Lidé díky cenám vajec vykrádají holubí hnízda

Až 30% nárůst cen vajec začíná lidi dohánět k zoufalým činům. Nejméně 10 případů vykradených holubích hnízd hlásí metropole jen za uplynulý víkend. 4 vykradená hnízda hlásí Olomouc po 3 vykradených hnízdech Brno, Zlín a Holubinec u Přerova.

„Tohle nepamatuji. Holubi k našemu městečku patří již po staletí.“ hlásí Jiřina Krpálková (72) z Lanškrouna.
„Že by ale někoho napadlo vykrást jejich hnízdo plné vajec se u nás ještě nestalo, to vám odpřísáhnu“ doplňuje Krpálková.
Motiv pachatele je vždy totožný. Cena vajec přesáhla psychologickou hranici 5 Kč za jedno vejce. Nahradit jej vejci holubími je více než logické.
Průměrný holub snáší jednou za měsíc 4-8 vajec. Průměrně každé z nich váží od 18-28g. I když jsou zhruba poloviční oproti vejcím slepičím, mají téměř totožné složení. Obsahují dokonce větší poměr bílkovin, v holubích vejcích je taktéž obsažen unikátní protein PT73, který vypomáhá při tvorbě nosního hlenu, tedy lidově „holubům“.
Policie po pachatelích pátrá bezvýsledně. Mluvčí policie Tomáš Hulán podotýká:
„Vykradači holubích hnízd nejsou organizovanou skupinou, jak tomu bývalo v historii. Jde vždy o jednotlivce z nižších sociálních tříd. Jejich nástroje jsou vždy podobné: Žebřík, taška a někdy i rukavice. Je složité proti nim zasahovat, neboť holubích hnízd jsou po Praze tisíce a nejsou nijak monitorované.“
Jen náhodou (díky ochraně památek a monitorování pouliční zločinnosti) jsou kamerovým systémem pokryta holubí hnízda na Staroměstském náměstí. Málokdo ví, že několik holubích hnízd se nalézá i přímo uvnitř sochy Jana Husa. Památkáři proti tomuto faktu brojí již dlouhé roky (agresivní holubí trus ničí právě sochy a sousoší), ale argumenty ochránců přírody jsou v dnešní době hlasitější.
Podle vyjádření Hulána tato hnízdiště dosud nikdo nevykradl.
Lidé jsou již kvůli šetření schopni čehokoliv. Dosud se pojídání holubích vajec tolerovalo u bezdomovců, kteří žijí na půdách domů, kde mají holubi svá hnízdiště. Události posledních dní ale varují před zvýšeným počtem těchto krádeží i z řad běžného obyvatelstva. Policie je bezmocná také díky faktu, že holubí hnízda nikomu nepatří a je těžké vůbec přijít na to, které hnízdo bylo vykradeno. Centrální evidence holubích hnízd přestala fungovat díky škrtům v rozpočtu v roce 2003.
Případy vykrádání hnízd byly odhaleny díky faktu, že pachatelé při odběru holubích vajec zpravidla poškodili fasády domů či hromosvody. Odhaduje se, že skutečný počet vykradených holubích hnízd je až desetinásobný.
Právě mluvčí policie Hulán připomněl několik mediálně známých případů vykradačů holubích hnízd z historie. Jeden z pachatelů složil známou píseň, kterou později proměnil v hit zpěvák Jiří Schelinger v písni s názvem Holubí dům. Ani historikové nemají jasno v tom, zda-li Schelinger patřil k vůdcům těchto zločineckých skupin, nebo zda-li mu byl text i melodie písně podstrčen za účelem její mediální prezentace.
Krátká scéna o vykradačích holubích hnízd je i ve filmu od Dušana Kleina s názvem Dobří holubi se vracejí.
Doufejme, že slibované snížení cen klasických slepičích vajec zachrání české holuby a holubince. Jen toto opatření zase vrátí nenechavce ze střech, vikýřů a stromů zase zpátky na zem.

 

Autor: Ondra Kňava | úterý 20.3.2012 10:04 | karma článku: 20,66 | přečteno: 4302x

Další články autora

Ondra Kňava

Rozhovor s ředitelem botanické zahrady

Boty, škrpály, kramle, polokecky, sandály či tenisky. I na tyto skvosty se můžete těšit v zrekonstruované botanické zahradě hlavního města Prahy. Rekonstrukce trvala 18 měsíců a nyní konečně otevřela své brány veřejnosti.

8.1.2026 v 8:45 | Karma: 6,21 | Přečteno: 141x | Diskuse | Společnost

Ondra Kňava

Nohavica, Gott, Klus či Landa v jediném protestsongu

Novodobé kádrování interpretů je zajímavým fenoménem. Jak jinak se k tomu vymezit, než. Písní........

5.11.2025 v 10:23 | Karma: 19,13 | Přečteno: 484x | Diskuse | Společnost

Ondra Kňava

Vyprala jsem 4 pračky!

Má žena mě dokáže vždy něčím překvapit. Vrátil jsem se ze sledování nedělního hokejového utkání s kamarády asi ve 22:37 domů. Tedy sám. Bez kamarádů. Ano uznávám, posilněn 5 přiznanými pivy a 6 nepřiznanými panáky.

6.10.2025 v 9:25 | Karma: 18,98 | Přečteno: 522x | Diskuse | Společnost

Ondra Kňava

Volební kalkulačka - konečně ta pravá

Stačí vám kalkulačka a 76 vteřin čistého času. Pokud ji teda nebudete hledat moc dlouho. Konečně se dozvíte, koho sami zvolíte!

2.10.2025 v 13:34 | Karma: 13,56 | Přečteno: 411x | Diskuse | Politika

Ondra Kňava

Dětský idol

Dětský idol znali na jaře roku 1986 v podstatě všichni obyvatelé Československa. Kam se hrabal bubeníček Pepa Melen? Kde tehdy byl zpěváček Pavel Horňák? Nikdo neví. Ale popořádku...

10.9.2025 v 12:33 | Karma: 14,17 | Přečteno: 456x | Diskuse | Společnost

Nejčtenější

Smrt účastníka Prostřeno! Petra Adamce: Kuchař z folklorního dílu odešel náhle v mladém věku

Petr Adamec zemřel náhle.
21. ledna 2026  14:54,  aktualizováno  23. 1. 7:31

Ve věku pouhých 32 let náhle zemřel Petr Adamec, známý z folklorního speciálu kuchařské soutěže...

Poslední šance vidět český kubismus na Kampě. Výstava končí už za pár dní

V Museu Kampa se poprvé v takto rozsáhlém měřítku představuje jeden z...
23. ledna 2026  12:43

Už jen do 1. února je k vidění unikátní sbírka českého kubismu v pražském Museu Kampa. To má v...

Tácovny přežily revoluci i fast foody! Přinášíme 10 tipů na levné jídelny v Praze

Jídelna U Rozvařilů
25. ledna 2026  7:17

Přes všechny fastfoody i moderní restaurace pražskou gastroscénu dodnes tvoří i početná nabídka...

Počasí v Česku: Do čtvrtka slunečno a mráz. Vrátí se v lednu ještě sníh?

Mrazivé počasí v Jablonci nad Nisou (7. ledna 2026)
19. ledna 2026  11:03

V Česku bude až do čtvrtka převládat slunečné počasí. Noci však zůstanou mrazivé a denní teploty se...

Co kouří Markovič? Bylinné náhražky ne! Petr Lněnička pro svou roli detektiva riskuje i zdraví

Herec Petr Lněnička jako kriminalista Jiří Markovič. Chybět nemůže ani jeho...
20. ledna 2026  11:28

Po dvouleté pauze se Petr Lněnička znovu ponořil do role jednoho z nejznámějších tuzemských...

Olomoucké muzeum láká na kurzy tradičních řemesel a lidové kultury

ilustrační snímek
25. ledna 2026  10:55,  aktualizováno  10:55

Vlastivědné muzeum v Olomouci (VMO) nabídne svým návštěvníkům v první polovině letošního roku sérii...

Silnice nižších tříd v Moravskoslezském kraji jsou zledovatělé,místy i nesjízdné

ilustrační snímek
25. ledna 2026  10:52,  aktualizováno  10:52

Na silnicích v Moravskoslezském kraji dnes silničáři doporučují řidičům zvýšenou opatrnost. Hlavní...

Silnice nižších tříd v Moravskoslezském kraji jsou zledovatělé,místy i nesjízdné

ilustrační snímek
25. ledna 2026  10:52,  aktualizováno  10:52

Na silnicích v Moravskoslezském kraji dnes silničáři doporučují řidičům zvýšenou opatrnost. Hlavní...

Sídliště Solidarita

Sídliště Solidarita
vydáno 25. ledna 2026  12:28

Na Sídlišti Solidarita v Praze 10 je nepříjemná inverze.

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK - KONSTRUKTÉR (42-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 42 000 - 55 000 Kč

  • Počet článků 235
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4067x
Pokud jste právě dočetli jeden z mých článků a něco v něm nechápete, rozhodně to neznamená, že jste imbecil.

Při čtení mých článků se pomalu, ale jistě snižuje rychlost světla.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Co právě poslouchám

  • YungBlud
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.