Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Železný hrabě a rytíř z Hořovic

V Hořovicích je mnoho zajímavostí ke zhlédnutí. Tentokrát se podíváme za muži, kteří se kdysi velkou měrou podíleli na věhlasu hořovických železáren. 

V Hořovicích je mnoho zajímavostí ke zhlédnutí. Tamní zámek je proslulý tzv. sluneční bránou v zámeckém parku z dílny Matyáše Bernarda Brauna, méně známé je pak výjimečné prolamované mřížové ohrazení čestného dvora. Pilíře ohrazení byly taktéž vyzdobeny sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna, výjimečnost spočívá ve zdůraznění ženských postav antických dějin, jistě se k této památce ještě vrátíme.

Tentokrát se podíváme za muži, kteří se kdysi velkou měrou podíleli na věhlasu hořovických železáren. Hořovické železárny[1]jsou sice především spojeny s Friedrichem Wilhelmem knížetem z Hanau, ale u základu jejich významu a rozvoje stála hrabata Bruntálští z Vrbna, předchozí majitelé hořovického panství. Konkrétně hrabě Rudolf Bruntálský z Vrbna (1761- 1823). Rudolf mj. odjel na tříleté studium do Banské Štiavnice, kde byla báňská akademie Kaiserliche königliche Bergacademie. Při studiích navštěvoval různé doly a zajímal se o jejich práci. V rámci svého vzdělávání se nebál ani vyzkoušet si „černou práci“ přímo v dolech. Při své praxi si prošel prakticky všemi odděleními důlních děl [2] . Nyní jsme se konečně dostali k železnému rytíři našeho příběhu. Právě v Bánské Štiavnici se hrabě seznamuje s Václavem Rosenbaumem (1753-1833), který taktéž studuje na hornické akademii, je synem horníka z Jáchymova, ale přes stavovské rozdíly mezi oběma muži vzniká celoživotní přátelství a společný zájem o rozvoj železáren na hořovickém panství. Rosenbaum v roce 1792 přijal pozvání svého přítele ze studií a přijíždí na hořovický zámek, v mezidobí se stal vynikajícím odborníkem v oblasti slévárenství. Komárenské železárny se stávají svědky nových experimentů ve slévárenském odvětví. Oba muži tehdy započali s novou technologií lití do pískových forem. Do té doby totiž používali postup, při kterém se lilo do hlíny. Komárenské železárny zažívají rozkvět. Václav Rosenbaum je za své celoživotní zásluhy 16.9. 1813 panovníkem povýšen do rakouského rytířského stavu.

Erb rytíře Rosenbauma na náhrobku

Památku na oba muže nyní najdeme na hořovickém hřbitově, i ve smrti jsou si blízko. Rudolf je pohřben v empírové rodové hrobce Bruntálských z Vrbna a hned vedle najdeme velmi zajímavý kovový náhrobek rytíře Václava Rosenbauma. Náhrobek ředitele komárovských železáren tvoří litinová urna na podstavci. Původní náhrobek nechaly jako vzpomínku na proslulého ředitele komárovských železáren roku 1835 zřídit jeho děti. Stávající objekt pochází z roku 1935, kdy byl podle návrhu Jeronýma Vítka vyroben v dílnách Státní průmyslové školy na Kladně. Jedná se o urnu na vysokém podstavci ve tvaru zužujícího se hranolu. Urna má jednoduchý kompaktní tvar. Po stranách je opatřena kovovými držadly, na vrcholku útvarem, připomínajícím plameny. Urna je dekorována nízkým reliéfem, znázorňujícím jednoduše pojatou postavu, v ruce držící ratolest a plamen. Stěny podstavce jsou opatřeny nápisy. Na východě je to pamětní nápis zemřelého Václava Rosenbauma, na západě záznam o zhotovení náhrobku.[3]

Celkový pohled na náhrobek

Budete-li mít cestu do Hořovic, tak neváhejte navštívit místní hřbitov, kde najdete mimořádný kovový pomník rytíře Václava Rosenbauma a hrobku hraběte Rudolfa Bruntálského, mužů, kteří stáli u zrodu proslulosti železáren v kraji Hořovického zámku.

 

[1] Hořovické knížecí železárny v Komárově – jinak též Mariina huť byly ve své době největšími železárnami v Čechách – produkovaly různé druhy kovoliteckých výrobků – prosluly především výrobou kamen a uměleckou litinou a dále ve stavebnictví. V činnosti tu bylo několik dřevěnouhelných pecí, poslední byla vyhašena až r. 1921 – vůbec jako poslední v Čechách. Z produkce železáren je i tzv. Hanavský pavilon na pražské Letné.

