Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsem zaměřil pí Laurenčíkovou

Dnes si napíšu něco emotivnějšího: jsem dosti rezervovaný k tomu, když se někdo zasazuje za lidská práva, přičemž zároveň stírá jejich univerzální smysl, straní různým stranám na úkor celku,

Dnes si napíšu něco emotivnějšího: jsem dosti rezervovaný k tomu, když se někdo zasazuje za lidská práva, přičemž zároveň stírá jejich univerzální smysl, straní různým stranám na úkor celku, který tím spíš rozmrdává, ale křehká žena na vládě, co vede tuto agendu, pí Laurenčíková dosud unikala mé pozornosti, dotud, než jsem si všiml, jak úžasně reagovala na srážku vlaků v mých rodných Pardubicích, kde byly 4 mrtví a desítky zraněných, k nim a k pozůstalým směřovala svůj status, v němž nabízela jakýsi kurz pro podporu odolnosti.

Mám tu smůlu, že v sobě nosím cosi, co by se dalo nazvat rentgen (je to moje jediná přednost), vidím lidem do žaludku. Potkal jsem L. nedávno kdesi u Křížíkova pavilónu, na pět sekund jsem ji zaměřil, uviděl jen to, co jsem už věděl, neb realita jen prohloubí virtualitu, snažil jsem se ji ihned vypudit z mysli, šel jsem tam za jediným cílem. Vůbec koncentrace takto mediálně známých lidí, které musím šacovat (rentgen nedá pokoj), je pro mě obtížná, zjistím vždy, že jsem se nemýlil, že lidskost je jinde, než ve vzletných frázích.

Po splnění své mise (veskrze pozitivní) jsem zamířil za povinnostmi, na literátský sběh nehledě. Můj rentgen samovolně pracoval, během 5 sekund zaměřil x-tváří, které člověk někde viděl, slyšel, bylo to dosti tristní, že to není lepší, než jsem si zaevidoval, média spíš vylepšují, pak jsem narazil na sympaťáka v slamáku, J. Peňáse, což mě zastavilo, že obětuji chvíli na jeho Výpravy, jenže je to zjevně bohém, co čas zahájení neřeší, takže jsem pláchl. Moje mladší dcera (sama doma) umí vytvořit brajgl, který mi způsobuje trauma.

Žíjeme ve světě vzletných frází, tj. ve světě zdání. Tací jsou dnes i literáti, co naskočili na korektnost. Projevují se tak i navenek, úplně vymizela osobitost, v psaní i v mluvě. Jenže může být tvorba bez sebestřednosti, fanfaronství, ujetosti, pološílenství? Když se tak na ně dívám, nedivím se, že píší průměrně. Jsou tak civilně normální, nudně prostřední, uťáplí muži, našprtané ženy, literáti dneška. Ano, hodí se do médií, v nichž vládne jazyk pí Laurenčíkové. Nejen jazyk, ale i myšlení, což značí, že toho myšlení je opravdu poskrovnu.

Nechci tu paní shazovat, jen mám svůj rentgen. A ten fotí spolehlivě (když ho nezatemní city), takže ocení, že je pěkná usměvavá, snivá (nesla plno zakoupených knih), ale je taky submisivní, odvozená od jiných, nevhodná do funkce, co si žádá objektivitu. Když nemáte dnes názor, můžete být i ve vládě, coby žena s mesiášským komplexem. Připomíná to spíš návrat Velké sestry, co dohlíží, aby se všichni chovali mravně, aby byli odolní, aby o sebe navzájem pečovali, jinak udělá tytyty, protože má tu moc nás všechny převychovat.

Moje máma zažila, že její spolužačka zemřela u Stéblové, tj. při největší železniční nehodě v Česku. Bylo tam přes sto mrtvých, v roce 1960, tehdy o tom komanči nepsali, jen pár řádek v tisku, pro formu, žádná reakce, ať se s tím lid vyrovná po svém. Skoro bych řekl, že je to lepší, než podpora k odolnosti, kecat o zranitelnosti a jiných frázích, co ten, kdo ztratil blízkého, fakt potřebuje slyšet. Kdyby měla pí Laurenčíková empatii (o které tak ráda žvatlá), necpala by se lidem do soukromí a nechala by je prostě v pokoji prožít smutek...

Ukázka z knihy Deník spisovatele

Autor: Jan Klar | úterý 18.6.2024 11:52 | karma článku: 20,35 | přečteno: 710x
  • Další články autora

Jan Klar

Nesmrtelné Otázky Václava Moravce

Ředitelé České televize se celkem pravidelně střídají, ale Václav Moravec a jeho Otázky zůstávají: Je na tom až něco zvrhlého, když si uvědomíme cestu mladého novináře k dnešní konformitě.

5.12.2023 v 11:52 | Karma: 38,68 | Přečteno: 1631x | Diskuse | Ostatní

Jan Klar

Když koně umírají na Taxisově příkopu

Tuším, že to napsal K. Čapek, že vrchol animální krásy ztělesňuje hlava německého ovčáka a nejsem si jistý, že možná dodal, že i hlava tygra. Já bych k tomu přidal zjev závodního koně, před dostihem, jak jsem ho vídal

11.10.2023 v 11:52 | Karma: 21,18 | Přečteno: 639x | Diskuse | Ostatní

Jan Klar

Poplatky ČT a ČRo je holý masochismus

Vynechám Českou televizi a její angažovanou bezduchost (zejména ve zpravodajství a publicistice) a napíšu něco o rozhlasu, na něhož platím taktéž povinné poplatky.

20.9.2023 v 11:52 | Karma: 33,42 | Přečteno: 910x | Diskuse | Ostatní

Jan Klar

Utrýzněná moderátorka Linda Bartošová

Ten utrýzněný tón, který žadoní o pozornost, jako kdyby byl pro dnešní mladé ženy typický. Asi bych si dalšího „munchovského“ výkřiku nevšiml, kdyby se jistá Linda Bartošová

9.8.2023 v 11:50 | Karma: 29,34 | Přečteno: 1181x | Diskuse | Ostatní

Jan Klar

Pár špatných momentů Česti Strakatého

Všiml jsem si, že i ti nejlepší z tzv. mileniánů, kteří jsou mezi námi, trpí určitým neduhem. Ten neduh se projevuje vždy, když se začnou vztahovat ke svobodě, většinou totiž vůbec neví, o čem mluví.

21.6.2023 v 11:44 | Karma: 30,39 | Přečteno: 823x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Před překážkou zastaví, komunikuje s okolím. Autonomní tramvaj prošla testy

22. července 2024

Tramvaj, která sama zastaví před překážkou nebo zpomalí, když se její cesta kříží s houkající...

KOMENTÁŘ: Čeští řidiči jsou sněhové vločky. Kdeco je rozhodí

22. července 2024

Premium Některým lidem se nezavděčíte, kdybyste se rozkrájeli. Ať děláte, co děláte, ať jim snášíte modré z...

Cizinec, který nožem útočil na Žižkově, se přihlásil policii. Hrozí mu 10 let

22. července 2024  15:39

Na policejní stanici se v pondělí přihlásil pachatel, který minulý týden útočil nožem na pražském...

Harrisová v průzkumech za Trumpem mírně zaostává, jeho tábor už útočí

22. července 2024  15:36

Viceprezidentka Kamala Harrisová, která se po nedělním odstoupení prezidenta Joea Bidena z klání o...

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...

  • Počet článků 209
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1200x
 www.klar-knihy.cz

 

 

Seznam rubrik