Stavebnictví dál hledá své dno, nový zákon rychlou změnu k lepšímu nepřinese

České stavebnictví stále ještě nenalezlo své dno. Po loňském celoročním meziročním propadu o 7,6 procenta pokračuje v sestupné tendenci i v letošním roce.

Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), klesla stavební produkce v únoru meziročně o 5,6 procenta. Stavaře zachraňovalo pozemní stavitelství, které kleslo „jen“ o 0,2 procenta, zatímco produkce inženýrského stavitelství se propadla o 28,7 procenta.

Statistická data pravidelně ukazují bídu, kterou lidé pohybující se ve stavebnictví vidí každý den. Bytových domů se staví kvůli váznoucím povolením jen málo, výstavba důležitých infrastrukturních staveb vázne. Nic na tom nezměnily ani opakované proklamace politiků, podle kterých si stavebnictví jako jeden z důležitých pilířů národního hospodářství zaslouží přednostní podporu. A v dohledné době na tom nic nezmění ani nový stavební zákon, který ve středu schválili poslanci. Změny se totiž v našem sektoru, kde se plánuje na dlouhé roky dopředu, projeví až s velkým několikaletým odstupem. Poslanci navíc nevyřešili všechny komplikace českého stavebního práva.

Nový zákon sice odstraňuje největší nešvar českého legislativního Kocourkova – neuvěřitelně složitý třístupňový povolovací proces (EIA, územní řízení a stavební povolení), další zásadní problémy ale neřeší. Například nestanoví sankce dotčeným orgánům za nedodržování správních lhůt pro rozhodnutí. Úředníci totiž nyní často vyčkávají s vyjádřením i dlouho po uplynutí termínu pro vydání stanoviska. I kvůli tomu trvá prosadit důležité stavby neúměrně dlouho, například u velkého bytového projektu musíme počítat až s desetiletou lhůtou od prvotního záměru po definitivní výstavbu. Tento neudržitelný stav bohužel připravovaná novela příliš nezmění. Snaha něco razantního s tím udělat totiž narazila na kompetence jednotlivých resortů, které se nechtějí vzdát vlivu na povolování staveb.

Změna se nechystá ani v oblasti stavebních úřadů, které jsou sice formálně oddělené od místní samosprávy, ale fakticky jsou jí ovlivňovány. Z vlastní zkušenosti víme, že jsou stavební úřady, které rozhodují čistě podle politického zadání vedení příslušné radnice. To může vyřešit jedině definitivní oddělení stavebních úřadů nejen na papíře, ale také ve skutečnosti.

I proto si myslím, že současná mizérie českého stavebnictví jen tak neskončí.

Autor: Evžen Korec | čtvrtek 6.4.2017 13:37 | karma článku: 19,91 | přečteno: 640x

Další články autora

Evžen Korec

Nový tým snad chaos provázející digitalizaci stavebnictví napraví co nejrychleji

Náhlý, nicméně očekávaný krok. Premiér Petr Fiala odvolal ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše a jako údajný důvod uvedl manažerské selhání při řešení problémů se zaváděním nového stavebního zákona a digitalizace stavebnictví.

24.9.2024 v 18:01 | Karma: 13,52 | Přečteno: 384x | Diskuse | Politika

Evžen Korec

Prvním klonovaným psem ve střední Evropě je Aristocrat II Korec Corso

Odchovat špičkového psa, který dokonale splňuje standardy daného plemene, se většině chovatelů nepodaří za celý život. Ani pečlivý výběr těch nejlepších rodičů nemusí zaručit, že jejich potomek zdědí všechny kladné vlastnosti.

11.9.2024 v 11:29 | Karma: 7,46 | Přečteno: 242x | Diskuse | Věda

Evžen Korec

Pozor na realitní šmejdy! Nevyžádané výzvy k prodeji nemovitosti vždy pořádně prověřte

„Obracíme se na vás jako spolumajitele pozemku číslo XY. Jako přímý zájemce vám nabízíme odkoupení vašeho podílu na předmětné nemovitosti. Platíme ihned, veškeré náležitosti s prodejem a přepisem nemovitosti zařídíme za vás.“

29.8.2024 v 14:53 | Karma: 15,45 | Přečteno: 443x | Diskuse | Ekonomika

Evžen Korec

Chaos ve stavebním řízení oddaluje povolování staveb a může zásadně zdražit nové byty

Naprostý kolaps. Dvě slova, která zcela přesně popisují stav, který s příchodem letních prázdnin nastal na stavebních úřadech po celém Česku

28.8.2024 v 11:05 | Karma: 16,36 | Přečteno: 247x | Diskuse | Politika

Evžen Korec

Zabíjet toulavé psy je nepřípustné. Zvířata nesmí doplácet na chyby lidí

Třicet dnů. Jeden měsíc. Přemýšleli jste někdy, co byste dělali, kdyby vám zbýval poslední měsíc života?

14.8.2024 v 17:10 | Karma: 10,62 | Přečteno: 323x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu

29. dubna 2025  9:31

Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...

Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO

23. dubna 2025  6:48

Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...

Ukrajina podepsala stěžejní dohodu o nerostném bohatství s USA

1. května 2025,  aktualizováno  1:19

Spojené státy podepsaly dlouho očekávanou dohodu o nerostných surovinách s Ukrajinou, oznámil...

Test jarních pugétů: Nabídnou vám kytici plnou lásky, ale i předražené koště

1. května 2025

Premium Test MF DNES zaměřený na nabídku tuzemských květinářství ukázal, že za pětistovku si z nich lze...

Z outsidera prvním mužem obchodní války. Kdo je čínský vicepremiér Che Li-feng

1. května 2025

Do právě probíhající obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy začíná čím dál hlasitější...

Motoristé chtějí 160 km/h na dálnici. V Česku hazard, mají jasno ostatní strany

1. května 2025

Premium Na obranu svého čestného prezidenta Filipa Turka, který schytal kritiku za extrémně rychlou jízdu...

  • Počet článků 187
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3894x
RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.