Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Europoslanci udělali na Hradě ostudu

Na místy nedemokratické výpady některých europoslanců odpovídal Václav Klaus s přehledem a po obsahové stránce precizně: zastával se demokracie, tedy něčeho, o čem někteří eurotruhlící již nemají příliš ponětí.

 

Řeč je o návštěvě jakéhosi záhadného euroorgánu s názvem Konference Evropského parlamentu (či jak zní správný název) u českého prezidenta Václava Klause na Pražském hradě. Proberme si ve zkratce výroky poslanců a Klausovy reakce, jak nám je nabízí přepis schůzky, který médiím předala Kancelář prezideta republiky - Přepis jednání Václava Klause s delegací europoslanců:

Nepříliš šťastně začal už předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering, který v rámci představování Klausovi sdělil: "Jsem v Evropském parlamentu od roku 1979, celý svůj život jsem ve službách Evropy".

Jde o maličkost, která však dobře ilustruje způsob uvažování některých europoslanců, poznamenaný nedostatkem sebereflexe. Evropská unie nerovná se Evropa. A EU se vedle mnoha věcí ve prospěch celé Evropy nesporně dopustila i jednání protievropského. Například její nemohoucnost ve věci balkánských válek, politika apeassementu a prázdného žvanění, doplněná podpisem smlouvy, kterou Miloševič za hlubokého mlčení EU při první příležitosti porušil. Díky neschopnosti této "Evropy" bylo na Balkáně - u všech bojujících stran - zavražděno a vyhnáno z domovů mnohem více lidí, než by se stalo v případě, kdy by EU byla stejně akční jako (bohužel až později) Spojené státy.

Poté přednesli velmi slušně a přes názorový nesoulad s Klausem i kultivovaně pár slov o nutnosti schválení Lisabonské smlouvy a fungování EU německý europoslanec a šéf evropských socialistů Martin Schulz a britský liberální europoslanec Graham Watson. Za slušnou, demokracii ctící formu jim budiž vzdán dík.

Potom ovšem ke slovu přišel známý exhibicionista a revolucionář z osmašedesátého, zelený europoslanec Daniel Cohn-Bendit. Bohužel. Jiří Weigl o jeho vystoupení hovoří jako o "velké provokaci"  a má samozřejmě pravdu. Cohn-Bendit říká českému prezidentovi:

"Lisabonská smlouva: Vaše názory na ni mě nezajímají, chci vědět, co uděláte, až ji schválí česká sněmovna a senát. Budete respektovat demokratickou vůli zástupců lidu? Budete to muset podepsat. Za další, chci, abyste mi vysvětlil, jaká je míra Vašeho přátelství s panem Ganleym z Irska. Jak se můžete scházet s člověkem, o němž není jasné, kdo ho platí? Ve Vaší funkci se s ním nemáte co scházet. Je to muž, jehož finance pocházejí z problematických zdrojů a chce je nyní použít na financování své volební kampaně do EP."

Má vůbec cenu něco takového komentovat? Zeleného eurotruhlíka nezajímá Klausův názor a argumenty, proto do Prahy nepřijel. Dorazil k nám proto, že musel Klausovi sdělit, co si ve své funkci smí a co nesmí dovolit. Cohn-Bendit hovoří o ctění vůle demokratických zástupců, ale sám o demokracii mnoho neví. Je nejspíš pořád příliš obtěžkán svou levičácko-revoluční minulostí - nevím, jak jinak si jeho aroganci vysvětlit. Ostatně, není to poprvé, kdy se takto či podobně vyjadřoval. A ve stejném duchu promluvil irský europoslanec Brian Crowley: 

"Já jsem z Irska a jsem členem tamní vládní strany. Můj otec celý život bojoval za nezávislost proti britské nadvládě. Mnoho mých příbuzných při tom přišlo o život. Proto si mohu dovolit říci, že Irové si přejí Lisabonskou smlouvu. Tím, že jste se při své návštěvě v Irsku setkal s Ganleym, jste se dopustil urážky irského lidu. Ten člověk neprokázal, z čeho financoval svou kampaň. Je to nehorázná urážka irského lidu, sejít se s někým, kdo nemá volený mandát. Chci Vás jen informovat, jak to Irové cítí."

Jak mu správně český prezident připomněl, Irové se jasně vyslovili v referendu proti Lisabonské smlouvě a jiné uchopitelné výsledky o vůli irského lidu k dispozici nejsou. Jestliže Crowley hovoří o tom, že Irové jsou pro, tak je to on, kdo nectí demokratické rozhodnutí Irů, nikoli Klaus. A tajemné financování Ganleyho? Kdyby oba zmínění europoslanci o tom řekli více (pokud to sami vědí), například kdo nepřijatelný za financováním kampaně proti přijetí Lisabonské smlouvy Irskem stojí, mohl by na to Klaus nějak reagovat. Takto se musel spokojit s ironickou poznámkou, že o financování Zelených také nic neví. Sejít se s někým, kdo "nemá volený mandát" je prý nehorázná urážka lidu. Crowley by se měl zamyslet nad tím, že prakticky totožná slova užili komunističtí funcionáři a novináři při výtce  francouzskému prezidentovi Mitterandovi, který se u nás v době normalizace několikrát sešel s nikým nevolenými disidenty.  

Kromě první reakce na Cohn-Bendita reagoval český prezident umírněně, s přehledem i nadhledem. Připomeňme si jeho slova, která se týkají samé podstaty věci: "Uspořádání uvnitř EU má ale alternativ mnoho. Považovat jednu z nich za posvátnou, nedotknutelnou, o které navíc není dovoleno pochybovat a kritizovat ji, je proti samotné podstatě Evropy." Totiž právě v tom vězí celý ten "spor" o to, kdo vlastně má k věcem demokratický přístup a kdo nikoli.

Europoslanec Schulz říká k platnosti Lisabonské smlouvy toto: "Rozumím tomu, co říkáte o irském NE, že je třeba ho respektovat. Ale, co respekt vůči hlasům voličů ve Španělsku a Lucembursku, kteří významnou většinou řekli Lisabonské smlouvě ANO?"

Václav Klaus odpovídá: "V EU dosud platí pravidlo jednomyslnosti, a to je třeba respektovat. EU může fungovat pouze tehdy, bude-li respektovat svá vlastní pravidla a principy." A mechanismus rozhodování v EU mu zcela dává za pravdu. I s Lisabonskou smlouvou MUSÍ souhlasit všechny členské země, jinak neplatí. To se ovšem nelíbí těm, kterým je demokratický rozhodovací mechanismus lhostejný, protože dávají přednost vysněným konstruktům před zřetelně vyjádřenou vůlí občanů jedné ze zemí Evropské unie.

Někteří europoslanci zkrátka při včerejsí návštěvě českého prezidenta udělali ostudu: sobě, Evropské unii a především demokracii samé. 

 

 

Související článek na mém blogu:

Lisabonská smlouva: Václav Klaus má pravdu

Foto: http://www.klaus.cz

 

 

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: František Kostlán | sobota 6.12.2008 8:30 | karma článku: 32,29 | přečteno: 2451x
  • Další články autora

František Kostlán

Manifest: Společně proti rasismu a neslušnosti

Dělat něco proti rasismu a neslušnosti pokládám za přirozené. A patří k tomu i různá prohlášení, k nimž se připojují občanská sdružení i jednotlivci. V poslední době se v tomto směru začínají více než dříve angažovat i lidé z menšin.

3.11.2009 v 9:30 | Karma: 12,96 | Přečteno: 3068x | Diskuse| Společnost

František Kostlán

ČSSD založila odnož Hamásu. Dohlížel na to tajemný muž s bradavicí

Úřad pro nápravu nesmyslů v politice oznamuje, že palestinská mise předsedy sněmovny Miloslava Vlčka z ČSSD se ve skutečnosti neodehrála, jak tvrdí. Jak řekl onen moudrý rabín na smrtelné posteli: "Všechno je jinak."

17.6.2009 v 9:30 | Karma: 24,85 | Přečteno: 3424x | Diskuse| Politika

František Kostlán

Lehce zrůdný Václav Havel

Václav Havel dlouhodobě kritizuje ekonomickou filozofii růstu. A dlouhodobě se též staví proti podpoře automobilismu včetně výroby aut samých. Tentokrát to však se způsobem kritiky hodně přehnal.

19.5.2009 v 13:50 | Karma: 43,72 | Přečteno: 24036x | Diskuse| Politika

František Kostlán

Přiznání blogera: Píšu jenom kvůli karmě

Vonehdá běžela ta blogerská debata vo karmě - jestli jako má ňákej smysl a ták. Já tedy musím říct, že já píšu jenom kvůli karmě. Nebejt toho, tak by mě to vůbec nebavilo. Život bez karmy je normálka otrava.

18.5.2009 v 9:00 | Karma: 22,55 | Přečteno: 2711x | Diskuse| Ostatní

František Kostlán

Prezident Václav Klaus se zasadil o cenzuru

Česká televize opět předvedla, nakolik je poplatná politikům a jejich přáním (čti: nařízením). Z archivu pořadu 168 hodin stáhla záběry, na nichž se prezident Václav Klaus protahuje před odvysíláním novoročního projevu. (Info: iDNES.cz.)

7.1.2009 v 7:30 | Karma: 30,29 | Přečteno: 3443x | Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Opozice vytýká Jurečkovi tvrzení, že lidé v penzi stráví v průměru 21,5 roku

29. května 2024  6:06,  aktualizováno 

Přímý přenos Poslanci opozičního ANO se přou s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou z KDU-ČSL...

Senát schválil zvýšení příspěvku na péči, potvrdí novou definici znásilnění

29. května 2024  8:20,  aktualizováno  14:43

Přímý přenos Senátoři potvrdili zvýšení příspěvků na péči, které dostávají lidé se zdravotním postižením. Novela...

Policie hledá třináctiletou dívku z Kroměříže, má sklony k sebepoškozování

29. května 2024  14:28

Třináctiletou dívku z Kroměříže pohřešuje od neděle její rodina. Šarlota Ferková v ten den pouze...

Vláda jmenuje Foltýna. Má řešit strategickou komunikaci a boj s dezinformacemi

29. května 2024  14:25

Bývalý náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn, který nyní působí ve vojenské kanceláři Hradu, má...

  • Počet článků 96
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3819x
Nezávislý publicista, hudebník, spisovatel, spoluautor knihy Příchozí, o životě migrantů. Narodil se 1954 v Praze, kde i žije. Před listopadem 89 pracoval v dělnických profesích, poté hlavně jako novinář a publicista. Byl mj. šéfredaktorem Českého deníku, šéfredaktorem časopisu Parlament, komentátorem Lidových novin a ČRo Regina, televizním dramaturgem diskusních pořadů. Je členem několika občanských sdružení zabývajících se lidskými právy, menšinami a životem dětí v dětských domovech.

===============================================
PRO NABÍDKU ČLÁNKŮ V BLOGU KLIKNĚTE, PROSÍM, NA MOU FOTOGRAFII, VISÍCÍ NAD TÍMTO SDĚLENÍM NAHOŘE.
===============================================

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám