Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je druhý termodynamický zákon důsledkem pádu do hříchu?

Rozklad a smrt, ale také vývoj a zrození se dějí v souladu s poznanými fyzikálními zákony, mezi které patří také zákony termodynamiky. Jejich nepochopení často stojí u zrodu absurdní argumentace náboženských fanatiků.

Strach ze smrti dokáže i poměrně inteligentního člověka vehnat do světa náboženských představ naprosto odtržených od reality.

Na počátku máme biblický příběh o Adamovi a Evě. Milující stvořitel oba aktéry přivedl do rajské zahrady a dovolil jim pojíst ovoce ze všech stromů zde rostoucích  - ale pozor - s výjimkou ovoce stromu poznání dobrého a zlého a stromu života. Svým zákazem tehdejší lidstvo vystavil značnému pokušení a nemusím být vševědoucí, abych věděl, jak takový příběh skončí. Člověk svévolně nedbal božích příkazů, dopustil se (prvotního) hříchu a s rájem byl utrum. Původně dokonalý svět zparchantěl, věci se začaly kazit, přišlo zlo, bída, boj o život a také smrt.

Pád do hříchu je pro mnohé křesťany vysvětlením, proč přes všudypřítomnost milujícího a všemohoucího boha vidíme kolem sebe tolik utrpení a proč život každého živého tvora neodvratně končí smrtí. Mnozí proto vyvozují, že před pádem do hříchu smrt neexistovala.

Co je však smrt z hlediska termodynamiky? Je to počátek rychlého rozkladu vedoucího ke konečné rovnováze (prach jsi a v prach se obrátíš), provázený růstem entropie.

Křesťanským fundamentalistům se nelíbí nejen smrt na konci života, ve značné nelibosti chovají také evoluční teorii, kterou často se smrtí spojují. Ve všeobecné diskusi na webu kreacionismus.cz diskutuje anonymní apologeta nad knihou George de Pauli: Hovory o evoluci.

Jádrem evoluce, je nejenom smrt, bez které by to nefungovalo. Je jím také strach a bolest. Živočich beze strachu a bolesti by dlouho nepřežil. Vždyť co vlastně živočicha přiměje, aby se té absurdní soutěže o přežití zúčastnil? Proč si nelehne a nepočká až přijde smrt? Protože má hlad, má žízeň a bojí se smrti. Přestože logickým krokem by byla sebevražda, neboť život je obchod co nekryje náklady, spáchá ji málokdo. Ten, kdo toto spustil, spustil to s plným vědomím, že jeho výtvory budou trpět. Proto ten, kdo to akceptuje, může být věřící, ale nemůže být křesťan, protože vyměnil Boha, Otce Ježíše Krista, za jakéhosi demiurga.apologeta 18.02.2018

Připomeňme si, jaké procesy udržují živého člověka naživu. Z pohledu termodynamiky je člověk (jako každý jiný živý tvor) otevřeným termodynamickým systémem, který stabilitu velmi vzdálenou od rovnováhy (smrti) udržuje díky neustálé výměně látek a energií se svým okolím. Jednotlivé buňky těla stárnou a umírají, jsou však nahrazovány buňkami novými. Části umírají, díky umírání se obnovuje celek. I kdyby pokrok vědy a techniky dokázal zajistit člověku nesmrtelnost, stále bude nezbytné opotřebované části nahrazovat novými. Dle platných fyzikálních zákonů je tedy smrt nutnou podmínkou života.

Je opravdu velmi obtížné představit si Adama s Evou v prostředí, kde smrt neexistovala v žádné formě. Kde jejich kožní buňky nebyly nahrazovány buňkami novými, kde se jejich krvinky nemohly tvořit a proto ani stárnout, kde bakterie z jejich trávicího traktu nemohly být vylučovány způsobem dnes běžným. Kde neexistoval čas, protože směr plynutí času určuje právě směr ustanovení termodynamické rovnováhy. Opravdu se tyhle věci mohly dít až po pádu do hříchu? Opravdu jsou zákony termodynamiky, zejména druhý zákon, spravedlivým trestem za hřích, který jsme (vy a já) vlastně ani nespáchali?

Námitky, které jsem uvedl nejsou předmětem možných interpretací bible. Pojmy jako hřích a zlo jsou prostě biblické, zatímco v evoluční teorii, jsou naprosto bezpředmětné. Ve své knize píšete, že mnozí křesťané věří, že smrt, přišla na svět až s příchodem (poznámka blogera: patrně míněno s hříchem) Adama. No jestli jsou i křesťané, kteří si to nemyslí, rád bych znal verš z Bible, který je k tomu opravňuje atd.. Rád bych znal Vaše odůvodnění slučitelnosti bible a evoluce, právě z pohledu smrti, hříchu, zla a svobodné vůle.apologeta 14.02.2018

Soudím, že lze-li opravdu prokázat neslučitelnost evoluční teorie a křesťanství, pak je křesťanství na cestě do izolace, k sektářství a zapomnění. Lidé jako apologeta, kteří smysl svého života vidí ve víře, že jejich interpretace bible je jediná pravdivá, by logicky měli zvolit rychlou mučednickou smrt a zanechat lepší svět těm, kteří s moderní vědou nejsou v konfliktu.

Váš svět, kde smrt je přirozená a nutná, je svět, který je o hovně a já v něm nechci žít. Pokud bych dospěl k přesvědčení, že Bůh neexistuje zlomený bych rezignoval. Pokud bych ale dospěl k názoru, že svět byl stvořen Vaším demiurgem evolucí je dost možné, že bych spáchal sebevraždu.apologeta 17.02.2018

Autor: Karel Tejkal | čtvrtek 22.2.2018 9:40 | karma článku: 16,28 | přečteno: 740x
  • Další články autora

Karel Tejkal

Fermiho paradox a temná hmota

Fermiho paradox vyjadřuje podivení, že jsme dosud nenalezli stopu po mimozemské civilizaci. Nabízím jedno z možných vysvětlení.

5.5.2021 v 13:42 | Karma: 13,17 | Přečteno: 501x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Kreacionista klade otázky

Kreacionisté mladé Země (dále jen kreacionisté) kladou někdy sugestivní a ze svého pohledu patrně jen řečnické otázky. Zkusme jim na ně odpovědět.

18.4.2020 v 20:15 | Karma: 15,09 | Přečteno: 811x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Satan a miliony let

Křesťané z bible vědí, že existuje skutečný nepřítel, který obchází kolem a hledá koho by sežral a zničil. Je to Satan.

12.4.2020 v 21:03 | Karma: 16,49 | Přečteno: 654x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Evoluce, stvoření a pád do hříchu

Kreacionisté mladé Země s oblibou argumentují krásou a dokonalostí živých organismů a své okouzlení považují za důkaz tvůrčích schopností stvořitele. Živé organismy však nemusí být vždy jen krásné a dokonalé. Co s tím?

5.4.2020 v 19:20 | Karma: 12,91 | Přečteno: 361x | Diskuse| Věda

Karel Tejkal

Praktické výsledky zelené politiky v České republice

Škody na člověku a životním prostředí způsobené zelenou politikou jsou zatím relativně malé, zelená hnutí však mají snahu a potenciál škodit mnohem více. Některé výsledky zelené politiky si pro ponaučení zrekapitulujme.

23.1.2020 v 20:18 | Karma: 39,52 | Přečteno: 1629x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  20.6 6:37

Velmi silné bouřky, které ve středu večer zasáhly Moravu a Slezsko, mají jednu oběť. V Českém...

Voda mezi filharmoniky, desetitisíce lidí bez proudu. Bouřky zahltily hasiče

22. června 2024  8:39,  aktualizováno  15:51

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

22. června 2024  7:40,  aktualizováno  15:22

Sledujeme online Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci poškodily energetickou infrastrukturu a...

Čína může Tchaj-wan získat i bez invaze. Stačí ho ekonomicky udusit

22. června 2024  14:21

Obavy z pohlcení Tchaj-wanu komunistickou Čínou sílí a analytici či vojenští stratégové obvykle...

Krakov mučí neukáznění turisté. Opilí řvou, zvrací a rvou se, stěžují si místní

22. června 2024  14:14

Za soumraku se centrum Krakova, bývalého hlavního města polského království, mění v dějiště...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 54
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 721x
Kreacionisté (mladé Země) a zelení šílenci mají mnoho společného. Méně k smíchu a tudíž nebezpečnější jsou dnes ti druzí.

Seznam rubrik