Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O Kamarýtech z Rovin od sv. Jindřicha – bez bezrukých rytířů Otíků a jiných strašidlech

O novoměstském erbovním rodě Kamarýtů z Rovin a jejich náhrobku u sv. Jindřicha v Praze a historicky  pokřivené reportáži Českého rozhlasu, která nesmyslně připsala epitaf jakémusi bezrukému rytíři Otíkovi Pejšovi z Točné. 

Dnes bych se chtěl věnovat náhrobníku v kostele sv. Jindřicha a Kunhuty v Praze na Novém Městě. Je v Jindřišské ulici, kdysi farním kostele středověké jindřišské čtvrti s přilehlým hřbitovem (dnešní prostor tramvajové zastávky), odkud pochází část náhrobníků na vnějších zdech a v interiéru kostela.

Podnítila mě k tomu reportáž Českého rozhlasu o údajném místě posledního odpočinku bezrukého rytíře Otíka Pejši z Točné. Jednalo se o díl z cyklu Česko země neznámá a je k poslechu i přečtení v poznámce pod čarou.[1] Bohužel u této reportáže z března 2018 mě udivila míra ignorování alespoň základní práce s dostupnou odbornou literaturou, kdy autorka PhDr. Danuta Beranová předložila redaktorům rozhlasu dětsky poskládaný příběh, který redaktoři rozhlasu zcela nekriticky převzali.  

Laskavý čtenář si přečte odkaz, abych nemusel opakovat, jakými cestami se autorka dobrala k Otíkovi Pejšovi, a proč jeho náhrobek umístila k sv. Jindřichovi a rovnou povyprávím příběh jiný. Dle mého pohledu zajímavější, protože vypráví o osudu skutečné rodiny z Nového Města pražského.

O novoměstském erbovním rodě Kamarýtů z Rovin, jehož příslušníkovi náhrobek náleží. Na Novém Městě se již od založení začala postupně vytvářet zdejší komunita obyvatel. Od chudiny, přes řemeslníky, intelektuály a novoměstský patriciát. Tj. zámožné měšťany, kteří nabyli majetek obchodem či řemeslem a postupně vytvořili vrstvu nižších úředníků, hodnostářů města, významných měšťanů. Mnozí postupně ozdobili svá jména erby a predikáty a někteří časem pronikli i do rytířského stavu. Mezi novoměstským patriciátem nalezneme i rod z Rovin, který se objevuje na mnoha místech v pramenech a dějinách Nového Města. V erbu měli obrněnou paži držící hada.

Listinou danou v Praze 8. února 1544 udělil král Ferdinand I. Jiřímu Komedkovi, Petru Velikému a Václavu Stříbskému predikát z Rovin a erb:Z oblaku v patě modrého štítu vyniká obrněná paže držící zlatého hada s červenou korunou, který se ovíjí kolem paže. Na štítě spočívá kolčí přílba s červeno – zlatými a modro – zlatými přikrývadly a s točenicí týchž tinktur. Klenotem je vynikající paže ze štítu. Vnuci Jiřího Komedka Vilém, Jindřich a Jiří Vilém přijali k erbu staroměstského měšťana Karla Trubku, což potvrdil Rudolf II. listinou ze dne 27. února 1589. Stejný erb a predikát udělil Ferdinand I. 24. dubna 1557 Václavu Kamarýtovi, královskému rychtáři Nového Města pražského. K erbu Václava Kamarýta z Rovin byl přijat staroměstský měšťan Pavel Prokop, což bylo potvrzeno Rudolfem II. 3. října 1595. Tentýž erb, ale s korunou místo točenice, a přídomek získali 26. listopadu 1594 i Jan a Jindřich Kamarýtové a Jan Rohozenský.[2] Rod se postupně rozvětvil, ale Kamarýtové z Rovin převážně zůstávali na Novém Městě.

Náhrobník rodu z Rovin

Zámožný patriciát si často vytvářel hrobky právě ve farních kostelech ve čtvrtích, kde působil po desítky let a někdy i po staletí. A právě v kostele sv. Jindřicha a Kunhuty nalezneme v podlaze kostela v jižní lodi před kruchtou náhrobník z červené žuly, kde je dodnes patrný erb s obrněnou paží obtočenou hadem, a který patřil novoměstskému rodu „z Rovin“.[3] Rodu, který byl bytostně spjatý s Novým Městem a spoluvytvářel jeho dějiny. Text je již ve většině nečitelný kvůli sešlapání, ale lze přečíst:

Obvod: „….Slanensis mortui anno Christi MDXCI mense Septembris die 29 atatis sua 44….Uprostřed: …Doctrina et scientia G“

Detail nápisu

Jedná se o datum a věk úmrtí (29.9.1591, ve věku 44) příslušníka rodu z Rovin. Datum a rok úmrtí se shoduje s datem úmrtí Simeona Kamarýta (Gamarita) z Rovin. Simeon byl měšťanem Nového Města pražského a mecenáš a příznivec básníků. Zejména Martina Galliho, který mu věnoval spis Virtute nobili ornatissimo dno Simeoni Camarit de Rovin (1591). Simeon zemřel 29. září 1591. Můžeme tedy tvrdit s určitou mírou pravděpodobnosti, že se jedná o náhrobek právě Simeona Kamarýta z Rovin.[4]

Kostel sv. Jindřicha a Kunhuty je jednou z největších nekropolí měšťanských a erbovních rodin předbělohorského Nového Města a každá zdejší osobnost měla svůj příběh, který si zaslouží vyprávět bez vytváření novodobých legend a pohádek.

 

[1] zde Bezruký rytíř Otík Pejša z Točné odpočívá v centru Prahy. Náhrobek má v kostele | Regiony (rozhlas.cz)

[2] Fiala, Michal, Tři studie k české renesanční heraldice (Znaky měšťanů Starého Města pražského ve světle Salbuchů) II., in: Heraldická ročenka 1994, s. 37, 41.

[3] Umělecké památky Prahy 2 - Nové Město, Vyšehrad, Baťková Růžena a kol, Academia, 1999, str. 111

[4] Paměti hlavního Kostela farního, fary a školy Sv. Jindřicha a Sv. Kunhuty v Novém Městě Pražském, Karel Navrátil, Praha, 1869, nákladem spisovatele, str. 126-127, Rukověť humanistického básnictví v Čechách a na Moravě, sv. 3 K-M Martínek Jan a kol, Academia, 1969, Kamarýt Šimon

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 31.12.2022 15:04 | karma článku: 16,19 | přečteno: 258x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Kuks – barokní umění i krvavé barbarství – syn a otec z rodu Šporků

Kuks je skutečný jemný a překrásný ve své barokní pompě. V jeho kryptě jsou však i ostatky Johanna Sporcka, který připomíná i krvavé základy zrodu barokní legendy jeho syna Františka Antonína.

18.5.2024 v 19:23 | Karma: 11,42 | Přečteno: 94x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Dacziczky z Heszlowa – slavný rod s neznámými osobnostmi

Dačický z Heslova jsou příkladem šlechtického rodu, který vlastně proslavil jediný člen, který navíc zemřel bez potomků. Pojďme si přiblížit i další osobnosti tohoto rodu

5.5.2024 v 15:58 | Karma: 16,91 | Přečteno: 324x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Trauttenberg nebyl Trautenberk z Večerníčku. Skutečný jmenovec postavy z pohádek

Letos uplynulo 50 let od uvedení dětského večerníčku Krkonošské pohádky. Kdo by neznal příběh Trautenberka s jeho čeledí a hajným. Kdo byl jmenovec pohádkové postavy, skutečný Emanuel von Trauttenberg?

4.5.2024 v 18:19 | Karma: 21,90 | Přečteno: 919x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

20.4. 2024 – historická kapitula habsburského řádu sv. Jiří ve Speyeru

V sobotu 20. dubna odehrála významná událost. Výroční konvent řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského ve Speyeru v Německu.

28.4.2024 v 16:27 | Karma: 11,66 | Přečteno: 144x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Sv. Jana Nepomucký a bájný jednorožec s kanovníkem

U katedrály sv. Víta v Praze nalezneme zajímavou památku. Je to nejen připomínka sv. Jana Nepomuckého, ale i dávno zapomenutého kanovníka 18. století - sakristána Václava Křečinského.

13.4.2024 v 20:59 | Karma: 17,06 | Přečteno: 311x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 290
  • Celková karma 16,65
  • Průměrná čtenost 905x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik