Páka na zlepšení platební morálky v obchodních vztazích: 1200 Kč za každou pozdní platbu
Uvedený nárok zavedla směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/7/EU ze dne 16. 2. 2011, o postupu proti opožděným platbám v obchodních transakcích, která je aktuálně implementována ustanovením § 1972 a § 513 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, v účinném znění, a dále ustanovením § 3 nařízení vlády č. 351/2013 Sb., kterým se určuje výše úroků z prodlení a nákladů spojených s uplatněním pohledávky, určuje odměna likvidátora, likvidačního správce a člena orgánu právnické osoby jmenovaného soudem a upravují některé otázky Obchodního věstníku, veřejných rejstříků právnických a fyzických osob a evidence svěřenských fondů a evidence údajů o skutečných majitelích.
V obchodních vztazích má tak podnikatel, který jinému podnikateli hradí pozdě fakturu, povinnost zaplatit vedle jistiny a úroku z prodlení, případně smluvní pokuty, je-li sjednána, i částku 1.200,- Kč. Tato částka 1.200,- Kč má povahu nákladů spojených s vymáháním nezaplacené pohledávky, kdy cílem výše uvedené směrnice je to aby nedocházelo k pozdním úhradám a podnikatelé byli motivováni platit své povinnosti včas.
Zajímavých soudních rozhodnutí k této problematice je výše, ale na tomto místě uvedu dva.
Pro vznik nároku na uvedenou částku 1.200,- Kč není třeba, aby věřitel zasílal dlužníkovi například vlastní upomínku či předžalobní výzvu. Uvedené konstatoval například Krajský soud v Hradci Králové, který v usnesení ze dne 14. 3. 2016, sp. zn. 47 Co 70/2016, uvedl, že „pro přiznání tohoto nároku není třeba předžalobní výzvy, neboť tyto nahrazované náklady představují zejména interní výdaje věřitele, které vznikají při kontrole dodržování smluvních závazků, např. náklady na vedení evidence pohledávek nebo náklady související s telefonickou, či písemnou urgencí dlužníka věřitelem.“
Judikatura se shoduje na tom, že nárok na paušální náhradu nákladů ve výši 1.200,- Kč vzniká zvlášť ke každé pozdě placené pohledávce. Pokud tedy dlužník například soustavně platí faktury opožděně, riskuje, že věřitel po něm oprávněně bude chtít 1.200,- Kč za každou pozdě hrazenou fakturu. A nutno připomenout, že obecná promlčecí lhůta je 3 roky. Tedy věřiteli nic nebrání v tom, aby se vrátil do minulosti a chtěl po dlužníkovi doplatit paušální náhrady nákladů za každou pozdě zaplacenou fakturu. Uvedené potvrdil například Ústavní soud ve svém usnesení ze dne 19. 10. 2021, sp. zn. IV. ÚS 1763/21, ve kterém Ústavní soud potvrdil přiznání 48 částek 1.200,- Kč, což tehdy znamenalo za každou dlužnou fakturu jednu paušální náhradu nákladů.
Dlužníci by tak v obchodních vztazích měli dávat pozor na včasné placení svých závazků. Naopak věřitelé by neměli zapomínat, že pokud jim druhá smluvní strana platí opožděně, mají nárok na částku 1.200,- Kč za každou pozdě placenou fakturu.
Hugo Körbl
Přístup ruských občanů k českému občanství podle Lex Ukrajina VII

Velmi diskutovaným tématem v poslední době je ztížení nabývání českého občanství pro ruské občany. Konkrétně bude tato změna zavedena v důsledku přijetí Lex Ukrajina VII, který ve čtvrtek 6. 2. 2025 podepsal prezident republiky.
Hugo Körbl
Jak Nejvyšší soud aktuálně seknul realitní kanceláře přes prsty

Bomba na poli rezervačních smluv uzavíraných s realitními kancelářemi. Rozsudek Nejvyššího soudu 33 Cdo 1507/2022 konstatuje neplatnost rezervačních smluv a s tím spojeného propadnutí rezervačního poplatku.
Hugo Körbl
Zamrznutí převodu vozidla v registru silničních vozidel

Jak řešit situaci se zamrzlým převodem vlastnického práva k vozidlu? Ústavní soud dal návod na řešení.
Hugo Körbl
O kompenzačním bonusu, aneb proč se nebát požádat o 500,- Kč za den

Kdy vzniká nárok na kompenzační bonus? Proč se nebát o něj požádat? Dozvíte se v článku, a to včetně názorných příkladů.
Hugo Körbl
Koronavirus a právo prakticky a stručně

Cílem tohoto příspěvku je nastínit cesty, kterými mohou v dnešní situaci především podnikatelé a zaměstnanci uvažovat. Jednoduše a stručně.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Střelec v Minnesotě napadl demokratické politiky. Vydával se za policistu
Neznámý pachatel střílel v americkém státě Minnesota po členovi místního Senátu Johnu Hoffmanovi....
Nové dači a vinice. Medveděv proválečnou nenávistí vydělal miliardy rublů
Ruský exprezident Dmitrij Medveděv byl začátkem roku 2022 v politickém důchodu, ruská invaze na...
Nemají na nás nic kromě nálepek. Hřib Piráty vycentroval, říká Olga Richterová
Premium Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová mluví o volebních šancích Pirátů, možných povolebních...
Putin hovořil s Trumpem, odsoudil Izrael a vyjádřil ochotu jednat s Ukrajinou
Sledujeme online Ruský prezident Vladimir Putin dnes měl zhruba padesátiminutový telefonický hovor s americkým...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 7
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1492x
Při výkonu advokacie využívám své zkušenosti s provozováním dvou e-shopů, jakož i zkušenosti z předchozího studia na Stavební fakultě ČVUT.
Jsem rovněž autorem komentáře k zákonu o státním občanství ( https://www.beck.cz/zakon-o-statnim-obcanstvi-komentar ) a na české občanství se specializuji ( https://www.ceskeobcanstvi.cz/ ).