaní se strachem o holej život. Jedeme kolem nádraží - skupinky či spojky českej nacistů... čekaly na své soukmenovce, aby "vyčistili Janov" a "potrestali Cikány" za to, že vůbec existují...

Konečně  se můžeme vidět s rodinou, vystrašenou na smrt. Žena na infarkt, v synových dětských očích vidím strach a otázky: "Tati, proč nás bílí nemají rádi? Tati - proč gádžové mlátěj Romy? Vždyť se učím na jedničky, mám i český kamarády, choděj k nám domů na počítač..."
Nemám slov, slzy mně tečou po mý snědý tváři. Zároveň mnou cloumá vztek - kdo má právo někoho učit, převychovávat a měnit k obrazu svému? Jakým právem česká společnost ponižuje Romy, občany dle zákonů této země, kde jsme se narodili?! Mám odpracováno cca 30 roků poctivé práce v jedné strojírenské firmě, v romských hnutích, v tisku, ve státní správě, ve školství atd. Kdo je špínou a vředem této společnosti... ? Včera to celý národ viděl na vlastní oči - pre peskere jakha.

Ještě se někdo s kapkou citu diví, že Romové odsud utíkají do Kanady a dalších zemí? Ještě se někdo se zdravým rozumem diví, že Romové jsou připraveni bránit se sami? 

Přes všechnu tu zjevnou nespravedlnost není Janko Horváth hnán záští, nýbrž právě naopak, přesně v duchu romského přísloví Lačho lav feder sar maro (dobré slovo je lepší než chleba):

Všem lidem bez rozdílu jen tolik: Romové jako národ nikdy a nikomu nevyhlásili válku, nikdy a nikomu nezcizili území ani ho neokupovali. Romský národ má velké srdce - baro romano jilo, avšak darma čakra praví: I to kolo je kulaté, jednou jsme dole, jednou nahoře. Není dne, po němž by nepřišla noc, není noci, po níž by nepřišel den. Všem dobrým lidem přeji khamoro andre vodi - slunci v duši.    

I já přeji totéž všem dobrým lidem, což se samozřejmě netýká nácků, fašounů, různých druhů bolševiků a všech, kteří tyto extremisty ochraňují. Dobrý člověk se narozdíl od nich řídí další romskou moudrostí: Ma dikh pre amari morči, dikh pro amaro jilo (nekoukej na naši barvu kůže, koukej na naše srdce).

Janko, drž se, jsme s tebou! Romové opatrujte se, jsme s vámi!

 

 

Související články Věry Tydlitátové, Patrika Bangy a moje:

Chyba, pane Vandasi, zásadní politická chyba!

Pane ministře Ivane Langere, rozpusťte Dělnickou stranu!

Spontánní demo vepřových mozků

Romové jako cesta k politické moci?

Jak snadno se dá manipulovat veřejným míněním, když jde o Romy

Kdo a proč ochraňuje nacisty?

Vejdete se mi na záda pí. předsedkyně?

A ještě pořád bude někdo tvrdit, že to nejsou náckové?

Proč je důležitá politická korektnost

Náckové řvali Židi do plynu. Starosta Strobach z ODS opět nezasáhl

Ulička hanby

Jak neonacisti ke štěstí přišli

Již nikdy holocaust

Bourání mýtů: Romové kradou aneb Dějiny manipulace

 

 

 

Autor: František Kostlán | pondělí 20.10.2008 7:00 | karma článku: 22,06 | přečteno: 3076x
  • Další články autora

František Kostlán

Manifest: Společně proti rasismu a neslušnosti

Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené. A patří k tomu i různá prohlášení, k nimž se připojují občanská sdružení i jednotlivci. V poslední době se v tomto směru začínají více než dříve angažovat i lidé z menšin.

3.11.2009 v 9:30 | Karma: 12,96 | Přečteno: 3068x | Diskuse| Společnost

František Kostlán

ČSSD založila odnož Hamásu. Dohlížel na to tajemný muž s bradavicí

Úřad pro nápravu nesmyslů v politice oznamuje, že palestinská mise předsedy sněmovny Miloslava Vlčka z ČSSD se ve skutečnosti neodehrála, jak tvrdí. Jak řekl onen moudrý rabín na smrtelné posteli: "Všechno je jinak."

17.6.2009 v 9:30 | Karma: 24,85 | Přečteno: 3425x | Diskuse| Politika

František Kostlán

Lehce zrůdný Václav Havel

Václav Havel dlouhodobě kritizuje ekonomickou filozofii růstu. A dlouhodobě se též staví proti podpoře automobilismu včetně výroby aut samých. Tentokrát to však se způsobem kritiky hodně přehnal.

19.5.2009 v 13:50 | Karma: 43,72 | Přečteno: 24036x | Diskuse| Politika

František Kostlán

Přiznání blogera: Píšu jenom kvůli karmě

Vonehdá běžela ta blogerská debata vo karmě - jestli jako má ňákej smysl a ták. Já tedy musím říct, že já píšu jenom kvůli karmě. Nebejt toho, tak by mě to vůbec nebavilo. Život bez karmy je normálka otrava.

18.5.2009 v 9:00 | Karma: 22,55 | Přečteno: 2711x | Diskuse| Ostatní

František Kostlán

Prezident Václav Klaus se zasadil o cenzuru

Česká televize opět předvedla, nakolik je poplatná politikům a jejich přáním (čti: nařízením). Z archivu pořadu 168 hodin stáhla záběry, na nichž se prezident Václav Klaus protahuje před odvysíláním novoročního projevu. (Info: iDNES.cz.)

7.1.2009 v 7:30 | Karma: 30,29 | Přečteno: 3443x | Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Velké požáry ve středních Čechách: vzplála výroba pyrotechniky a sklad

14. června 2024  15:28,  aktualizováno  16.6 5:41

Středočeští hasiči zasahují u dvou velkých požárů. V obci Praskolesy poblíž Hořovic na Berounsku...

Převrat v britské politice? Nacionalisté v průzkumech poráží vládní stranu

16. června 2024

Premium Do britských parlamentních voleb zbývají ani ne tři týdny a vypadá to na velký propadák vládních...

Past na mobil v ruce. Chorvatské radary řidiče vyfotí a rovnou mu pošlou pokutu

16. června 2024

Premium Řidiči cestující v létě na dovolenou do Chorvatska mohou být nemile překvapeni, když jim do Česka...

Čokoládová holčička osladila život v SSSR. Boj o svou tvář ale prohrála

16. června 2024

Seriál Kdo by neznal Aljonku. Nejslavnější ruská čokoláda je na trhu už téměř šedesát let a její věhlas...

  • Počet článků 96
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3819x
Nezávislý publicista, hudebník, spisovatel, spoluautor knihy Příchozí, o životě migrantů. Narodil se 1954 v Praze, kde i žije. Před listopadem 89 pracoval v dělnických profesích, poté hlavně jako novinář a publicista. Byl mj. šéfredaktorem Českého deníku, šéfredaktorem časopisu Parlament, komentátorem Lidových novin a ČRo Regina, televizním dramaturgem diskusních pořadů. Je členem několika občanských sdružení zabývajících se lidskými právy, menšinami a životem dětí v dětských domovech.

===============================================
PRO NABÍDKU ČLÁNKŮ V BLOGU KLIKNĚTE, PROSÍM, NA MOU FOTOGRAFII, VISÍCÍ NAD TÍMTO SDĚLENÍM NAHOŘE.
===============================================

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám