Skóre nočních dohod: TOP09: +2, VV: +1, ODS: -1

Jedna z politologických teorií chápe politiku jako teorii her. Spočívá v maximalizaci a minimalizaci zisků či ztrát. Zaměříme-li se na pouhý průběh nočního vyjednávání v Kramářově vile, vyjde nám jako jednoznačný vítěz TOP09. Poraženou je, jako již poněkolikáté, a tentokrát na hlavu, ODS. Ale sentiment stranou.

TOP09 získala z koaličních jednání víc, než si snad mohla přát. Jako jediná v očích veřejnosti zachovávala v koaličních půtkách chladnou hlavu, naházela něco málo špíny na partnery, ale co především - neztratila jediného ministra a navíc jednoho získala! Radek Šmerda totiž není mužem exministra Bárty, jak nám zřejmě mnozí budou chtít namluvit, ale především člověk Miroslava Kalouska. Na přelomu tisíciletí pracoval pro Pavla Severu, následně pro Jaroslava Kopřivu a naposledy pro Vlastu Parkanovou. A i kdyby snad již byl nakažen vlivem Víta Bárty, padá tím pod stůl Nečasův slib deabelizace státní zprávy. Čili další Kalouskův bonus tím, že premiéra zase trochu znedůvěryhodnil, což se před volbami může hodit.
Věci veřejné musely, alespoň částečně, obětovat Radka Johna z pozice ministra vnitra. Zůstal ve vládě a na jeho místo přišel bývalý šéf Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice, kterého do policie přivedl Jan Ruml, rozhodně však nelze říct, že by proti němu Véčkaři nějak výrazně protestovali. Věci veřejné profitovaly také setrváním Josefa Dobeše na postu ministra školství, čímž si zachovaly tvář před svými voliči, že neustoupily úplně ve všem.Významně však zkřížily plány ODS, resp. premiéru Petru Nečasovi, který ustoupil ze svého slibu na deabelizaci veřejné správy. Bývalý personální ředitel a člen představenstva sedí přímo ve vládě...
Co z jednání získala ODS? Nic. Snad jen udržela ve vládě Alexandra Vondru, který však stejně byl oním pověstným kusem za kus, na což premiér nechtěl přistoupit, a nikoliv někým, kdo něco provedl. Kromě toho, ani demisi nepodal, jen jí nabídl... K deabelizaci nedošlo, odešel, resp. byl přesunut, ministr VV, který má ze tří zmiňovaných s ABL společného vůbec nejmíň. Je otázka, co tenhle přemet může ODS přinést. Po sobotní výkonné radě byl Petr Nečas chválen za razantní přístup, který však nedokázal po devíti dnech splnit. To je snad ještě horší, než kdyby žádný slib nedal.
Petru Nečasovi může tento ústupek zlomit vaz. ODS totiž z vládních půtek nejenže získala nejméně, ale také nejvíce ztratila. TOP09 jí zase o kus vytlačila z postu lídra pravice, ODS navíc ztratila další část ze svého, nyní již formálního, postavení lídra koalice. Těmi se pomalu ale jistě stávají Miroslav Kalousek a Vít Bárta ve formě šedé eminence, což je snad ještě horší, než kdyby ministerstvo řídil sám (i když i to nakonec Bárta může získat). Nejsilnější dopady bude mít noční dohoda na poměry v ODS. Je sice pravda, že na jí situaci nijak neulehčil její otec-zakladatel, to však na výsledku nic nemění. ODS poněkolikáté ustoupila a bylo by zázrakem, pokud by to v jejích řadách nevyvolalo bouři nevole...

Autor: Zbyněk Klíč | úterý 19.4.2011 8:14 | karma článku: 15,67 | přečteno: 2026x