Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Měli bychom se začít bát o ODS

ODS nadále pohrdá voliči a nahání je sociální demokracii, tedy prakticky i komunistům. Svědčí o tom starý způsob vnitřní komunikace, staronové tváře v jejím vedení i to, s jakou lehkostí kongres ODS odmítl návrhy na skutečné změny.

V posledních volbách za Klausova předsednictví přišla ODS s mobilizací proti rudým. Neměla žádné téma, tak se toto zástupné hodilo. Dnes bychom se ovšem nástupu rudých měli bát, a to kvůli aroganci ODS, která ji nasměrovala k porážce ve volbách budoucích. Měli bychom tedy začít mobilizovat, tentokrát proti těm, kteří svou neschopností pochopit situaci přivedou k moci ty, kteří si zvou ruské generály na návštěvu, aby jim mohli složit slib věrnosti (ČSSD). A jejich prostřednictvím i ty, jimž politické vraždy v padesátých letech přijdou normální (KSČM). Neboť - o tom není pochyb - volební síla oranžových je již nějakou dobu v přímé úměře k umění sebereflexe modrých. Tedy, v tomto případě, k neumění.

Petr Bendl sdělil na kongresu ODS vcelku správnou myšlenku: ODS se musí stát znovu důvěryhodnou a věrohodnou stranou. To se bohužel nepovedlo. K tomu, aby se jakákoli strana stala znovu důvěryhodnou a věrohodnou totiž nestačí jen žvanit. A nejde jen o to, že ODS vedou stejní politici jako předtím, ale i o to, že nezměnila způsob vnitřní diskuse, komunikace. Mirek Topolánek sice po skončení kongresu ujišťoval, že změna může nastat i jiná než personální, a sice v myšlení (těch samých politiků, tedy i u něj), ale neuvědomil si přitom, že tuto šanci během kongresu prohospodařil.

Kongres ODS se zvrhl ve vyjadřování důvěry dosavadnímu vedení, které stranu do krize přivedlo. A to právě s aktivním přispěním páně Topolánka, Langera a dalších technologů moci. ODS projednávala věci úplně stejným způsobem, jako dosud: dohodami a handly přímo na místě, v přestávkách mezi hlasováním, při obědě... Kdyby se chtěla namísto tohoto kupčení skutečně poučit z chyb minulých, kdyby naslouchala ozvěně voličského vzkazu, nemohl by se - například - Ivan Langer stát členem stranického vedení. A zastánci Lisabonské smlouvy by nezmanipulovali hlasování o jednotlivých bodech závěrečného usnesení, ale hledali by cestu, jak o všech bodech hlasovat, ke spokojenosti všech. 

Ale - protože opravdu nejde jen o výměnu politiků (i když o tu také) - kongres bohužel odmítl i koncepci vnitřní proměny ODS, s níž přišel Evžen Tošenovský. Její základní myšlenka se opírá o vyjasnění toho, co lze chápat jako loajalitu. Ta podle Tošenovského nemůže být jenosměrná, vzniká až na základě diskuse a vzájemného naslouchání, z níž vyplynou společné myšlenky i konkrétní postoje, které mohou členové ODS ctít a být k nim proto i loajální. Tošenovský vztahuje loajalitu k ideím, nikoli (automaticky) k lidem ve vedení, a jako stav založený na opravdovém přesvědčení, k němuž se dochází společným hledáním, nikoli převálcováním stranické opozice.

Tuto Tošenovského prozíravou myšlenku kongres odmítl. A to hlavně tím, že Tošenovský obdržel při volbě málo hlasů: dohadování mezi delegáty kongresu-zástupci regionů má technicistně-mocenský charakter a přesvědčení či reflexe společenského dění v něm nehraje žádnou roli. "Vy nám dáte hlasy pro Vencu, my vám odmáváme Tondu," takto se dá v nadsázce popsat celý "myšlenkový potenciál" ODS a její současná schopnost vnímat realitu.

Hlavním tahounem tohoto směnného způsobu komunikace je bezesporu Ivan Langer, který umí domluvit vše, včetně svého úspěchu v jakékoli situaci. A který umí manipulovat slovy jako málokdo. Ve svém projevu například řekl, že není pravda, že se ministerstvo vnitra pod jeho vedením vůbec nezměnilo. Ministerstvo vnitra se skutečně změnilo, ovšem k horšímu. V podstatě vynucený odchod stovky zkušených policistů, kteří vyšetřovali propojení gangsterů a mafiánů s politiky, je toho hlavním důkazem.

Těžko jinak vysvětlit, že se místopředsedou (a málem prvním místopředsedou) stal muž, který buď spolupracoval s mafiány či jejich známými, nebo si nedokázal zjistit, kdo jsou lidé, s nimiž se stýká - a to ani ve chvíli, kdy o nich běžně informovala média (například Kutal - mafián v kauze LTO). Ministr vnitra je tudíž buď hochštapler, nebo velmi naivní člověk, asi tak na předpubertální úrovni. Ani v jednom případě nemá co dělat ve vedení demokratické strany, natož v čele tak důležitého ministerstva, kde krom jiného může ovlivňovat vyšetřování vlastní osoby (viz i zbavení/nezbavení závazku mlčenlivosti dvou kriminalistů, kteří pomáhali dávat dohromady svazek Krakatice, v němž Langer sám figuruje).

Odmítnutím Tošenovského koncepce a zvolením Ivana Langera do vedení strany jakoby ODS říkala voličům:

Za chyby jsme se sice omluvili, ale to neberte vážně. Kdybychom chyby brali jako chyby, nemohli bychom se přenést přes všechny problémy obvyklým kšeftováním s hlasy, ale vzali bychom za vděk skutečnou vnitřní proměnou, skutečnou změnou. Nemohli bychom pak - coby sebevražedný projev - znovu zvolit Langera jako místopředsedu, protože ten dostal hlasy právě jen díky oné myšlenkově vyprázdněné technologii moci. Nadále pohrdáme míněním vás, voličů.

Sociální demokracie by si sotva mohla přát, aby kongres ODS proběhl jinak. Topolánkovci spolehlivě odradili další voliče a některé z nich nahnali do náruče Paroubkovi. A že vítězství oranžových znamená další legitimizaci komunistů a spolupráci s nimi, o tom myslím výraznější pochybnost nepanuje. ODS sice nemusí zmizet z politické mapy, jak zní některé pesimistické předpovědi, ale do příštích voleb by se musela opravdu hodně činit, aby získala alespoň některé voliče zpět. A to má před sebou následky finanční krize, které se projeví možná už na jaře, zavírání firem, propouštění, snížení kupní síly obyvatel...

Otázkou tedy je, jestli hrozba nástupu komunistů do vlády přiměje voliče, aby ODS, byť se skřípěním zubů, znovu volili. Podle výsledků nedávných voleb do krajů a do Senátu se zdá, že je to velké části voličů lhostejné. ODS by si možná měla paradoxně přát, aby se nově vzniklá pravicová strana dostala do parlamentu. Pak by ještě měla jakous takous šanci dostat se do vlády. Ani to však zatím nevypadá příliš pravděpodobně. Takže, co nám zbývá? Strach - o ODS, o politiku, o zemi, o nás samé. Musíme na základě toho strachu dát ODS tak silný signál, aby procitla ze spánku dostatečně dlouho před volbami do Poslanecké sněmovny a provedla změny skutečné, nikoli jen kašírované. Prvním krokem nutně musí být odchod Ivana Íčka Langera do politického důchodu.

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: František Kostlán | středa 10.12.2008 7:30 | karma článku: 31,15 | přečteno: 2704x
  • Další články autora

František Kostlán

Manifest: Společně proti rasismu a neslušnosti

Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené. A patří k tomu i různá prohlášení, k nimž se připojují občanská sdružení i jednotlivci. V poslední době se v tomto směru začínají více než dříve angažovat i lidé z menšin.

3.11.2009 v 9:30 | Karma: 12,96 | Přečteno: 3068x | Diskuse| Společnost

František Kostlán

ČSSD založila odnož Hamásu. Dohlížel na to tajemný muž s bradavicí

Úřad pro nápravu nesmyslů v politice oznamuje, že palestinská mise předsedy sněmovny Miloslava Vlčka z ČSSD se ve skutečnosti neodehrála, jak tvrdí. Jak řekl onen moudrý rabín na smrtelné posteli: "Všechno je jinak."

17.6.2009 v 9:30 | Karma: 24,85 | Přečteno: 3424x | Diskuse| Politika

František Kostlán

Lehce zrůdný Václav Havel

Václav Havel dlouhodobě kritizuje ekonomickou filozofii růstu. A dlouhodobě se též staví proti podpoře automobilismu včetně výroby aut samých. Tentokrát to však se způsobem kritiky hodně přehnal.

19.5.2009 v 13:50 | Karma: 43,72 | Přečteno: 24036x | Diskuse| Politika

František Kostlán

Přiznání blogera: Píšu jenom kvůli karmě

Vonehdá běžela ta blogerská debata vo karmě - jestli jako má ňákej smysl a ták. Já tedy musím říct, že já píšu jenom kvůli karmě. Nebejt toho, tak by mě to vůbec nebavilo. Život bez karmy je normálka otrava.

18.5.2009 v 9:00 | Karma: 22,55 | Přečteno: 2711x | Diskuse| Ostatní

František Kostlán

Prezident Václav Klaus se zasadil o cenzuru

Česká televize opět předvedla, nakolik je poplatná politikům a jejich přáním (čti: nařízením). Z archivu pořadu 168 hodin stáhla záběry, na nichž se prezident Václav Klaus protahuje před odvysíláním novoročního projevu. (Info: iDNES.cz.)

7.1.2009 v 7:30 | Karma: 30,29 | Přečteno: 3443x | Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Senát schválil zvýšení příspěvku na péči, potvrdí novou definici znásilnění

29. května 2024  8:20,  aktualizováno  14:43

Přímý přenos Senátoři potvrdili zvýšení příspěvků na péči, které dostávají lidé se zdravotním postižením. Novela...

Policie hledá třináctiletou dívku z Kroměříže, má sklony k sebepoškozování

29. května 2024  14:28

Třináctiletou dívku z Kroměříže pohřešuje od neděle její rodina. Šarlota Ferková v ten den pouze...

Vláda jmenuje Foltýna. Má řešit strategickou komunikaci a boj s dezinformacemi

29. května 2024  14:25

Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn, který nyní působí ve vojenské kanceláři Hradu, má...

Řidič prorazil všechny pneumatiky, nadýchal a měl i pozitivní test na drogy

29. května 2024  14:11

Všechny čtyři pneumatiky svého vozu prorazil řidič, který najel na středový ostrůvek a chodník v...

  • Počet článků 96
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3819x
Nezávislý publicista, hudebník, spisovatel, spoluautor knihy Příchozí, o životě migrantů. Narodil se 1954 v Praze, kde i žije. Před listopadem 89 pracoval v dělnických profesích, poté hlavně jako novinář a publicista. Byl mj. šéfredaktorem Českého deníku, šéfredaktorem časopisu Parlament, komentátorem Lidových novin a ČRo Regina, televizním dramaturgem diskusních pořadů. Je členem několika občanských sdružení zabývajících se lidskými právy, menšinami a životem dětí v dětských domovech.

===============================================
PRO NABÍDKU ČLÁNKŮ V BLOGU KLIKNĚTE, PROSÍM, NA MOU FOTOGRAFII, VISÍCÍ NAD TÍMTO SDĚLENÍM NAHOŘE.
===============================================

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám