Všechno je to jenom období

Tak často jsem to říkala během výchovy svých dětí, až jsem to převedla docela ultimátně i do jiných sfér svého života. A nedám na to dopustit. 

Vědomí, že všechno je jenom období, je úžasně úlevné v době deprese a naopak nekomfortně skličující v době vrcholu blaha a pocitu štěstí. 

Vím, že období, kdy jsou děti malinké a celé noci prořvou, dříve či později vystřídá období, kdy se kvůli nim stejně nevyspím třeba proto, že celou noc zvrací. Ať už kvůli nemoci nebo proto, že se v době dospívání poprvé opijí. Věděla jsem, že přejde období, kdy bylo potřeba děti kojit a přebalovat nebo kdy v rámci odplenkování zasvinily půl domu... Dokonce si uvědomuju, že jednou budou všechny moje děti dospělé a nevím, jak to udělám, ale mně bude zase aspoň třicet! 

září 2021

Přistihla jsem sama sebe. Normálně mě už ani nenapadne jít přes den dospávat noc. Fakt už si na to ani nevzpomenu. Zatímco s prvním dítětem jsem si chodila lehat naprosto pravidelně a hekala únavou pokaždé, když se syn místo dvakrát za noc, vzbudil třikrát. Při druhé dceři jsem dodržovala pravidlo „když spí dítě, spím taky“, dokonce ještě při třetím dítěti jsem si sem tam odešla lehnout hned dopoledne, protože jsem špatně spala. Poslední měsíce je vrchol odpočinku, když si lehnu uprostřed dne na podlahu a na pár sekund zavřu oči. To je zen. Někdy se cítím tak nesvobodná, že mám pocit, že moje tělo už ani není moje. Pořád ho okupují děti. Když sedím nepohodlně složená na tvrdé stoličce, za ruku mě drží z každé strany jedna dcera a mě zebou nohy, chce se mi čurat a do zad mě studí zeď, zívám, chci jít spát nebo se aspoň osprchovat a nemůžu. Čekám, až usnou a když počtvrté vzbudí jedna druhou, bouchnou ve mně saze a šeptem na ně křičím zoufalství ze svého nekomfortu. A ony přitom jenom chtějí, abych s nimi byla, když usínají. Chtějí mazlit mámu, takhle to říkají.

Za pár let mi to bude chybět. Možná si budu přát, aby byly někdy ony se mnou, až budu usínat. A ony nebudou chtít. Nebo jim to bude nepříjemné. Vážně, vážně si ty chvíle dokážu i vychutnat. Ale po celém dnu v zápřahu je to tak složité! Navíc s vědomím, že jen co se zvednu od nich, ozve se v chůvičce můj nejmladší syn a já místo do sprchy poběžím udělat ze sebe dudlík, aby mohl zase usnout. A takhle to půjde do rána ještě nesčetněkrát. Někdy mi připadá, že s tím prsem v puse spí snad celou noc. A já mám křeče v zádech a všude a vlastně nespím, protože si nemůžu lehnout do polohy, ve které bych mohla i spát. Ale to všechno přejde. Za pár let se budu budit panikou uprostřed noci z toho, že děti nejsou doma. Budou někde bůhvíkde a bůhví s kým a bůhví co dělat a já budu hysterická, aby se mi všichni ve zdraví a v pořádku vrátily domů…

 

září 2023

„To přejde, mami, neboj.“ Komentuje dvanáctiletý syn můj několikátý vpád do jeho pokoje a vyčítavý pohled, že už zase nebo ještě pořád sedí za obrazovkou svého nového počítače… Má pravdu. 

Všechno přejde a přijdou jiná období. A každé bude mít svoje světlé a stinné stránky. Nakonec je vůbec nejlepší žít nejlíp to, co je právě teď a nečekat na období jiné. 

Vysvětlete to ale mámám. Někdy tomu nemůžeme uvěřit… a nejvíc o tom vědí ty, co vychovaly mnoho dětí. Mnohamámy. Již brzy v knižní podobě. 

Autor: Kateřina Suchánková | neděle 3.9.2023 21:17 | karma článku: 11,41 | přečteno: 371x

Další články autora

Kateřina Suchánková

Co stojí rozvod? A jak ho přežít?

Když jsme se brali, „vydělali“ jsme na svatbě pěknou částku. Peníze se nám vrátily v podobě finančních darů svatebčanů a zaplatily značnou část celkové ceny veselky.

3.1.2024 v 11:29 | Karma: 30,10 | Přečteno: 6232x | Diskuse | Ona

Kateřina Suchánková

A jak slavíte Mikuláše vy?

Odjakživa nejsem zastánkyní manipulace typu: „Jestli hned nepřestaneš, přijde támhleten pán a vynadá ti.” Jako ne, támhleten pán si hledí svého. A já si mám hledět svého dítěte a umět s ním komunikovat.

5.12.2023 v 9:43 | Karma: 8,86 | Přečteno: 290x | Diskuse | Ona

Kateřina Suchánková

AEM aneb jak se cestuje se čtyřmi dětmi? Zadar, vol. 2

Edita: „Mami, ty jsi jako stonožka. Máš čtyři děti a zvládáš to.” Vrhám po ní tázavý, zděšený pohled a nechápu dost dobře, jestli si ze mě dělá srandu nebo se mě snaží povzbudit, abych dolezla domů.

8.11.2023 v 20:23 | Karma: 11,71 | Přečteno: 365x | Diskuse | Cestování

Kateřina Suchánková

Akce emancipované matky, Zadar, vol.1

Když tenhle výraz – zkráceně AEM – poprvé použila moje terapeutka jako souhlasné přikyvování na můj výlev o tom, proč že to vlastně letím sama se čtyřmi dětmi koncem října do Chorvatska, cítila jsem se trošku dotčená.

28.10.2023 v 17:53 | Karma: 13,22 | Přečteno: 552x | Diskuse | Cestování

Kateřina Suchánková

Vincent pije worcestr aneb pocta všem mámám

Máj je lásky čas. Mámy měly svátek. Mámy jsou lásky a taky jsou často hysterické, šílené. Vážně k tomu mají důvod. Vím to, často s nimi mluvím, tahle epizodka je ale moje.

17.5.2023 v 9:37 | Karma: 16,55 | Přečteno: 506x | Diskuse | Ona

Nejčtenější

Tragicky zahynul moderátor počasí v České televizi Jan Šrámek

19. května 2025  12:44,  aktualizováno  13:37

V sobotu odpoledne při nehodě v italských Alpách zemřel dlouholetý meteorolog a moderátor počasí...

Umučil studentský pár kvůli nepořádku. Brutalita vražd šokovala 1. oddělení

19. května 2025

Premium Spousta krve a dvě těla na posteli. Místo činu v roce 2013 připomínalo spíš jatka než byt...

Slevy kol tíží přezásobené prodejce. Část z nich zřejmě nepřežije

20. května 2025  8:42

Prodejcům jízdních kol se nedaří zbavit zásob, které si vytvořili během boomu v časech pandemie....

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Němcová ve studiu zahodila brožurku od Konečné. Nenávist, reagovala komunistka

18. května 2025  12:41,  aktualizováno  14:19

Nesete historickou vinu a podporujete miliardáře Andreje Babiše, zaútočila senátorka Miroslava...

Zemědělství se zhroutí jako domeček z karet, odmítají farmáři spojení dotací

20. května 2025  13:03

Evropský zemědělský systém budovaný desítky let se zhroutí s plány na spojení všech dotací či pokud...

Nejnižší čísla za 30 let. Mladí stále méně kouří i pijí alkohol, berou ale antidepresiva

20. května 2025  11:17,  aktualizováno  13:01

V Česku dál ubývá mladých, kteří kouří klasické cigarety, pijí alkohol či užívají konopné látky....

Fiala je s ministry v Užhorodu. Jednal s ukrajinským premiérem

20. května 2025  12:50,  aktualizováno  12:58

Český premiér Petr Fiala v úterý navštívil Ukrajinu. V Užhorodu jednal se svým protějškem Denysem...

Pokuta za podvod s dotacemi na plavání. Je to politický boj, tvrdí zastupitel

20. května 2025  12:55

Okresní soud v Prostějově uznal trenéra plavání a opozičního zastupitele Aleše Matyáška (Na rovinu)...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 16
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1337x
Ráda čtu a ráda se nechávám čtením inspirovat k zamyšlení.., nad vším, zejména pak nad fungováním mezilidských vztahů.

Psaní používám jako autoterapii – pomáhá mi v sobě dělat pořádek. 

Mimo jiné jsem máma čtyř dětí.

Napsala a vydala jsem knihu rozhovorů se ženami a muži, kteří mají mnoho dětí. Mnohamámy jsou k zakoupení na www.mnohamamy.cz a taky v síti knihkupců - pokud knížku chceš, budu mít mnohem větší radost, když si ji koupíš přímo ode mě na webu. 

Můžeš sledovat IG @mnoha_mamy nebo FB stránku Mnohamámy

Najdeš mě taky na Instagramu: @katerina.such 

nebo na stránce http://katerinasuchankova.cz kde je více blogů

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.