Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Učitelé berou méně, než se říká. A cítím v kostech, že se tady rodí velký problém

Ještě se prostě musím vrátit k parlamentní diskusi o usnesení k platům učitelů a vůbec k tématu platů ve školství. V posledních dnech se objevila řada čísel, často velmi odlišných. Tak bude dobré si v tom udělat trochu pořádek.

Za prvé cituji z programového prohlášení vlády: "Prosadíme více peněz do školství tak, aby se platy učitelů a nepedagogů na konci volebního období v roce 2021 dostaly minimálně na 150 procent jejich výše pro rok 2017." Jen na okraj zdůrazňuji slovo MINIMÁLNĚ.

Co to pro pedagogy (dneska nechám stranou skutečně tristní situaci nepedagogických pracovníků, na které se s oblibou zapomíná) znamená v řeči čísel.

Především je třeba říci jednu věc. S těmi čísly je to obecně problematické, protože jedna věc jsou nějaké tabulkové a předpokládané platy, jiná věc je to, co skutečně učitelky a učitelé dostanou vyplaceno. V dávnější i nové minulosti jsme mnohdy slyšeli o takovém nebo onakém průměrném zvýšení, ale realita byla nakonec jiná. Jenže skutečnost se projeví až v následných statistikách, ve veřejnosti zůstanou titulky z novin, podle kterých „učitelé dostanou navíc deset procent“ nebo „ve školství vzrostou platy o patnáct procent“. Málokdo si za rok nebo za dva všimne drobné zmínky někde pod čarou, že skutečný růst byl daleko nižší. Proč a jak k tomu může dojít? To by bylo skutečně dlouhé vysvětlování a není tady na něj místo. Vrátím se k tomu někdy příště, až bude řeč o reformě financování regionálního školství.

A tak má veřejnost pocit, že pokud se někomu pořád přidávají peníze, jsou to učitelé. Jenže skutečnost je hodně jiná.

Ale co víme, to je, že průměrný plat pedagogických pracovníků ve školství v roce 2017 (v celku roku) dosáhl částky 31 632 korun (podle jiných zdrojů 31 229 korun, ale vezměme tu první částku, je to oficiální statistika MŠMT). Když si to přebereme s vládním programem, tak v roce 2021 má tedy být průměrný plat 47 448 korun. Už tady vidíme rozpor. Pan ministr Plaga a MŠMT mluví o částce nižší a to o asi 1500 korun (čili 46 tisíc, po nich to opakují média), místopředseda školského výboru Karel Rais (také ANO) rovnou jen o 45 tisících korun (!!!, ve čtvrtek večer na ČT24, bylo by zajímavé vědět, jak to počítal). Je to zase podle okamžité nálady tisíc sem, tisíc tam, vždyť to školství nějak snese.

Jak jsme nyní (v před polovinou roku 2019) daleko s plněním tohoto bodu vládního programu?

Opticky a teoreticky vlastně velmi dobře.

A to přes fakt, že loni dosáhl průměr platů pedagogických pracovníků ve školství podle realistických odhadů 33 992 korun. Meziroční růst 2017/2018 byl tedy pouze 7,5 procenta. Údaje MŠMT ale říkají, že v roce 2018 byl průměrný plat 35 089 korun. A tady je právě ten problém – tento údaj ještě není souhrn dosažené skutečnosti, ale pouhý předpoklad toho, jak by to mělo být.

Což platí i o dalším číslu: Letos má průměrný plat dosáhnout 39 091 korun (což je předpoklad a podle dosavadních zpráv se - je mi líto – SKUTEČNĚ ANI NÁZNAKEM NEZDÁ, že by mohl být splněn, ale tvařme se, že bude). Pak by růst 2018/2019 dosáhl přesně 15 procent tak, jak opakovaně vyhlásila vláda a koalice. Zajímavé je, že těch patnáct procent je vůči platu 33 992, nikoliv 35 089 – tedy oproti tomu realistickému předpokladu a ne vůči číslu, se kterým operují v médiích i v Poslanecké sněmovně zástupci ministerstva školství.

Ztrácíte se v tom? Nebojte, nejste sami. Ztrácí se v tom všichni, protože se tady pořád bavíme o procentech vypočítaných z čísel, u kterých nikdo neví, zda jsou skutečná nebo zda jsou výsledkem nějakého „doufání“ a hrátek s kolonkami. Jenže: Učitelky a učitelé nejsou vymyšlené bytosti, to jsou skuteční lidé a zasloužili by si jistě, aby dostávali skutečné a ne vymyšlené peníze.

No nic. Pojďme dál.

Od ledna 2020 je slíbené další zvýšení platů a to znovu 15 procent. Tedy by průměrný plat učitele měl podle jednoznačných vyjádření ministra Plagy i premiéra Babiše dosáhnout v roce 2020 částky 44 955 korun. Pokud by toto byla pravda (o čemž lze pochybovat), bylo by to všechno na dobré cestě. Co na dobré cestě! Když vezmeme číslo pana poslance Raise, tak bychom měli vlastně splněný vládní program! A to o rok dříve.

Já tedy tvrdím, že vláda slíbila těch 47 448 korun. Ale i k tomu by stačilo, aby se v roce 2021 průměr zvýšil o asi 5,5 procenta.

Těžko říci, jaká bude v roce 2021 průměrná mzda, ale výhledy Českého statistického úřadu a ministerstva financí pracují se sumou kolem 38 100 korun. Pak by to znamenalo, že průměrný plat učitele by v roce 2021 představoval asi 125 procent průměrného platu v celé ekonomice.
To sice není těch 130 procent, které opakovaně doporučila vládě Poslanecká sněmovna a kvůli kterým se odehrály nedůstojné a naprosto bezprecedentní kroky na hraně ústavnosti, ale není to od nich ani tak daleko.

Jenže je třeba opakovat znovu, že jedno jsou vysněná čísla a něco jiného realita. Všechno toto totiž platí v případě, že učitelům bude skutečně přidáno tolik, kolik je jim slibováno a především pak v případě, že k nim opravdu peníze na platy doputují. Protože to není vůbec jisté. Ostatně růst mezi lety 2017 a 2018 měl být také vyšší, než skutečně dosažených 7,5 procenta. Jenže slíbené peníze se různými cestičkami rozutekly jinam. Ale o tom již byla řeč.

Scény, které se odehrávaly kolem hlasování o usnesení sněmovny o platech, ve mně vyvolávají silný pocit, že v těchto plánech něco nehraje, že někde existuje rozhodnutí, o kterém nevíme a které znamená, že učitelé nedostanou to, co jim bylo znovu a znovu slíbeno. A také že rostoucí vědomí veřejnosti o tom, že platy učitelů nejsou zdaleka takové, jaké ohlašují oficiální data ministerstva školství, dělá situaci daleko složitější a výbušnější.

Protože proč by jinak ono usnesení Poslanecké sněmovny mělo být problém? Kdybychom směřovali plnou parou ke splnění vládního programu, kdyby ta krásná čísla o platech vydávaná ministerstvem školství byla pravdivá a učitelé již nyní brali v průměru 39 tisíc korun, pak by dosažení vztahu mezi průměrnou mzdou a průměrným platem učitele ve výši někde kolem 130 procent nemělo být pro rok 2020 zase tak nepřekonatelně obtížné.

Jenže ona to taková selanka zjevně není.

Je mi z toho smutno, jsem naštvaná a nemám z toho dobrý pocit.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Kateřina Valachová | pátek 29.3.2019 8:00 | karma článku: 25,13 | přečteno: 3324x
  • Další články autora

Kateřina Valachová

Škola v obci, na vesnici ? Prý už ne

Marie Terezie i T. G. Masaryk věděli, proč mají být školy ve všech obcích. tedy i v těch malých, ve vesnicích. Z existence školních budov z oněch období těžíme dodnes. Paradoxně. Bez nich by zůstala polovina žáků na ulici.

15.4.2024 v 16:36 | Karma: 33,29 | Přečteno: 2990x | Diskuse| Společnost

Kateřina Valachová

Atentát na poctivé financování škol. Už zase

V březnu 2017 jsem s podporou mnoha sdružení a organizaci (seznam je na konci blogu) prosadila reformu financování škol (regionálního školství).

25.11.2023 v 8:00 | Karma: 30,23 | Přečteno: 15231x | Diskuse| Společnost

Kateřina Valachová

Stávka za děti, ne za učitele

Řada učitelek a učitelů i ředitelů a ředitelek mi píše, proč jdou do stávky. Podělím se však s Vámi o dopis, který jeden z ředitelů poslal rodičům. Je mi sympatický způsob komunikace s rodiči a to, že nám jde o společnou věc.

15.11.2023 v 15:57 | Karma: 13,68 | Přečteno: 18262x | Diskuse

Kateřina Valachová

Strašná neúcta v Den laskavosti

Jsme svědky vášnivých debat k přesčasové práci lékařů v nemocnicích. Lékaři přitom chtějí mít jen šanci se vyspat a být normálně bdělí, když operují pacienty. Kdo by byl proti?

13.11.2023 v 17:35 | Karma: 19,15 | Přečteno: 18663x | Diskuse| Společnost

Kateřina Valachová

Velikonoce s nosníkem, plným bříškem a ChatGPT

Moji milí přátelé. Když jsem přemýšlela, co tentokrát napsat na můj Facebook k Velikonocím, napadlo mne, že budu moderní a půjdu s dobou. Co vygenerovat přání k Velikonocům na ChatGPT?

7.4.2023 v 16:30 | Karma: 11,67 | Přečteno: 2483x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Hádka o školních absencích skončila vraždou v rodině, hoch za ni dostal 7 let

17. května 2024  9:36,  aktualizováno  9:52

Ve čtvrtek u Krajského soudu v Liberci při neveřejném jednání padl sedmiletý rozsudek nad mladíkem,...

Muž ve Francii se pokusil podpálit synagogu, policisté ho zastřelili

17. května 2024  9:50

Policie v Rouenu na severu Francie v pátek ráno zastřelila muže, který se pokoušel podpálit...

U izraelské ambasády ve Stockholmu se ozývala střelba, policie uzavřela okolí

17. května 2024  9:18

Policejní hlídka ve Stockholmu v noci na pátek kolem 02:00 slyšela nedaleko izraelské ambasády...

KOMENTÁŘ: Politika, kde se nemluví, ale střílí. Jak zamezit, aby přešla i k nám

17. května 2024  9:16

Středeční atentát na slovenského premiéra Roberta Fica je bolestným symptomem nemocné doby. A...

  • Počet článků 139
  • Celková karma 33,29
  • Průměrná čtenost 4453x
Právnička, bývalá politička, nyní Za sklem. Za sklem je organizace, která pomáhá lidem s poruchami autistického spektra, aby mohli žít, pracovat a vzdělávat se v běžném prostředí.

Seznam rubrik