Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Z koželuhů barony – Engl z Engelsflussu z Mníšku pod Brdy

Pražská zřícenina Baba stojí na vysokém ostrohu Babských skal nad Vltavou a je lákavým cílem výletů. Kdysi byla pýchou pána zámku Mníšek pod Brdy. Servatia (Serváce) Engla z Engelsflussu. 

Pražská zřícenina Baba[1] stojí na vysokém ostrohu Babských skal nad Vltavou, který byl osídlen již v době kamenné a je lákavým cílem výletů, zejména díky výhledům na strmé svahy do údolí Vltavy a Šáreckého potoka. Původní hmota zříceniny je díky devastujícím zásahům v průběhu staletí již obtížně čitelná.[2] Dnes se jedná o patrovou stavbu s poškozeným obvodovým zdivem, ale kdysi se jednalo o patrový letohrádek v pojetí vyhlídkové věže a byl pýchou pána zámku Mníšek pod Brdy. Servatia (Serváce) Engla z Engelsflussu ml.(1605–1676).

Baba

Servatius ml. byl synem Servatia Engla st. (1580 – před 1658), který pocházel z nizozemského Maastrichtu. Ještě v Nizozemí se oženil s Marií Theresií von Guttenberg. Engl starší pracoval jako koželuh v brabantském Tongeru, a odtud se okolo roku 1630 přestěhoval i s celou rodinou do Prahy. Ze své vlasti si přinesl obchodní tajemství výroby tvrdých usní. To byl základ jeho majetkového vzestupu, zbohatl natolik, že si roku 1635  koupil vlastní koželužnu na Kampě a roku 1638 i dům U Zlatého hroznu ležící u Vltavy nedaleko Karlova mostu (dnešní Werichova vila). Určitým osudovým zlomem jeho života byl švédský vpád do Prahy na sklonku třicetileté války.  Když švédské oddíly generála Königsmarcka roku 1648 přepadly a obsadily Malou Stranu, opevnil se Engl ve svém domě s rodinou a čeledí a ještě několik hodin vzdoroval švédským vojákům ve svém domě. Bojoval doslova o holý život, později se jim podařilo uniknout přes řeku na Staré Město a vstoupil spolu se synem do řad měšťanských oddílů. Během bojů se několikrát natolik vyznamenal, že se mu dostalo pochvalného uznání od velitelů. Za tyto zásluhy byl 20. října 1651 povýšen do českého šlechtického stavu s predikátem z Engelsflussu (von Engelsfluß) a byl mu udělen erb.[3]

Erb baronů Englflussů nad hlavní branou zámku Mníšek pod Brdy

Jeho zmíněný synServatius ml. Engel z Engelsflussu se usadil na Novém Městě pražském, kde s první manželkou Lidmilou Ritingrovou ( † 1660) vyženil dům U Žežulů ve svatopetrské čtvrti (Na poříčí čp. 1044). Podruhé se oženil roku 1662 s Annou Salomenou, dcerou pražského primátora Mikuláše Františka Turka ze Šturmfeldu a Rosenthalu, který se taktéž vyznamenal v bojích roku 1648. Stejně jako otec se Servatius věnoval koželužství a udělený monopol na výrobu podešví mu přinášel velmi velké zisky.

Roku 1655 si již mohl dovolit koupit od Vratislava Fridricha a Václava bratří Vratislavů z Mitrovic zpustošené panství Mníšek pod Brdy. V Mníšku vystavěl koželužnu, provozoval několik hostinců, vystavěl i vodovod. Dnešní podoba zámku a Mníšku pod Brdy je v mnohém zásluha Servatia Engla ml. Byl příkladem jednoho z mužů, které třicetiletá válka vynesla na společenské výsluní. Patřil k nově nobilitovaným šlechticům, jejichž majetkové základny byly budovány obchodní a podnikatelskou činností, což bylo v dobách před Bílou horu ještě málo myslitelné. Postup po žebříčku šlechtické titulatury byl velmi rychlý. 16. prosince 1658 byl povýšen do českého rytířského stavu a vrcholem jeho vzestupu bylo udělení stavu svobodných a korouhevních pánů s predikáty Wohlgebohren, resp. Freyherr a Wohlgebohren, který mu byl 27. červena 1667 udělen ve Svaté říše římské a 31. července 1670 rozšířen na české země. Zároveň došlo k poslední úpravě znaku.[4] Císař také povolil zřízení rodinného fideikomisu.

Zámek Mníšek pod Brdy

Baron Servatius by i rytířem řádu Svatého hrobu. Zemřel roku 1674 a je pohřben v kostele sv. Salvátora v Klementinu. Panství Mníšek zdědil jeho nestarší syn z prvního manželství Servác Ignác (†1704). Zemřel bezdětný a fideikomis získal syn jeho bratra Jana Františka ( † 1701) Ignác (1683–1743), hejtman berounského kraje, c. k. rada a rada dvorského a komorního soudu. Byl posledním mužským členem rodu, protože jeho syn Adam Johann (1716–1732) zemřel v mládí.[5]

Zámek Mníšek pod Brdy

Pražská zřícenina Baba a velkolepý barokní Mníšek pod Brdy spojuje velmi zajímavý rod Englů, který sice na našem území pobyl relativně krátkou dobu, ale jejich dědictví přetrvává dosud a snad i dlouho bude.

