Hydroláty II.

Květové vody si vyrábím nejen z praktických důvodů, to znamená, že ne všechny účinné vody lze na trhu zakoupit, ale sama výroba, destilace, představuje určitý magický moment, okamžik, kdy první kapky provoní okolní vzduch...

...a vy se stanete součástí tohoto nádherného procesu.

V prvním článku jsme si nastínili, jak hydroláty vznikají. Každý výrobce má svůj destilační postup. Záleží na délce destilace, na množství použitých rostlin, jejich částí, tlaku páry, kvalitě vody, dále na konstrukci a materiálu, ze kterého je destilační přístroj vyroben. O některých těchto aspektech si dnes povíme. A začneme bylinami.

Výběr bylin

Kdysi jsem četla moc pěkné povídání o bylinkách. Dodnes se jim řídím, a nikdy jsem se nezklamala. Jsem samouk. Čerpám z herbářů, řídím se intuicí, radami a zkušenostmi, které podle nějakého osobního, mne neznámého klíče, vyhodnotím jako přínosné a důvěryhodné. A čemu věřím ze všeho nejvíc, je vlastní zkušenost. Z této zkušenosti čerpám i pro vás. A zase záleží jen na vás, co z toho přijmete a co ne. Co k tomu přidáte, než se o své znalosti podělíte s ostatními.

Autor vyprávěl o moudrosti bylin. Není třeba chodit světem a hledat to správné býlí. Léčivé rostliny, které potřebujeme, si nás samy najdou. Tak jsem měla jeden rok zahradu porostlou trsy fialek, byly všude, následoval řebříček – ženská bylina, které jsem byla ten rok velmi vděčná, neboť jsem se dostala do dalšího ženského životního cyklu, letos všude jitrocel. A tak bych mohla pokračovat. Musím říct, že ze všeho nejraději mám plané byliny. Jejich síla tkví právě v oné planosti – divokosti, ve schopnosti přežít, zabrat prostor a množit se. Ty na záhonku jsou jako hýčkané děti. U některých bylin se pěstování na záhonu nevyhneme. Například šalvěj, měsíček, tymián. Bylo by to dlouhé povídání. Také je pěstuji, ale pokud mám možnost, dám přednost divokému býlí.

Mám pocit, že dnešním trendem je, čím jsou rostlinné přípravky ze vzdálenějších krajů a exotičtější, tím větší vážnosti požívají. Přitom u nás roste tolik mocných bylin. Stačí se rozhlédnout. Tak trochu mi to připomíná lidové rčení: Doma není nikdo prorokem. A jak je vidět, platí to nejen u lidí.

V tomto místě si dovolím malou odbočku. Bude o medu, ale protože med obsahuje i pyl, nebudeme zase až tak daleko od tématu. Myslím, že to byla MUDr. Hajdušková, která vydala krásnou brožuru o včelích produktech. U astmatiků, alergiků na květový pyl doporučuje následnou léčbu. V zimě, v době vegetačního klidu postupně začít s konzumací květového medu – zakoupeného v místě, kde alergik žije! Jistě víte, kam tím mířím.

Proto se zbytečně neshánějte například po květech pomerančovníku, který je typický pro jiné klimatické podmínky a nechte ho pouštím Orientu.

Voda

Kvalita vody je pro výrobu hydrolátů zcela zásadní. O vodě, zejména pramenité vodě jsme si povídali již v minulém blogu. Voda je nedoceněný, zázračný fenomén. Pokud jste shlédli úžasný ruský dokument, dostupný na internetu, dáte mi za pravdu. Voda je pro kvalitu hydrolátu nesmírně důležitá. Trošku si hraji, experimentuji, porovnávám a vidím. Zkuste to i vy. Nezapomeňte, vlastní zkušenost!

Psát o vodě, by bylo na další dlouhé povídání. Důležité je vědět, že vodu můžeme programovat. To znamená i hydroláty.  Je to úžasné médium, zejména ve své nejchladnější podobě.

Destilační nádoba

Moje destilační souprava je měděná, protože měď je nejen poddajná, tedy dobře zpracovatelná, mimořádně odolná proti korozi, ale také antimikrobiální. Právě v tomto posledním bodě za mne vítězí měď nad nerezem. Ve srovnávacích antimikrobiálních testech jednoznačně vítězila měď. Navíc úchvatný zlatavý vzhled, jako by byl odleskem doby dávno minulé a zrcadlil slávu alchymistických dílen.

Destilační přístroj si můžete vybrat a zakoupit na internetu, ten můj jsem pořídila na Amazonu.

Nákupu předcházelo rozhodování -  zavrhla jsem ty nejmenší a zvolila rozumný střed – nádobu o objemu 5l. Řekla bych, že je pro mou potřebu dostačující. Při jedné destilaci získávám přibližně ± 0,75 l hydrolátu. Je to samozřejmě vždy velmi specifické. Řídím se zkušenostmi a intuicí. U některých bylin ukončím destilaci i při menším množství výsledného produktu. Je to jako při pálení ovoce. Každý rok vypálíte v palírně ze stejného objemu kvasu jiné množství pálenky s jiným množstvím alkoholu. U bylin je to podobné. Vidím to na rostlinách, včelách a medu. Každý rok je jiný. Záleží na přírodě a na počasí.

Dále záleží na množství vody a bylin, které do přístroje vložíte. Nesnažím se napěchovat kolonu bylinami k prasknutí, i vody dávám  přiměřeně. Časem a praxí si vytvoříte svůj vlastní odhad a cit pro poměr jednotlivých složek. 

 

Jdeme na to

Vybrali jsme destilační přístroj, nasbírali nebo vypěstovali bylinky, ve džbánu se třpytí pramenitá voda. Naším záměrem je konečný produkt -  hydrolát.

Jak už jsme si uvedli, hydroláty často vznikají jako vedlejší produkt při výrobě esenciálních olejů a působí i na poněkud odlišném principu. Obsahují více organických kyselin, mají protizánětlivé účinky a jsou hydrofilní, rozpustné ve vodě. Právě tyto hydrofilní prvky se zachovávají pouze v květových vodách, nikoliv u éterických olejů. Srovnávací studie hydrolátu a éterického oleje ze stejné rostliny uvádí, že ne vždy je jejich chemické složení shodné.

Až si vyrobíte svoji první květovou vodu, rozprašte ji nad sebou, zavřete oči a dýchejte. Ucítíte její dotek, vůni a poselství. Jejímu doteku se nic nevyrovná. I to je vlastní zkušenost. Uvědomte si, jak na vás působí, co cítíte, staňte se její součástí.

Příště mám pro vás připravenou meduňku a další povídání k hydrolátům obecně.

 

 

 

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivana Klíma Šotnarová | sobota 26.12.2020 16:41 | karma článku: 8,96 | přečteno: 372x