Císařův bradýř a bradýřův císař – Johann Althaus
O duše králů a císařů se vždy staral královský kaplan a o jejich těla dvorní lékař. Počet lékařů u pražského dvora a zprávy o nich narůstaly za vlády prvních Habsburků. Již za Ferdinanda I. a jeho choti máme doložena jména jako je Jan Krato z Kraftheimu nebo Jan Kopp z Raumenthalu. Jan Krato byl lékařem Ferdinanda, Maximiliána II. a Rudolfa II. Velkého zaslouženého věhlasu dosáhl u dvora Maximiliána II. Tadeáš Hájek z Hájku, který se nevěnoval jen lékařství, ale i astronomii a alchymii. U dvora Maximiliána bychom nalezli i Jana Mathiolliho, lékaře a autora proslulého herbáře. Hájek z Hájku dosáhl velké obliby u Rudolfa II, který sám velmi ctil alchymistické umění.
Právě za Rudolfa II. narůstá počet císařských lékařů doslova geometrickou řadou. Jistě je to způsobeno řadou nemocí, kterými Rudolf trpěl a jeho duševními obtížemi, které ho v pozdějším věku stále více omezovaly v životě a jeho povinnostech. Na prvním místě je třeba zmínit uherského zemana a proslulého lékaře a anatoma Jana Jesenského, dále zmíněného Tadeáše z Hájku či Krata, Jakuba Hořčického z Tepence či Adama Hubera z Riesenpachu.
Dvůr Rudolfa byl navíc směsicí astronomie a astrologie, medicíny a alchymie. A tak mezi graduovanými mediky bylo i mnoho dalších osob, které patřily mezi důvěrníky císaře a staraly se o jeho zdraví a ovšem i jiné osobní potřeby. Na císařském dvoře tak nalezneme lazebníky, bradýře, ranhojiče i určitou hrstku šarlatánů.
Většina z nich již dávno upadla do zapomenutí. Z přítmí baziliky sv. Jiří na Pražském hradě vstupuje do našeho světa jeden z nich. Pod kruchtou vpravo od vchodu je do zdi vsazena znaková deska z červeného mramoru s latinským nápisem věnovaná jednoročnímu Mathiasovi Johannovi z Althausu (+1611). Zde v bazilice byl pochován syn Johanna Althause, který byl bradýřem a ranhojičem císaře Rudolfa II. Johann se staral o osobní potřeby císaře a těšíl se jeho důvěře a oblibě. Johann byl 8.11. 1592 povýšen do šlechtického stavu, kdy obdržel erb s mluvícím znamením – starým domem – Althaus.
Později byl erb polepšen o krokev a dva gryfy, tj. Johann Althaus si své postavení u císaře udržel až do smrti Rudolfa roku 1612. O významu a zámožnosti, které dosáhl Althaus prostřednictvím služby císaři svědčí právě náhrobník jeho syna. Je vyroben z kvalitního červeného mramoru a erb se vyznačuje precizní kamenickou prací. Provedení svědčí o kamenické dílně pracující v okruhu aristokracie a dvora.
Taktéž místo pohřbu je velmi prestižní. Syn Johanna spočinul vedle abatyší kláštera sv. Jiří ve společnosti významných světců poblíž sídla českých králů. Přičemž se nejednalo o graduovaného lékaře, ale o bradýře a později ranhojiče. Prudkému společenskému vzestupu vděčil Rudolfovi II. Na desce je nad erbem nápis:
MATTHIAS.IOAN:ALTHAUS.CAES:CHYRUR.FIL.ANNO:M:D.CX:XXV.FEBR.
NATUS:OBIIT.VI.IAN.AN.M.D.CXI.
Čili Matyáš Jan Althaus, syn císařského ranhojiče. Narozený 25.2.1610, zemřel 6.1.1611. O příčinách úmrtí dnes můžeme jen spekulovat, ale toho roku nebyla v Praze epidemie a u tak malého dítěte se často jednalo o tzv. psotník nebo božec, neidentifikovatelné křeče, které vedly k bezvědomí a následné smrti dítěte. V každém případě otec nešetřil na nákladech a zajistil pro svého zemřelého syna to nejlepší co mohl s nadějí na jeho spasení. Za pouhý rok po smrti malého Matyáše zemřel i melancholický císař a brzy přišla třicetiletá válka, která odvála neznámo kam otce malého Matyáše. Epitaf však zůstal v Praze, aby nám mohl vyprávět tento příběh.
Ladislav Kolačkovský
Modlešovice – johanité mezi králem Zikmundem a husity
U Strakonic nalezneme obec Modlešovice. Můžeme z ní číst osud majetků johanitů v dobách husitských bouří. Johanité se stali oběťmi nejen husitů, ale snad ještě více jim uškodil sám Zikmund Lucemburský
Ladislav Kolačkovský
Ze Slaníku ke zlatým ostruhám krále Edwarda IV. v Londýně
Každá, i ta sebemenší památka, může být branou k velkým příběhům. Takovým je i příběh rytíře a purkrabího Řádu johanitů na Strakonickém hradě Miroše z Vochova a jeho syna Jana Miroše.
Ladislav Kolačkovský
Mrzká ohyzda Alzbieta – boj rytířů s démonickými silami u Strakonického hradu
Velmi příznačná pro dobu barokní jsou zděná boží muka v ulici v Lipkách na okraji Strakonic. Pamatují zápas maltézských rytířů s magií a pověrami v kraji v 17. století
Ladislav Kolačkovský
Hustopeče nad Bečvou - vzácný klenot - baronská koruna a stopy flanderského rodu Baillou
Jméno rodu Baillou není u nás příliš známé. V Hustopečích nad Bečvou se s ním můžeme setkat a vidět jejich baronskou korunku, což je velká vzácnost v našich zemích. O rodu a koruně.
Ladislav Kolačkovský
V srpnu 1968 stále žila dáma z jiných dob – Ernestina Thun – Hohenstein od sv. Andělů
Hrob Karla Kryla, básníka a písničkáře patří mezi nejnavštěvovanější na břevnovském hřbitově. V srpnu 1968 však ještě žila i jiná osobnost. A je zde také pohřbená. Poslední kapitulářka Šlechtického ústavu od sv. Andělů v Praze.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Druhý den povodní: voda řádí v 11 krajích, lidé prchají, katastrofa na Jesenicku
Aktualizujeme Katastrofální povodně zasáhly většinu Česka. Nejhorší situace je aktuálně na Jesenicku, řeka tam...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Záplavy, evakuace, pád domů. Dění hodnotí Ústřední krizový štáb
Přímý přenos Povodňová vlna smetla domy v několika obcích a vrtulník se záchranáři musel přiletět na pomoc...
Třetina Ostravy nemá kvůli poruše parovodu teplou vodu, elektrárna dál v ohrožení
Zhruba třetina Ostravy je bez teplé vody. Důvodem jsou zatopené parovody. Zatím stále není jisté,...
OBRAZEM: Stoletá voda ničila a brala domovy. Nejsilnější snímky z neděle
Katastrofický víkend s fatálními následky. Tak lze shrnout dění v Česku v posledních zejména dvou...
Pod mužem se utrhl břeh, spadl do Svitavy. Zachránil ho strom a strážníci
Na jižní Moravě už od dopoledne neprší, na řadě míst se však ještě na kulminaci vzedmutých toků...
- Počet článků 265
- Celková karma 13,96
- Průměrná čtenost 748x