 

 

[1] BEČKOVÁ Kateřina, Zmizelá Praha, Letohrádky, Libosady a výletní místa 1. díl Levý břeh Vltavy, Paseka, 2018, str. 82 ) zde půvabná zobrazení lokality z dob 19. století

[2] Původně byly v lokalitě vinice, u kterých docházelo k četným majetkovým převodům. Poničení letohrádku a vinice došlo během válek o rakouské dědictví za Marie Terezie, tehdy byl pobořen letohrádek, k obnovení nikdy nedošlo a dále již jen chátral. Část Baby byla v 19. století odprodána na výstavbu státní dráhy. Kolem roku 1858 pak došlo k dnešní romantizující úpravě zříceniny, údajně inženýry dráhy. VLČEK PAVEL a kol, Umělecké památky Prahy. Velká Praha A/L, Praha-Academia, 2012, 1080 str, str. 240-241.

[3] Stříbrno-červeně čtvrcený štít. V prvním a čtvrtém poli se vidí polovičný korunovaný orel. Ve druhém a třetím poli je břevno popisované jako řeka, přes kterou vede dřevěný most. Na štítě stojí korunovaná turnajská přílba s červeno-stříbrnými a černo-stříbrnými přikrývadly. Klenotem je od kolen rostoucí anděl v bílém, červeně přepásaném oděvu s železnou přílbou, který drží v pravé ruce meč, v levé železný štít.

[4] Čtvrcený štít s korunovaným červeným srdečním štítkem se stříbrným břevnem. V prvním a čtvrtém zlatém poli zadního štítu je černá korunovaná, do středu hledící orlice. Druhé a třetí pole je černo-stříbrně děleno se zlatým lvem s hořícím granátem v pravé přední tlapě v horním poli. Na štítě stojí tři korunované turnajské přílby vpravo se stříbrno-červenými a vlevo s černozlatými přikrývadly. Klenotem na prostřední přílbě je rostoucí anděl ve stříbrném šatě s mečem v pravé a korunovaným červeným štítem se stříbrným břevnem v levé ruce. Na pravé přílbě je černá korunovaná, doleva obrácená orlice, na levé se vidí sedící zlatý lev s hořícím granátem v pravé tlapě.

[5] K rodu Englů a jejich šlechtictví více zde: ŽUPANIČ, Jan – FIALA, Michal, Praha 1648. Nobilitační privilegia pro obránce pražských měst roku 1648, Praha: VR Atelier, 2001. ŽUPANIČ, Jan, Nová šlechta Rakouského císařství, Praha: Agentura Pankrác, 2006.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 2.4.2022 14:07 | karma článku: 18,27 | přečteno: 281x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Dacziczky z Heszlowa – slavný rod s neznámými osobnostmi

Dačický z Heslova jsou příkladem šlechtického rodu, který vlastně proslavil jediný člen, který navíc zemřel bez potomků. Pojďme si přiblížit i další osobnosti tohoto rodu

5.5.2024 v 15:58 | Karma: 16,66 | Přečteno: 319x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Trauttenberg nebyl Trautenberk z Večerníčku. Skutečný jmenovec postavy z pohádek

Letos uplynulo 50 let od uvedení dětského večerníčku Krkonošské pohádky. Kdo by neznal příběh Trautenberka s jeho čeledí a hajným. Kdo byl jmenovec pohádkové postavy, skutečný Emanuel von Trauttenberg?

4.5.2024 v 18:19 | Karma: 21,55 | Přečteno: 904x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 11,66 | Přečteno: 144x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 17,06 | Přečteno: 308x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Rokokový unikát na arcibiskupském paláci v Praze – erb arcibiskupa hraběte z Příchovic

Na severní straně poblíž hlavní brány Pražského hradu je Arcibiskupský palác, který byl vystavěn jako sídlo pražských arcibiskupů. Zdobí ho heraldicky a umělecky unikátní rokokový erb, který stojí za bližší prohlídku.

7.4.2024 v 17:04 | Karma: 16,81 | Přečteno: 195x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Britská učitelka spala s žáky, s jedním otěhotněla. U soudu přiznala „chyby“

14. května 2024  20:57

O chybách a zničeném snu nyní u soudu v Manchesteru vypráví britská učitelka, kterou policie viní...

Fica stále operují. Padlo pět výstřelů, ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  20:39

Přímý přenos Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica, který byl ve čtvrtek terčem atentátu, je...

Do mostu v Texasu narazilo plavidlo a poškodilo ho. Do vody uniká palivo

15. května 2024  20:07

Do mostu v Galvestonu v americkém státě Texas ve středu narazilo plavidlo a do okolních vod uniká...

Na Slovensku není mír a smír, polarizace pokračuje, říká novinářka

15. května 2024  20:03

Premium Slovenské vládní strany po atentátu na premiéra Roberta Fica slovně útočí na novináře. Přidávají se...

ANALÝZA: Rusko natahuje frontu do šířky. Putinova letní ofenziva začíná

15. května 2024

Premium Vytváření nárazníkové zóny u hranic, nebo pokus o útok na druhé největší ukrajinské město? Nenadálý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 289
  • Celková karma 16,92
  • Průměrná čtenost 908x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik