Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mýlil jsem se: Vstup do EU byla chyba!

Kdysi jsem bývával eurooptimistou, v památném referendu roku 2004 hlasoval ANO a následné přijetí do EU vnímal přesně tak, jak to bylo prezentováno. Tedy jako symbolický návrat do Evropy, konečné zakotvení v západních, demokratických a svobodu chránících strukturách. Jsou slova, která nikdo z nás nevyslovuje s chutí: Mýlil jsem se!

Můj postoj k EU se začal měnit postupně. Nejdříve jsem začal odmítat některé její prvky, zejména přehnanou regulaci, dotace a byrokratizaci. Ovšem samotný projekt jsem považoval za správný, domníval jsem se, že bude stačit do evropských institucí zvolit pravicověji smýšlející jedince a EU začne prosazovat rozumnou politiku. Představa Evropské federace mi nevadila, byť jsem měl za to, že by měla vzniknout spíše postupným přirozeným vývojem (v řádu stovek let), než být vytvořena de facto za zády občanů.

Kritickým bodem, kdy jsem začal EU vnímat ve špatném světle, bylo založení ESM. Pamatuji si na mediální smršť kolem osoby Davida Ratha, v jejímž stínu umlkla jakákoli celospolečenská diskuze na toto téma. Nepřesvědčivé výroky pánu Nečase a Kalouska ve stylu, že nás ESM vlastně k ničemu nezavazuje, protože ještě nemáme Euro.

Otevřené přiznání tehdejšího ministra Kalouska, prozrazující, že vše, co přesahuje horizont mandátu vlády, jejímž je členem, ho nezajímá: „My hlasujeme o tom, co se nás bude týkat jedině v okamžiku, kdy vstoupíme do eurozóny a přijmeme euro. Což není aktualita několika příštích let, rozhodně ne za doby mandátu této vlády.“

Oproti tomu stála mnohem racionálněji znějící opozice typu Pavla KohoutaSvobodných nebo geniální proslov Richarda Sulíka v Národní radě Slovenské republiky. Opozice, jež odkazovala na konkrétní paragrafy dané smlouvy. Tu jsem si stáhl (po překvapivém zjištění, že neexistuje formální verze v češtině) ve slovenštině a přesvědčil se, že opozice nelhala (byť číslování paragrafů bylo trochu posunuto, protože kritika vycházela z pracovní a nikoli konečné verze).

Je vtipné, že právě nutným příspěvkem do ESM nyní straší ODS ve své současné kampani. Ač jsem petici Za korunu podepsal, musím se ptát – to jste to nevěděli v době, kdy jste byli vládní stranou a měli post premiéra?

O EU jsem se tedy začal začal zajímat více. A přiznal si, že jsem se mýlil. Jde o organizaci postdemokratickou (až nedemokratickou), antiliberální a v zásadě chybnou.

Za projev nedemokratických základů, na nichž současná EU spočívá, lze považovat zejména šarádu kolem Evropské Ústavy a Lisabonské smlouvy. Smlouva o Ústavě pro Evropu byla demokraticky odmítnuta referendy ve Francii a Nizozemí. Pro každého demokracii ctícího člověka jasný signál – občané si přeměnu mezinárodní organizace na superstát nepřejí. Demokrat to musí ctít a respektovat bez ohledu na svůj osobní názor (tak, jako Václav Klaus „požádal“ o členství v EU, i když byl osobně proti – šlo o demokratickou vůli většiny občanů ČR).

Co udělali unijní politici? Sepsali Lisabonskou smlouvu. Ta už neprovokuje svým názvem Ústava, státním znakem či hymnou, takže v ní základní dokument superstátu identifikují jen lidé, kteří se o politiku zajímají. „Rozdíl mezi původní Ústavou a současnou Lisabonskou smlouvou je v přístupu spíše než v obsahu,“ přiznal bývalý francouzský prezident Giscard d’Estaing (The Independent, 30. 10. 2007). I tak ale došlo k situaci, kdy Irsko vypsalo referendum. A Lisabon v něm byl odmítnut. Ale co, karavana jede dál, vypsalo se nové referendum... a v něm už to prošlo.

Superstát vznikl. Ač je ČR formálně suverénním státem, reálně vzniká většina jeho zákonů v Bruselu. Pak lze ale o suverénním státu mluvit jen stěží, autonomní oblast je výrazem řekněme optimistickým, protektorát pesimistickým.

Připomíná to situaci po zániku římské republiky a vzniku císařství. Římští občané byli formálně stále občany a nikoli poddanými krále, stále existoval demokraticky volený Senát (ovšem s okleštěnými pravomocemi), existoval institut tribuna lidu, ale de facto byli Římané právě tím, čím být odmítali – tedy poddanými (císaře).

Stejně tak jsou členské státy Evropské Unie formálně stále samostatné, mají své vlády, prezidenty (či krále) a parlamenty (ovšem s okleštěnými pravomocemi), ovšem reálně jsou tím, co jejich občané odmítli – tedy provinciemi Evropské unie. A pokud občané něco jednoznačně a většinově odmítli a přesto to jejich politici učinili – lze je ještě považovat za občany, nebo jsou to spíše už poddaní?

Autor: Karel Šindelář | sobota 3.5.2014 19:38 | karma článku: 32,05 | přečteno: 1572x
  • Další články autora

Karel Šindelář

Británie na cestě do pekel

Věznění opozičních publicistů, to je něco, co máme spojené se státy typu Běloruska, Turecka nebo Číny. Přiznám se, že pořád nemohu úplně uvěřit tomu, že mám na tento seznam zařadit i Velkou Británii.

27.5.2018 v 21:04 | Karma: 33,24 | Přečteno: 1008x | Diskuse| Politika

Karel Šindelář

Racionálně o Czexitu

Jestli mi něco chybí v probíhající diskuzi o případném opuštění Evropské unie, tak je to racionalita. Je slyšet spíše strašení a manipulaci.

13.2.2018 v 20:07 | Karma: 29,47 | Přečteno: 865x | Diskuse| Politika

Karel Šindelář

Pět důvodů, proč volit Miloše Zemana

Když jsem viděl výsledky prvního kola prezidentských voleb, mojí první reakcí bylo, že stejně jako v prezidentských volbách předchozích, nepůjdu k druhému kolu vůbec. Nechtělo se mi vybírat si mezi dvěma zly.

17.1.2018 v 22:07 | Karma: 42,85 | Přečteno: 3193x | Diskuse| Politika

Karel Šindelář

Rok 2018: Rok regulací

„Tedy běda těm národům, které neumějí omezit oblast působnosti státu! Stát vše pohltí; svobodu, soukromé podnikání, bohatství, blahobyt, nezávislost a důstojnost.“ Frédéric Bastiat.*

19.12.2017 v 19:35 | Karma: 19,80 | Přečteno: 411x | Diskuse| Politika

Karel Šindelář

Vzestup Andreje Babiše je logickým vyústěním současné ekonomické politiky

Pomyslná pražská kavárna už delší dobu hledá „viníky“ výsledků posledních parlamentních voleb. Ovšem Jiří Pehe ve svém komentáři zaperlil. Příčinou vzestupu Andreje Babiše je prý politika Václava Klause.

22.11.2017 v 19:48 | Karma: 30,17 | Přečteno: 1055x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 53
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1346x
„Nikdo nemiluje vlast proto, že je velká, ale proto, že je jeho.“
Seneca.

Kratší jednorázové postřehy naleznete na Twitteru:

https://twitter.com/intplogik

Seznam rubrik

Oblíbené knihy