[2] LORENCOVÁ, Ivana – LABOUTKOVÁ, Irena. Rudolf hrabě z Vrbna – šlechtic, podnikatel, diplomat, vědec a mecenáš umění. In: Šlechtic podnikatelem - podnikatel šlechticem: šlechta a podnikání v českých zemích v 18.-19. století. Ostrava, 2008. s. 130-131

[3] Objekt je kulturní památkou od roku 1953.

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 21.8.2021 20:38 | karma článku: 17,85 | přečteno: 413x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Mrzká ohyzda Alzbieta – boj rytířů s démonickými silami u Strakonického hradu

Velmi příznačná pro dobu barokní jsou zděná boží muka v ulici v Lipkách na okraji Strakonic. Pamatují zápas maltézských rytířů s magií a pověrami v kraji v 17. století

8.9.2024 v 15:11 | Karma: 11,69 | Přečteno: 148x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Hustopeče nad Bečvou - vzácný klenot - baronská koruna a stopy flanderského rodu Baillou

Jméno rodu Baillou není u nás příliš známé. V Hustopečích nad Bečvou se s ním můžeme setkat a vidět jejich baronskou korunku, což je velká vzácnost v našich zemích. O rodu a koruně.

1.9.2024 v 18:16 | Karma: 13,86 | Přečteno: 227x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

V srpnu 1968 stále žila dáma z jiných dob – Ernestina Thun – Hohenstein od sv. Andělů

Hrob Karla Kryla, básníka a písničkáře patří mezi nejnavštěvovanější na břevnovském hřbitově. V srpnu 1968 však ještě žila i jiná osobnost. A je zde také pohřbená. Poslední kapitulářka Šlechtického ústavu od sv. Andělů v Praze.

25.8.2024 v 18:15 | Karma: 17,23 | Přečteno: 284x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

Kterak se Jiřík stal Georgem Wagnerem a ženichem dcery purkmistra – Mezříč 17. století

Příběh Jiříka z Valašského Meziříčí, který zažil vzestup a vzdor zlému osudu 17. století se vypracoval na ženicha dcery purkmistra a váženého úředníka Žerotínů.

24.8.2024 v 17:23 | Karma: 12,13 | Přečteno: 168x | Diskuse | Kultura

Ladislav Kolačkovský

O zakleté Antoinettě na Loudonském hřbitově a nesvaté době pod Svatým Hostýnem

Loudonský hřbitov pod Svatým Hostýnem znepokojivě připomíná dobu, kdy děti musely nést viny svých otců a nebylo jim souzeno zažít životní štěstí. Antoinetta hr. Sailern, rozená Loudon

18.8.2024 v 21:10 | Karma: 16,56 | Přečteno: 294x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého

3. září 2024  10:23,  aktualizováno  20:39

Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...

Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska

3. září 2024  16:52

Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...

Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly

5. září 2024  14:42

V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...

Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích

2. září 2024

Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...

Žák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel

8. září 2024  13:21,  aktualizováno  14:01

U Slaného na Kladensku nedaleko letiště dopoledne zemřel po výskoku z větroně muž. Zřejmě dostal...

Na Ukrajině bojují jednotky s nacistickým označením, prohlásil Fico

9. září 2024  12:38

Na Ukrajině bojují jednotky, jež mají nacistické označení a patrně se tak i chovají, řekl v pondělí...

Nový dodavatel dostane za digitální stavební řízení maximálně 23,9 milionu korun

9. září 2024  12:24

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš v neděli oznámil, že soutěž na dodávku systému pro...

Při tajfunu Yagi ve Vietnamu zemřely desítky lidí, další stovky se zranily. Dál hrozí povodně

9. září 2024  6:34,  aktualizováno  12:17

O víkendu zasáhl severní Vietnam tajfun Yagi, který způsobil sesuvy půdy a záplavy, jež si vyžádaly...

Dívkám hrozil věčným zatracením, pak je znásilnil. Sektář se skrýval v bunkru

9. září 2024  12:10

Prohlašuje se za „majitele vesmíru“ či za „Božího syna“ a svého času radil i prezidentovi. Poté,...

  • Počet článků 263
  • Celková karma 14,85
  • Průměrná čtenost 752x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik