Deník spisovatele – proč se tolik lidí dobrovolně veřejně zesměšňuje?
V myšlení platí, že začne-li se uvažovat dogmaticky, černobíle, ocitáme se v extrému a tedy i mimo pravdu. Ztrátu soudnosti, která rozum vyvažuje, předvádějí dnes nejen naivní celebrity, ale i experti, úzcí specialisté, kteří nechápou, že koronavirus není jen zdravotní, ale rovněž i celospolečenský problém. K tomu je nutné uvažovat celostně a ne jen analyticky (statisticky), jak se to dnes děje. Matematika je příliš špatná metoda k tomu, abychom poznali pravdu. Platí totiž to, co napsal V. Havel, že můžeme mít všichni dostupná data a přitom neznat pravdu. Zvlášť v době internetu, osobního marketingu a dnes i čínské mentality.
Bez vnitřní autentické svobody není žádné pravdy. Jen stálé zpochybnění a korekce východisek vede k objektivitě. Jenže autentická pozice je něco, co je plno lidem odepřeno, z mnoha důvodů. Jen svobodný, dospělý, bystrý člověk dospěje k pravdě. Je smutné vidět, jak plno lidí (napadá mě příklad bývalého redaktora Reflexu J.X.D.), ztrácí soudnost, upadá do jednoho z extrémů. Protože cítí strach, ohrožení, jsou nemocní případně zestárlí, stanou se fanatiky. Jiní zase k dospělosti nikdy nedospěli. Tudíž vnímají klimatické změny anebo koronavirus dogmaticky. A dogmatici jsou všechno možné jen ne svobodní lidé.
Obecné blaho a lidská svoboda by měly být v rovnováze. Osvícenství nám přineslo emancipaci rozumu, volnost, rovnost a bratrství lidí, tedy zcela univerzální hodnoty. Ovšem moderní epocha postavila v tomto duchu proti sobě třídy a také rasy. Po Gulagu a Osvětimi jsme dospěli k postmoderně, která se zaměřila na uražené a ponížené. Bohužel důraz na menšinové identity je jen pokračováním moderny, polofašistická a polokomunistická emancipace lidstva. Cesta ke svobodě člověka, k jeho rozumu, což byl osvícenský ideál, je teprve před námi. Jenže v době internetu, marketingu a čínské mentality došlo spíše k regresi.
Největším nepřítelem pravdy je hysterie a psychóza. Člověk, který je pod tlakem populismu, ztrácí soudnost, myslí černobíle. Nemá v sobě vnitřní svobodu. Jeho projev je projev hysterika; jako když ministr zdravotnictví chrlil jeden zákaz za druhým. Pravda není ani extrém (ani blazeovaná neutralita), pravda je vědomí souvislostí, v určitém čase. Naproti tomu je v populismu vždy obsažena hysterie. Jestli chci vyhovět tady a teď davu, chovám se hystericky a lidi psychotizuji. Nemyslím na to, co bude, ale na to, abych zachránil svůj obraz. Momentální obecné blaho převáží nad rozumem svobodného člověka.
Připomíná mi to skvělou scénu z filmu Bílá paní. V závěru filmu probíhá slavnost k odhalení stavby veřejně prospěšného mostu. Předseda MNV a jeho tajemník (Hrušínský a Kopecký) zjistí, že most není, protože se spoléhali na pomoc Bílé paní. Tu už jim jejich soudruzi zavřeli do depozitu, tudíž jsou krajně hysteričtí. Zpsychotizovaný dav přesto vedou k mostu, který nestojí a dav je poslušně následuje. Vrhají se do řeky a když vstoupí lidé do hloubky, zavolá jeden z nich, kastelán hradu (Brodský), „Ale to není pravda! Tady žádnej most není!“ – „No a co?“ okřikne ho jeho manželka (Chramostová), „Drž hubu a plavej!“
Ukázka z knihy Deník spisovatele
Jan Klar
Kdo je to ten rozvědčík Petr Pavel?

Pokusím se o takový malý mentální experiment. Představím si, že jsem ten, kým jsem byl před 20 lety, že vymažu z hlavy vše, co jsem dodnes zažil, jako bych tu celou dobu nebyl.
Jan Klar
Přepjatá psychologie sebevraha Ptáčka

Ten případ, kdy se muž, psycholog, čtyřicátník, zabije, mě zaujal natolik, že jsem si ho (s pronikavostí sobě vlastní) nakoukal a rozhodl se, že je tak typický, že stojí za koment.
Jan Klar
Jak jsem zaměřil pí Laurenčíkovou

Dnes si napíšu něco emotivnějšího: jsem dosti rezervovaný k tomu, když se někdo zasazuje za lidská práva, přičemž zároveň stírá jejich univerzální smysl, straní různým stranám na úkor celku,
Jan Klar
Nesmrtelné Otázky Václava Moravce

Ředitelé České televize se celkem pravidelně střídají, ale Václav Moravec a jeho Otázky zůstávají: Je na tom až něco zvrhlého, když si uvědomíme cestu mladého novináře k dnešní konformitě.
Jan Klar
Když koně umírají na Taxisově příkopu

Tuším, že to napsal K. Čapek, že vrchol animální krásy ztělesňuje hlava německého ovčáka a nejsem si jistý, že možná dodal, že i hlava tygra. Já bych k tomu přidal zjev závodního koně, před dostihem, jak jsem ho vídal
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony
Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
KOMENTÁŘ: Smrt na Velikonoce. Proč Rusko o svátcích s oblibou zabíjí civilisty
Premium Šestatřicet mrtvých si vyžádal raketový útok na Sumy a Ukrajina řeší, proč se v té době ve městě...
Neznámý útěk z ČSSR. Vietnamec prchal přes železnou oponu hned dvakrát
Premium Z Československa uprchl přes železnou oponu občan Severního Vietnamu. Když v létě 1969 odvysílalo...
Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?
Premium Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je...
Druhá série The Last of Us je úspěšnější než jednička. Sledujte s iDNES Premium
Druhá řada populárního seriálu HBO právě odstartovala a na streamovací platformě Max sklízí velký...