Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Asi je to závislost

"Když se nedosáhne vrcholu, tak to prostě není ono!" Odpověděla jsem jednou dost blbě na dotaz, jak se mi líbila túra zmařená sněhem.  Pár set metrů nad mořem si ale pořádný vrchol musíme vytvořit sami.

"Jdu běhat!" Oznámila jsem své mladší sourozenkyni, která se už asi půl hodiny chystala na venčení Vendulky. Džíny, mikinka, že by nějaké setkání? "Bude pršet!" Ušklíbla se na mě, okšírovala lišku a vypadla. Dlouhý rukáv nebo krátký? Než jsem se vypravila i já, byly zpátky před barákem. A venku docela teplo s vlhkostí po dopoledním dešti. No, risknu to!

Na hřišti se nehraje, aspoň něco! Ale lidé na před hospodou lavičkách po mně čumí... V Praze jsou ulice i "lesy" plné maratonců, kolik exotů asi chodí běhat tady? Sebíhám dolů k potoku, tenhle kopec v opačném směru má většina naší rodiny problém i vyjít, takže mám v plánu na závěr udělat totéž. Nad potokem se málem rozplácnu na trošce bahna, dávej pozor, postarší pán venčící rovnou několik psů se baví... Mám potok přeskákat nebo přeběhnout po lávce? Rozhodnutí mi usnadní děti rochnící se v mělčím místě, maminka vysedává na mokré kamenné lávce. Při tom počtu dětí už nastydlé vaječníky zjevně neřeší, hodí po mně otrávený pohled a jen si posune balíček kapesníků, abych jí je náhodou neshodila do vody.

V lese je pocitová teplota ještě vyšší než venku, začíná mi být hic, co teď? Co se stane, když si sundám to nevhodně zvolené tričko? Naštěstí mi v poslední chvíli dojde, co mám pod ním. Přesněji řečeno to, že tenhle kousek budu dost těžko prezentovat jako topík, na který tričko netřeba. Pravděpodobnost, že někoho potkám, nebude na oblíbené cestě úplně nulová a i kdyby, pořád tu jsou zvířátka. Představa, že veverky hrůzou omdlí a popadají ze stromů, mě fakt do extáze neuvádí. V tom případě totiž budu mít po tréninku, protože je budu muset zachraňovat. Fantazie zapracuje, mám co dělat, abych se nesmála.

Dalšího živáčka potkám až na okraji chatové osady nad Borkem. Kolega běžec, a pěkně lehkonohý! Nápadně připomíná jednoho ze sousedů, ačkoliv ten by mohl soutěžit v pestřejším výběru disciplín, než nabízí sportovní aktivity. Bahýnko kolem rybníka mě mírně rozhodí, kousek cesty spíš skáču přes kaluže, než aby se tomu dalo říkat běh. A na hrázi tatínek učí synka rybařit, nechci jim rušit potenciální úlovky (i když pochybuju, že v té špíně vůbec něco žije), tak to prostě otočím. A hned mám pár metrů navíc!

Cesta je volná i nazpátek, na pasece je už místo náprstníků tráva a plevel směle mi konkurující výškou, kopřivy mě šlehnou do rukou, a zrají maliny! U zákazu vjezdu ze silnice vedoucí na Pohoří zaváhám, nemám to vzít ještě kolem bývalé hospody "U Báby" k Ráčku? Kouknu na hodinky, radši už ne, a taky bych měla mít na paměti, že jediná můžu řídit! Podruhé otáčím, u chaty, kde se Cliff kamarádí s jedním z pejsků, potkám pána venčícího zároveň psa i dítě. Zadoufám, že kluka nenapadne z kola sletět, tatínek mezitím pacifikuje psa, který po mně startuje, v Praze jednu takovou potvoru potkávám často. Možná mají běžci stejně jako pošťáci nějakou vlastnost, která pejsky vytáčí!

Konec, jsem u potoka. Ale najednou nechci jít, to musím ještě dát! Přece to nemůže být horší, než lezení, prostě dám pauzu, když to nepůjde, a pak to zas půjde. Ještě za zatáčku, ještě k tomu stromu, ve dvou třetinách mám pocit, že by to fakt stačilo, navíc někdo jde směrem dolů! Smějící se puberťáci téměř blokují cestu, ale odklidí se ke straně a ještě mě na několikrát pozdraví, zvládnu i opakované odpovědi na pozdrav, to dám, už jen k silnici!

"Nechceš řídit?" Pokládám o hodinu později nesmyslnou otázku. "Mě nějak bolej nohy..." Asi tu na pořádnou explozi endorfinů je přece jen moc kyslíku!

Autor: Klára Tůmová | pátek 22.7.2016 19:47 | karma článku: 13,17 | přečteno: 260x
  • Další články autora

Klára Tůmová

Turistou v rodném městě - na válečné stezce

Možnost pěšího dojití má i při denní porci 30+ kilometrů jisté hranice. A tak časem dojde i na stezky naučné, méně známé, ale nikoli méně zajímavé.

23.4.2023 v 15:26 | Karma: 13,51 | Přečteno: 276x | Diskuse | Fotoblogy

Klára Tůmová

Letošní poprvé

Po loňských "silných zážitcích" začala tentokrát outdoorová sezóna v obvyklém až lehce časnějším termínu. Cíl byl jasný. Místo, kde jsme byli naposledy v době počínajícího šílenství a zákazů.

10.4.2023 v 15:28 | Karma: 12,36 | Přečteno: 275x | Diskuse | Fotoblogy

Klára Tůmová

V Praze je...

..blaze? Draze? Nebezpečná džungle, do které neradno je se pouštět? Samá voda! V hlavním městě je především pořádně veselo.

1.4.2023 v 13:41 | Karma: 17,07 | Přečteno: 398x | Diskuse | Fotoblogy

Klára Tůmová

Turistou v rodném městě - po stopách Keltů

Závist, Šance... Známá místa, oblíbené cíle výletů, ač tam v současnosti historii připomínají jen naučné cedule a občasná možnost si něco starodávného vyzkoušet.

26.2.2023 v 18:23 | Karma: 17,71 | Přečteno: 379x | Diskuse | Fotoblogy

Klára Tůmová

Turistou v rodném městě - Prokopské a Dalejské údolí

Přímo legendární místa, ikonické obrázky. Hle, ono se tam dá dokonce dojít pěšky, stačí překonat na vhodném místě řeku. A tak, když člověk tráví volný čas doma, není třeba smutnit...

14.1.2023 v 14:02 | Karma: 13,14 | Přečteno: 254x | Diskuse | Fotoblogy
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Pracovala jsem s migranty. Znám je, říká Bartůšek. Chce k nim změnit přístup

16. července 2024

Premium Nikola Bartůšek v úterý poprvé zasedne jako europoslankyně ve Štrasburku. Političku z hnutí Přísaha...

RECENZE: Nejen Vondruškovi vrahové jsou rafinovaní, trestu ale neuniknou

16. července 2024

Příjemné oddechové čtení na léto nabízejí tři nové detektivní romány české provenience. První...

Kdo zaplatí nadbytečné kontroly odlesňování? Nikdo se nehlásí

16. července 2024

Směrnice, kterou se Evropský parlament snaží bojovat proti odlesňování, naráží u českých úřadů....

„Už nebudeme říkat, že Trump je Hitler.“ Kampaň ve stylu spálené země končí

16. července 2024

Premium Atentátníka, který se pokusil zastřelit Donalda Trumpa, teď musí svorně proklínat stratégové,...

  • Počet článků 728
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 454x
Nesnažte se mě cpát do škatulek, do žádné se nevejdu. I když se celý život snažím...

twitter.com/tumovaklara

rysan.estranky.cz