Kostel Povýšení sv. Kříže na pražském Žižkově - skrytý klenot
Žižkov skrývá mnoho skrytých klenotů barokní architektury. Sice to nejsou velkolepé chrámy známé z jiných míst Prahy, ale jedná se o drobnější sakrální památky se zajímavou historií. Vytvářejí genius loci mnoha míst a překvapivě se zjevují mezi moderní zástavbou, kde bychom je nečekali. Jako Kostel Povýšení sv. Kříže v Čajkovského ulici. Někdy je jejich existence až zázračná vzhledem k velmi destruktivním až barbarským zásahům do původní zástavby Žižkova v minulých desetiletích.
Kostel Povýšení sv. Kříže na pražském Žižkově je jednolodní sálová barokní stavba s pískovcovým portálem a tesaným latinským nápisem dedikace v tympanonu západního vchodu. Byl postaven za novoměstského primátora Jana Františka Crusia z Krausenberka v letech 1717 až 1719 na parcele, kterou Nové Město pražské zakoupilo od zemského prokurátora Štiky z Paseky. Kostelu předcházel morový hřbitov z doby velkého moru, který postihl pražská města roku 1680 a sám kostel byl postaven jako poděkování za zažehnání moru z let 1713-15.
Základní kámen byl požehnán farářem od sv. Štěpána 1.9. 1717 a vysvěcen byl farářem od sv. Jindřicha 3.11.1720. Do roku 1782 při kostele žil poustevník, který kostel i hlídal. Další hromadné pohřby se zde konaly roku 1740-1742, kdy zde bylo do šachtových hrobů pohřbeno mnoho těl zemřelých francouzských vojáků v době obsazení Prahy francouzskou armádou.[1] V roce 1784 se kostel stal prvním žižkovským farním kostelem a roku 1787 přestal být používán hřbitov, ale i předtím byl již hřbitov zanedbáván. Postupně byl hřbitov přeměněn na farní ovocný sad a zelinářskou zahradu a zcela zanikl. Z náhrobků se nedochovalo nic. Pouze se uvádí jediný náhrobek (i ten zanikl) Markéty Adlerové z Gartenburgu z červeného mramoru s erbem. V roce 1957 se při stavebních pracích pro dvě novostavby v Čajkovského ulici nalezlo velké množství kosterních pozůstatků z někdejšího hřbitova, který však v té době již desítky let neexistoval.[2]
Dedikační pamětní nápis na vstupním portálu patří radnímu a primátorovi Nového Města pražského Janu Crusiovi z Krausenberka, který pocházel z původně erbovní rodiny a byl roku 1716 povýšen do šlechtického stavu. Ve stejné době žil Jan Crusius, který byl starším nákladním na Novém Městě pražském. František Gabriel Crusius z Krausenberka (zemř. 1720) byl děkanem lékařské fakulty Karlo – Ferdinandovy univerzity a profesorem. Ovšem na založení kostela se významně podílel i hrabě František Josef z Valdštejna dle nalezeného základního kamene pod oltářní mensou.
Kostel přestal sloužit náboženským účelům v roce 1842. Po jeho zrušení byla farnost přenesena na kostel sv. Rocha na dnešním Olšanském náměstí. Po roce 1906 zde byl sklad.
V letech 1979–1982 se začalo s přestavbou kostela na kulturní středisko a s úpravou dvora na atrium. Příčná severojižní stěna oddělila atrium od dvorů ostatních domů. Nově vydlážděná piazzetta na západní straně byla doplněna lavičkou a pískovcovou sochou sedící dívky s květinou zvaná Poezie. Dnes je kostel zrekonstruovaný a okolí parkově upraveno. V Atriu probíhají výstavy a jiné kulturní akce.
[1] Okupace Prahy Francouzi, Bavory a Sasy (často označovaná jen jako francouzská okupace Prahy) v rámci válek o rakouské dědictví. Válka o země Koruny české vyvrcholila 26. listopadu 1741 dobytím Prahy
[2] PRIX, Dalibor, Umělecké památky Prahy – Velká Praha M-Ž, 2 V-Ž, Praha, 2017, str. 1298-99 a 1306
Ladislav Kolačkovský
Modlešovice – johanité mezi králem Zikmundem a husity
U Strakonic nalezneme obec Modlešovice. Můžeme z ní číst osud majetků johanitů v dobách husitských bouří. Johanité se stali oběťmi nejen husitů, ale snad ještě více jim uškodil sám Zikmund Lucemburský
Ladislav Kolačkovský
Ze Slaníku ke zlatým ostruhám krále Edwarda IV. v Londýně
Každá, i ta sebemenší památka, může být branou k velkým příběhům. Takovým je i příběh rytíře a purkrabího Řádu johanitů na Strakonickém hradě Miroše z Vochova a jeho syna Jana Miroše.
Ladislav Kolačkovský
Mrzká ohyzda Alzbieta – boj rytířů s démonickými silami u Strakonického hradu
Velmi příznačná pro dobu barokní jsou zděná boží muka v ulici v Lipkách na okraji Strakonic. Pamatují zápas maltézských rytířů s magií a pověrami v kraji v 17. století
Ladislav Kolačkovský
Hustopeče nad Bečvou - vzácný klenot - baronská koruna a stopy flanderského rodu Baillou
Jméno rodu Baillou není u nás příliš známé. V Hustopečích nad Bečvou se s ním můžeme setkat a vidět jejich baronskou korunku, což je velká vzácnost v našich zemích. O rodu a koruně.
Ladislav Kolačkovský
V srpnu 1968 stále žila dáma z jiných dob – Ernestina Thun – Hohenstein od sv. Andělů
Hrob Karla Kryla, básníka a písničkáře patří mezi nejnavštěvovanější na břevnovském hřbitově. V srpnu 1968 však ještě žila i jiná osobnost. A je zde také pohřbená. Poslední kapitulářka Šlechtického ústavu od sv. Andělů v Praze.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Poslanci minutou ticha uctili oběti povodní. ANO chce diskutovat o volbách
Přímý přenos Tři dosud potvrzené oběti povodní v České republice uctili v úvodu úterního jednání minutou ticha...
Slovenští poslanci odvolali z postu místopředsedy lídra opozice Šimečku
Slovenský parlament v pondělí v tajném hlasování odvolal šéfa opozičního hnutí Progresivní...
Několik nových přehrad Česko rozhodně potřebuje, říká šéf Povodí Vltavy
Rozstřel Toky na mnoha místech v Česku jsou po kulminaci nebo budou v následujících dnech kulminovat. Stále...
NCOZ zasahuje na pražském magistrátu. Dokumentuje, ale nezatýká
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahují v budovách pražského...
- Počet článků 265
- Celková karma 14,23
- Průměrná čtenost 748x