Vesmír spláchnou tající ledovce

Je nejspíš konec pilotovaným letům do vesmíru. Jestli již nenastal, nastane velmi brzy - a to je velká škoda. Malá škoda pro kosmonauty, velká pro lidstvo. Nikoliv lidé, ale politici si totiž vybrali jiný cíl - globální oteplování. Tak se stane, že sen o dobývání vesmíru, které nám mnohé přineslo, nejspíš spláchne voda z tajících ledovců a s ní bahno pochybného cíle - boj s počasím.

Na začátek je nutné říci: nepopírám, že se zvýšila průměrná teplota (a je jedno o kolik jednotek a desetin stupně to je).Nepopírám, že přírodu je nutné chránit a chovat se k ní citlivě.

Druhou stranou mince je nejen neustálý boj mezi těmi, jež se neshodují v míře zavinění člověka, jež se neshodují ani v metodice a způsobu sběru dat, v jejich interpretaci (nedávno se přišlo na to jak se dá hezky "hýbat" s tzv. hokejkovým grafem - podle toho jaká data se pro něj použijí), ale ani není jisté, jestli jsme na prahu nějakého cyklu, jež je vlastně předzvěstí naprostého opaku. Pro pochybovače jako jsem já v této otázce, na které straně je pravda, doporučuji udělat si minimálně čas na přečtení Lomborgova Skeptického ekologa, stejně tak jako Al Goreovy knihy. Ani potom v tom nebudete mít jasno...

V čem ale jasno mám je fakt, že z fenoménu "Globální oteplování" se stalo "politikum" a ti jež vládnou VELKÝMI penězi hodlají využít histerickou masáž - a planeta Země? Ta je nedůležitá - pro ně!

20.11.2009 vyšel v magazínu New Scientist článek o tom, jak se pomalu, ale jistě rozplývají sny o pilotovaných letech do vesmíru. Jak vymřeli politici s odvahou J.F.K. Je to způsobeno samozřejmě i situaci kolem NASA, která má monopol v USA a jak zmatené jsou její programy.

Když do toho přidáme takové úkazy jako likvidaci naší akademie věd, vrátí se výzkum vesmíru znovu do sci-fi knih a nablblých amerických velkofilmů ve kterých vákuem zní svistot laserových děl.

Začneme nikoliv my, ale politici, skutečně cpát nesmyslné miliardy do kšeftů s emisními povolenkami?
Začneme skutečně vytvářet fondy na superpředražené zakázky ekologických likvidací škod, které jsou jen a jen prostředkem k obohacení několika vyvolených, jimž je jedno jestli je teplo nebo zima?
Nejspíš k naší vlastní škodě ano. Je přeci důležité mít dotace na fotovoltaiku a pořád si cpát nákupy v Tescu do igelitových tašek zdarma.
Že je snaha o boj s něčím, čemu stále pořád nerozumíme - marná?

Odpovědi na takové otázky mohou být zdánlivě jednoduché.
To že by nám poznávání vesmíru mohlo zásadně pomoci i v takových otázkách, jako je boj s tím co způsobujeme přírodě je fakt. To že by nám dobývání vesmíru mohlo přinést nejen "na hony vzdálená poznání", že je na Měsíci voda, ale nové technologie, nová pracovní místa a vrátit naše investice do takového výzkumu je...fakt.

Jenže my jsme jako lidstvo nepoučitelní, budeme strkat miliardy těžce vydělaných peněz do pompézních panelů, protokolů s obecnými deklaracemi, které stejně jsou k ničemu, protože nikdo neplní jejich hlavní účel!  Jen jsou zdrojem šedivých peněz jejich uchopení je dopřáno jen několika vyvoleným.

To už opravdu nemá nikdo odvahu zařvat do mikrofonu u řečnického pultu: Poletíme do vesmíru ne pro to, že je to snadné...ale protože je to těžké!?

Je smutné, že jsme se nejspíš nechali napálit a zmást něčím co má podstatně rychlejší účinek na peněženky těch, kteří nás zmasírovali k teplé histerii. Možná se jednou dožijeme úvahy, kdy někdo řekne: Byla to jedna z nejzajímavějších samovolných evolucí davové histerie, která kdy lidstvo potkala a oni si dokonce mysleli, že budou moci ovládat počasí a jediné co to mělo za následek, bylo, že se na několik stovek let přestali zajímat o vesmír (kromě několika desítek zavřených zlodějů z řad vrcholných politiků v EU a USA).

Tohle je jen úvaha, jak by to mohlo být a já doufám, že lidstvo dostane rozum a myšlenku pilotovaných letů a výzkum vesmíru vůbec, nespláchnou vody z tajících ledovců.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Sebastián Kazowski | úterý 24.11.2009 18:56 | karma článku: 17,11 | přečteno: 865x