Úvaha o důvěře v naši justici.
Operátor mi po měsíci změnil smluvní podmínky. Podal jsem písemnou výpověď smlouvy a přestal používat jeho služeb. Když jsem požadoval, aby předložil hlasový záznam sjednávání služeb, sdělil mi, že již neexistuje. S problémem jsem se obrátil na Český telekomunikační úřad. Domníval jsem se, že mne od nekalého jednání operátora ochrání. Bohužel, jak pracovnice tohoto úřadu, tak její ředitel odmítl můj rozklad. Operátor mi začal účtovat penále v řádu tisícikorun.
Spor jsem předložil soudu. Jako důkaz jsem uvedl hypotézu, zda může platit smlouva, ve které některá strana změní smluvní podmínky. Sporem (v justici důkazem opaku) jsem dokázal, že „smlouva, ve které některá strana změní smluvní podmínky, je neplatná“ je výrok pravdivý.
Soudkyně I. stupně rozhodla, že spor má opět řešit Český telekomunikační úřad. Proti rozhodnutí soudkyně jsem podal řádné odvolání. V něm jsem uvedl, že si nepřeji být nadále souzen soudkyní, která takto rozhodla (nepřečetla si dokumenty uvedené v žalobě). V Ústavě i v Listině práv je stanoveno, že každý občan může činit, co není zákonem zakázáno.
Po podání žaloby k soudu přestal operátor vymáhat plnění smlouvy a vrátil část zaplacených služeb.
Městský soud v Praze, jako soud odvolací, mé právoplatné rozhodnutí neakceptoval. Opakovaně vrátil spor k řešení soudkyni, která již jednou chybně rozhodla. Ve svých výrocích neuvedl odstavec zákona, podle kterého tak rozhodl.. Neuvedl odstavec zákona, který mu přikazuje nerespektovat skutečnost, kterou má každý občan zaručenou jak v Ústavě, tak v Listině práv.
Spor jsem předložil Nejvyššímu správnímu soudu. Nejvyšší správní soud došel k závěru, že nemá pravomoc přezkoumávat a rušit rozhodnutí soudů ve věcech civilního soudnictví či jim cokoliv „přikazovat“. Nejvyšší správní soud nepředal mé podání jinému soudu, který takovou pravomoc má.
Listina práv praví (čl. 36. odst. 2): Kdo tvrdí, že byl na svých právech zkrácen rozhodnutím orgánu veřejné správy, může se obrátit na soud, aby přezkoumal zákonnost takového rozhodnutí, nestanoví-li zákon jinak. Z pravomoci soudu však nesmí být vyloučeno přezkoumávání rozhodnutí týkajících se základních práv a svobod podle Listiny. Podle znění tohoto odstavce jsem se obrátil na Ústavní soud. Od podání žaloby uběhlo 18 měsíců a spor nebyl vyřešen, tím jsem byl zkrácen na svých právech.
Soudkyně Ústavního soudu odmítla řešit mou stížnost s poukazem na znění zákona o Ústavním soudu. Upřednostnila znění zákonného předpisu o procesním postupu soudu, před vlastním zněním Listiny práv a Ústavy. Tento postup potvrdil i předseda Ústavního soudu.
Vedle stížnosti na nerespektování mého práva odmítnout soudkyni, která již jednou rozhodla, jsem se dovolával rozhodnutí o rovnosti před zákonem pro všechny občany. Doložil jsem, že svéprávní občané nemají před zákonem rovná práva. Občan s „právnickým vzděláním“ může ve své věci (v občansko právním sporu) podat dovolání k soudu, kdežto nesolventnímu občanovi je toto právo absolutně odebráno.
Nedomnívám se, že postup Ústavního soudu je správný. Doporučení od Ústavního soudu, abych se obrátil na mezinárodní soud neakceptuji. Mohu veřejně prohlašovat, že v naší republice neplatí Ústava a Listina práv a mé právo „činit, co není zákonem zakázáno“ soud neakceptuje. Čili Ústavní soud a tím také stát opovrhuje mými právy.
Na základě tohoto rozboru si přeji, abych buď A) byl obviněn z porušení článku 82. Ústavy, věty druhé (nikdo nesmí nestrannost soudců ohrožovat), protože tvrdím, že soudci Městského soudu v Praze, soudci Nejvyššího správního soudu a soudci Ústavního soudu (nejednají nestranně, ale) jednají podjatě ve prospěch občanů s „právnickým vzděláním“ nebo B) moc výkonná a zákonodárná dala zákonné předpisy (Občanský soudní řád a Zákon o Ústavním soudu) do takové podoby, ve které nemůže k těmto situacím docházet.
Klíčové dokumenty sporu jsou na internetové adrese: http://dokumentytmobil.wz.cz
Ing. Karel Januška
Karel Januška
Úvaha staříka nad hrobem

Pravda a spravedlnost jsou morální hodnoty které určují, v jakém státě občané žijí. Stabilní jsou státy, ve kterých je pravda a spravedlnost nejvyšší hodnotou. Získání peněžních výhod je cílem našich současných politiků.
Karel Januška
Spravedlivé soudy

Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.
Karel Januška
Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.
Karel Januška
Volby a naděje

Moderní stát musí využívat všech prostředků, aby pro občany zajistil příjemný a pohodlný život. Omezení, která stát ukládá občanům, nesmí porušovat základní občanská práva.
Karel Januška
Rozděl a panuj

Justiční marasmus nebere konce. Obecné zákony přírodních a technických věd pro zákonodárce neplatí. Postupně máme vlády rozkradačů státu, lékařských specialistů, obchodníků s virtuální měnou.
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Nevídaný obrat. Kanadští liberálové byli na odpis, po útocích Trumpa slaví vítězství
V kanadských předčasných volbách zvítězila vládnoucí Liberální strana premiéra Marka Carneyho,...
Amnesty International kritizuje Česko za vývoz zbraní i Okamurovu kampaň
Mezinárodní organizace Amnesty International (AI) poukazuje ve své výroční zprávě na několik...
Děti míří k náhradnímu termínu přijímaček. Testy píše tisícovka „marodů“
V úterý a ve středu píšou poslední děti jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Testy z...
Přichází Den M, svátek matek. Kdo přeje, s kým slavit a jaké se hodí dárky
Už brzy naše peněženky provětrají návštěvy květinářství a čokoládoven. V neděli 11. května 2025...

První krok k samostatnosti děťátka s metodou Baby-Led Weaning
Přechod na pevnou stravu vždy představuje významný milník v životě děťátka i jeho rodičů. Je to období plné objevování nových chutí a získávání...
- Počet článků 859
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 652x
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.
Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.
Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce.
Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:
1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,
2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,
3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),
4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,
5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.
Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným.