Lehce zrůdný Václav Havel

Václav Havel dlouhodobě kritizuje ekonomickou filozofii růstu. A dlouhodobě se též staví proti podpoře automobilismu včetně výroby aut samých. Tentokrát to však se způsobem kritiky hodně přehnal.

Václav Havel má na svůj názor samozřejmě právo. A v něčem má i pravdu. Naše neschopnost šetřit spojená s výrobou šmejdů, které se co nejdříve opotřebují, abychom si museli jít co nejdříve koupit nové, je opravdu k zamyšlení. Filozofie ekonomického růstu právě takové počínání podporuje: lidé musí co nejvíc nakupovat a umožnit tak růst růstu. Kam se poděli podnikatelé jako byl pan Baťa, kteří stavěli na tradičních hodnotách? Kam se poděla jejich filozofie, která vyznávala opak: můj výrobek dělá sám sobě reklamu svou kvalitou. A kam se poděla ona "baťovská" jistota, že šetření se vyplácí? Namísto šetření a tudíž i pořízení jen toho, co si skutečně můžeme dovolit, žijeme na dluh. A spotřebováváme přitom čím dál víc energie, aniž bychom se přitom mohli pochlubit nějakou přidanou hodnotou.

Vzrůstajcí automobilismus je také problém a věc k zamyšlení. A kdo to popírá, nevidí si na špičku nosu. Automobilů přibývá více než lidí a to geometrickou řadou. Svým motorovým miláčkům obětujeme vše, včetně zdravého vzduchu. A jediný, kdo z toho - vedle výrobců automobilů - má nefalšovanou radost je betonová lobby. "Je třeba si klást otázku po smyslu, zda potřebujeme stále více aut. To totiž má za následek, že je stále víc a víc betonových tunelů pod Prahou, až se jakýmsi způsobem všichni přesuneme do aut a do těch tunelů," řekl exprezident na tiskové konferenci, kde podpořil Bursíkovu Stranu Zelených. V jeho výroku spatřuji oprávněnou obavu o náš další osud.

Dokud Havel zůstává ve filozofické rovině, lze mu v mnohém dát za pravdu či mu slušně oponovat. Když se však pustí na tenký led reality, je náhle vidět, že nemá žádný recept či způsob řešení konkrétních věcí a na pozadí toho, co život běžně přináší, se dostává do rozporu s vlastní filozofií. Na zmíněné tiskovce sdělil svůj názor, že udržení či zvýšení zaměstnanosti není argumentem pro podporu automobilek. O šrotovném či jiné podpoře automobilového průmyslu ze strany státu si lze jistě myslet mnohé, lze s ním souhlasit či proti němu brojit, lze úspěšně vršit rozumné argumenty na obě strany. Jedno je však jisté: Pokud se někdo zbaví automobilu deset, patnáct či dvacet let starého a namísto toho si koupí vůz nový, pak mnohem méně než dosud zamořuje životní prostředí. Nové auto vypouští méně zplodin do ovzduší, má modernější katalyzátor, spotřebuje méně pohonných hmot. Navíc současná podpora výroby aut je myšlena jen po dobu ekonomické krize (a doufám, že to tak i zůstane). Pokud něco umožní zachovat lidem práci, tedy pokud jde o dobrou a prospěšnou věc, lze i nesystémové a špatné opatření na čas překousnout.

Jde však ještě o něco víc. Havel kritizoval podporu zaměstnanosti v automobilovém průmyslu tímto způsobem: "Mně to připadá lehce zrůdné. Je to, jako by někdo řekl, že koncentrační tábory být musí, protože přece musí mít zaměstnání ti dozorci a věznitelé." Vypjaté prohlášení spojené se srovnáváním nesrovnatelného svědčí o Havlově necitlivosti k lidem, kteří prošli koncentračními tábory a k jejich blízkým. Oprávněně dotčeni se mohou cítit i výrobci automobilů a jejich zaměstnanci kvůli přirovnání k věznitelům či dozorcům v koncentráku (nacistům, bolševikům), ale i politici, kteří šrotovné prosadili - ani oni nejsou žádnými totalitáři. Svědčí to také o tom, že Havlův důraz nabírá na zaťatosti a razanci. Takovým způsobem se obvykle prezentují extrémní lecičáci, kterým není nic svaté. Známé je například jejich heslo: Izrael se na Palestincích dopouští stejného holokaustu (genocidy), kterého se nacisti dopouštěli na Židech.

Havel tak klesl do společnosti, která jistě není milá ani jemu coby člověku s nespornou mravní integritou. Doufejme tedy, že toto jeho "lehce zrůdné pominutí smyslů" je jen dočasné.

Autor: František Kostlán | úterý 19.5.2009 13:50 | karma článku: 43,72 | přečteno: 24040x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

František Kostlán

Manifest: Společně proti rasismu a neslušnosti

Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené. A patří k tomu i různá prohlášení, k nimž se připojují občanská sdružení i jednotlivci. V poslední době se v tomto směru začínají více než dříve angažovat i lidé z menšin.

3.11.2009 v 9:30 | Karma: 12,96 | Přečteno: 3069x | Diskuse | Společnost

František Kostlán

ČSSD založila odnož Hamásu. Dohlížel na to tajemný muž s bradavicí

Úřad pro nápravu nesmyslů v politice oznamuje, že palestinská mise předsedy sněmovny Miloslava Vlčka z ČSSD se ve skutečnosti neodehrála, jak tvrdí. Jak řekl onen moudrý rabín na smrtelné posteli: "Všechno je jinak."

17.6.2009 v 9:30 | Karma: 24,85 | Přečteno: 3426x | Diskuse | Politika

František Kostlán

Přiznání blogera: Píšu jenom kvůli karmě

Vonehdá běžela ta blogerská debata vo karmě - jestli jako má ňákej smysl a ták. Já tedy musím říct, že já píšu jenom kvůli karmě. Nebejt toho, tak by mě to vůbec nebavilo. Život bez karmy je normálka otrava.

18.5.2009 v 9:00 | Karma: 22,55 | Přečteno: 2711x | Diskuse | Ostatní

František Kostlán

Prezident Václav Klaus se zasadil o cenzuru

Česká televize opět předvedla, nakolik je poplatná politikům a jejich přáním (čti: nařízením). Z archivu pořadu 168 hodin stáhla záběry, na nichž se prezident Václav Klaus protahuje před odvysíláním novoročního projevu. (Info: iDNES.cz.)

7.1.2009 v 7:30 | Karma: 30,29 | Přečteno: 3444x | Politika

František Kostlán

Ať zije nová, recyklovaná vláda! Ať žije škatule number one!

Konečně nám naši zaměstnanci ve vládě a parlamentu ukázali kvalitní politickou kulturu. V pár vládních křeslech má dojít ke hře Škatulata hejbejte se, což je k ukázce následováníhodného příkladu ta nejlepší příležitost. Pojďme si udělat recyklační analýzu.

6.1.2009 v 11:35 | Karma: 33,24 | Přečteno: 5449x | Politika

Nejčtenější

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, přijal jméno Lev XIV.

8. května 2025  18:45,  aktualizováno  19:54

Sledujeme online Novým papežem se stal americký kardinál Robert Francis Prevost, oznámil z baziliky sv. Petra...

Zemřel Jiří Bartoška, charizmatický herec a prezident karlovarského festivalu

8. května 2025  13:53

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Byl dlouholetým prezidentem Mezinárodního filmového festivalu...

Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu

9. května 2025  18:35,  aktualizováno  10.5 13:09

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...

Rusy rozzuřil hořící Kreml na ponožkách českého zmocněnce. Darebák, zní z Moskvy

9. května 2025  12:08

Řádnou vlnu emocí v Rusku vzbudil český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný....

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Začalo to v Granadě. Španělsko rozmotává příčiny největšího blackoutu

16. května 2025

Španělská vláda tuto středu definitivně vyloučila kybernetický útok jako příčinu masivního výpadku...

Test výčepních desítek: Kvalita piva se zlepšila, přesto jejich chuť často kazí vady

16. května 2025

Premium Připravit desítku, která jen nezažene žízeň, ale bude taky chutnat, je pro sládka těžší úkol než...

Putin nemá Ukrajinu na lopatě, jak se dělá. Získává centimetry, ale žádá kilometry

16. května 2025

Premium Donald Trump nejspíš už dobře ví, že s ruským diktátorem si ještě užije pořádnou svízel. Vladimir...

Zrušil bych státní maturitu. Ministr Bek o obtížnosti zkoušky i změnách přijímaček

16. května 2025

Premium Státní maturita je dnes zbytečná, stačilo by prý jen ověřování minima pro maturitní i nematuritní...

  • Počet článků 96
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3820x
Nezávislý publicista, hudebník, spisovatel, spoluautor knihy Příchozí, o životě migrantů. Narodil se 1954 v Praze, kde i žije. Před listopadem 89 pracoval v dělnických profesích, poté hlavně jako novinář a publicista. Byl mj. šéfredaktorem Českého deníku, šéfredaktorem časopisu Parlament, komentátorem Lidových novin a ČRo Regina, televizním dramaturgem diskusních pořadů. Je členem několika občanských sdružení zabývajících se lidskými právy, menšinami a životem dětí v dětských domovech.

===============================================
PRO NABÍDKU ČLÁNKŮ V BLOGU KLIKNĚTE, PROSÍM, NA MOU FOTOGRAFII, VISÍCÍ NAD TÍMTO SDĚLENÍM NAHOŘE.
===============================================
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.