Viníci krachu Liberty? EU, privatizace, Indové!

Je to smutný pohled. Před třiceti lety fungující huť, dnes firma bez fungující vysoké pece. Kdo jsou viníci je jasné, ale je třeba to rozebrat podrobněji… 

V EU jsou kvůli snahám o dekarbonizaci ceny energií dlouhodobě vyšší než jinde. Když k tomu přičteme náklady na plnění evropských ekologických a jiných norem, ocelářství je v problémech ve všech zemích EU. Nad vodou se drží jen hutě vyrábějící speciální druhy ocelí, které ještě neumí vyrábět v Asii a jinde. Vysoké ceny energií již vyhnaly z EU výrobu neželezných kovů včetně hliníku, a nyní přichází řada na výrobu oceli, ale i keramiky a skla. Hutě omezují či zastavují výrobu v různých členských státech EU. 

Pokus zastavit záplavu oceli z Číny, Indie anebo Turecka pomocí uhlíkového cla přichází pozdě, protože clo začne naostro platit až v roce 2026. Tento vývoj ovšem znamená velký průšvih i pro další navazující průmysl, který bude významně závislý na dovozech a bude ztrácet konkurenceschopnost. Jak jednou průmyslové firmy odejdou z Evropy, již se nikdy nevrátí. Stačí se podívat na osud českých textilek. Návratu průmyslu do Evropy by pomohla změna politického klimatu, která je ale ještě daleko.

Druhým viníkem zavírání hutí je privatizace a ideologická zaslepenost. Nedomyšlenost kroků různých vlád byla v průběhu let otřesná. Nejdříve rozdělení původní velké firmy NHKG ve jménu jakési konkurence, přitom konkurenci představoval pro NHKG svět, kde jsou firmy ještě mnohem větší a nikoli Česká republika. Poté podivnosti s privatizací do společnosti Petrcíle, a nakonec prodej do rukou indické společnosti Mittal. NHKG je ukázkou toho, že pravicové slogany o lepším fungování soukromého vlastnictví jsou iluzí, a to zejména u velkých, strategických společností. A výroba oceli je strategickou záležitostí. Společnost měla zůstat ve státním vlastnictví. A pokud měla být privatizována, pak jedině s rozmyslem a do rukou seriózního vlastníka.

Indičtí majitelé jsou kapitola sama pro sebe. Pokud se podíváme na evropský trh, tak vidíme, že ArcelorMittal a Liberty jsou největšími vlastníky hutí v Evropě. Připomínají supy pochutnávající si na mršině evropského ocelářství. Ve svém jednání majitelé umně skrývali, že firmy ždímali a neinvestovali do nich. A když se hutě dostaly do problémů, tak natahovali ruce po penězích od státu. Ohled na zaměstnance nutil každého politika, aby se snažil hutím pomoci. Bohužel to nevedlo k lepším výsledkům. Když odcházela skupina ArcelorMittal, uvítala jsem to, protože jsem doufala v nový začátek, bohužel nový vlastník, Sandžív Gupta, se ukázal jako mnohem horší mrchožrout než Lakšmí Mittal. Liberty na začátku najala britského manažera s pověstí člověka srostlého od mlada s ocelářstvím. Představila záměry na novou elektrickou pec, vykládala, jak chce dekarbonizovat ocelářství. Bohužel to byly jen zástěrky pana Gupty, který měl s hutěmi jiné záměry, což už dnes musí být jasné úplně všem. 

Jak dál? Nyní je důležité hlavně se postarat o zaměstnance, jak v Liberty, tak ve firmách závislých na výrobě v Liberty. Už ani korunu Indům! To je základ všeho. Další vývoj by měl být, pokud možno, rychlý, protože čím déle tato agonie potrvá, tím větší škody a menší šance na zachování alespoň části výroby. Stát musí udělat analýzu hodnoty firmy a možností, jak dále postupovat. Možná bude insolvence tím nejrychlejším a nejlepším řešením, které může dát aspoň nějakou naději na budoucnost výroby oceli v Ostravě. Následovat může vykoupení majetku státem v insolvenci za zbytkovou hodnotu a nový začátek ocelářství. Bude toho ale stát pod vedením pětikoalice schopen? 

Autor: Kateřina Konečná | neděle 17.12.2023 16:45 | karma článku: 33,28 | přečteno: 1350x

Další články autora

Kateřina Konečná

Výsledek vládnutí čtyřdemolice: téměř pětina národa ohrožená ztrátou střechy nad hlavou

Zdravím vás v tomto předvánočním čase! Věřím, že vás vánoční shon úplně nepohltil a budete tak mít čas začíst se do našeho pravidelného ohlédnutí za politickým děním minulého týdne.

3.12.2024 v 20:39 | Karma: 30,01 | Přečteno: 885x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Kateřina Konečná

Tohle jsou největší dárečky pro Evropskou komisi

Evropská komise je ta, která přichází s legislativou. Evropská komise je de facto takovou vládou EU.

13.11.2024 v 17:07 | Karma: 29,34 | Přečteno: 946x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Kateřina Konečná

Občan je pro Leyenovou nadále až na posledním místě

Politické plány paní předsedkyně von der Leyenové dokazují, že rozhodně není osobou, která by měla Evropské komisi předsedat.

18.7.2024 v 19:29 | Karma: 33,51 | Přečteno: 839x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Kateřina Konečná

Ursula von der Leyen naši podporu nemá a nikdy neměla!

Daný směr si kazit nedáme! Takový signál by zřejmě použil premiér Fiala, kdyby měl komentovat výsledek jednání o pozici předsedy (v tomto případě předsedkyně) Evropské komise.

18.7.2024 v 8:39 | Karma: 31,21 | Přečteno: 602x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Kateřina Konečná

Slouží Evropský parlament občanům nebo Zelenského režimu?

Evropská unie se zmítá v problémech. Tak je tady pro občany členských států, nebo pro nákupy zbraní a neustálé poklonkování Zelenskému?

17.7.2024 v 21:06 | Karma: 33,38 | Přečteno: 820x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky

27. dubna 2025  16:27

Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...

Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?

25. dubna 2025  9:05

Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...

Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze

28. dubna 2025  13:51,  aktualizováno  21:26

Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....

Americká letadlová loď uhýbala palbě, při manévru utopila stíhačku za miliardu

29. dubna 2025  9:31

Posádka americké letadlové lodi USS Harry S. Truman, která operuje nedaleko pobřeží Jemenu, si...

Trumpův mírový plán: Ukrajina má přijmout ruskou okupaci a vzdát se NATO

23. dubna 2025  6:48

Spojené státy chtějí, aby Ukrajina přijala mírové plány prezidenta Donalda Trumpa a uznala ruskou...

Pro muže vážně zraněného po pádu letěl vrtulník, přistál na cvičišti autoškoly

30. dubna 2025  15:44

K velmi vážně zraněnému muži po pádu spěchali ve středu záchranáři ve Svitavách. Událost se stala v...

Lékaři obdařili roční holčičku sluchem, při operaci nově využili robotické rameno

30. dubna 2025  15:42

Významný milník v léčbě sluchových poruch si připsali lékaři v brněnské Dětské nemocnici....

Česká policistka zachránila v Alpách horolezce. Jeden spadl do průrvy, další uvázl v ledu

30. dubna 2025  15:41

Policistka Radka Štýbnarová z dopravního inspektorátu Šumperk se věnuje horolezectví už dvacet let....

Muž rozbil dveře a střep se mu zabodl do krku, letěl pro něj vrtulník

30. dubna 2025  15:32

Letecká záchranná služba letěla v úterý do Boru u Tachova, kde se vážně zranil muž. Nechtěně rozbil...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 305
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 813x
Jsem poslankyně Evropského parlamentu za KSČM díky Vám, pro Vás a s Vámi.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.