Tohoto vědce zelení chtít poslouchat nebudou

Poslouchejte vědce, hřímala Greta Thunbergová. Vsadím se ale, že když mluví Václav Smil, zacpává si uši.

Václav Smil je přitom člověk, kterého lze bez přehánění označit za kapacitu světového významu. Naslouchají mu lidé, jako je třeba zakladatel Microsoftu Bill Gates. Jenže Smil je také člověk, který sám o sobě říká: Já mívám v těch věcech pravdu, protože vidím jasná čísla. Nemám žádnou ideologii, nejsem nikomu zavázaný. Je snadné vidět svět, když člověk vidí fakta. Většina lidí nechce slyšet fakta.

V tom je právě kámen úrazu. Aktivisté, lobbisté i část politiků nejen, že nechce slyšet fakta, ale dělá všechno pro to, aby je neslyšeli ani ostatní. Zničilo by to totiž jejich pohádkový zelený byznys.

Stačí si přečíst, co Václav Smil říká o solárních elektrárnách, které se právě teď za pomoci obrovských dotací z kapes nás všech staví všude okolo. Přitom to nedává valný smysl.

Václav Smil jednoduše na číslech vysvětlil proč: V Německu bývá i v létě zataženo a prší. Když postavíte solární elektrárnu v Arizoně, pracuje 35 procent roku. Na Sicílii 32 procent. Ale v Německu má solární elektrárna průměrný kapacitní faktor 11 procent, plných 89 procent roku nepracuje. To je ten slavný Germany Engineering? Firma Siemens někdy v roce 2008 publikovala interní zprávu, která se později dostala na veřejnost. Vypočítali v ní, že kdyby se německá solární kapacita postavila v Itálii a propojila vysokonapěťovým vedením s Německem, hodně by se ušetřilo. Amerika staví solární elektrárny v Arizoně, v Kalifornii, v Mexiku. Evropa by je měla stavět v jižním Portugalsku, jižním Španělsku a v jižní Itálii. Ne u Berlína.

Tohle ale všechny ty firmy, které staví soláry, samozřejmě nechtějí ani slyšet. Ony chtějí stavět a chtějí, aby se dotace nedávaly jen ve Španělsku či Itálii, ale i tady u nás. Solární tunel z roku 2010 nás vyjde na stovky miliard korun, možná dokonce na celý bilion. A teď se rozjíždí další.

Výsledek? Spousta peněz v některých kapsách, ovšem hlavně v zimě jen minimum vyrobené elektřiny. Dává to smysl? Z pohledu normálního člověka určitě ne. Z pohledu někoho, kdo na tom vydělává, to ale samozřejmě finanční smysl má. A pořádně tučný.

Aktivisté potom určitě běsní, když jim Smil řekne jasnou pravdu: Evropa sice mluví o rychlé dekarbonizaci, ale všechno, co pro ni zatím udělala, nemá vůbec žádnou cenu, co se týče klimatu. Taky jestli dnes Čína instaluje nejvíc solárních a větrných zdrojů, nemá to žádnou cenu pro klima. Protože na celé zeměkouli se vypouští každý rok víc a víc karbonu, dnes o 60 procent víc než před 20 lety. Celková tonáž karbonu v atmosféře celosvětově stoupá, protože Čína, Indie, Saúdská Arábie, JAR, Brazílie spotřebují o 60 procent víc energie.

Tohle je, myslím, jasné nejen špičkovým vědcům, ale i průměrně vzdělaným lidem. Problém ale je, že musí koukat na čísla očima, které nejsou zaslepeny ideologií.

 

Autor: Kateřina Kešnerová | pondělí 22.5.2023 10:54 | karma článku: 36,73 | přečteno: 1118x