Rozděl a panuj
Po skončení druhé světové války se v Ženevě konala (18.10.1948) světová konference. Všechny přítomné státy se dohodly na "Všeobecné deklaraci lidských práv". V naší republice se stala součástí zákona. Každý občan má možnost porovnat znění deklarace s konkrétní politikou. USA i SSSR tuto deklaraci také formálně přijaly.
Bitcoiny se získávají virtuálním prodejem zlata, které má v různých státech různou hodnotu. Diktatury si zpravidla samy určují vnitřní ohodnocení své měny. Získat reálné peníze tímto způsobem by v demokracii mělo být zatížené stoprocentní daní.
V Ženevě se nedávno sešel prezident USA s Putinem. Putin na jednání poukázal na případy vražd v USA. Prezident USA není volený všemi občany, ale pouze zástupci občanů (voliteli). Tito zástupci zastupují různé počty občanů, proto občané jednotlivých států USA mají před zákonem různá práva. Kdyby USA respektovaly rovnost občanů před zákonem, Biden by patrně nebyl prezidentem.
Náš Ústavní soud je řízený Rychetským. Nevím, jakým právem se tato instituce nazývá soudem. V demokracii má moc soudní nejvyšší prioritu. Soud vždy rozhoduje o pravdě a spravedlnosti mezi dvěma subjekty. Povinností ÚS je nejenom "nalézat" chyby v systému, ale také zákony a soudní postupy upravovat tak, aby se chyby neopakovaly. Žádné nespravedlivé rozhodnutí soudu nesmí existovat nepřiměřenou dobu. Redaktor Václav Moravec nechápe termín spravedlivý rozsudek.
Zákonodárci (poslanci a senátoři) veřejně zneužívají mandáty ke svému obohacování. Ministryně spravedlnosti také vlastní jakési podíly. "Má je každý (kdo je u moci)" prohlásila veřejně..
V demokratickém Parlamentu musí mít všichni zákonodárci rovná práva. Předpokládá se, že každý poslanec nebo senátor obhajuje stejnou poměrnou část všech obyvatel. Nejen těch, kteří se zúčastnili voleb. Prezidenti Klaus a Zeman se zmocnili hlasů ostatních stran. Zvýhodnili moc ODS a ČSSD ve Sněmovně. Volební kvora poškodila nejen ostatní politické strany, ale také všechny občany.
Volby v demokracii musí vybrat nejvhodnějšího premiéra bez rozdílu stranické příslušnosti. Politické strany mohou soutěžit o přízeň voličů. Poslanecká sněmovna je jediné bojiště, kde se boj odehrává. Příslušníci politických stran mohou využívat politické síly strany, ale nesmí tuto sílu zneužívat.
Sněmovna nejenom vybírá nejvhodnějšího premiéra, ale také přísně kontroluje jeho činnost. Pokud Sněmovna zvolí premiérem uchazeče ze svých řad, tak adept musí do Sněmovny jmenovat svého zástupce. Premiér ani ministr nesmí být současně poslancem. To je přímý střet zájmů moci zákonodárné a výkonné.
Poslanci ani senátoři nesmí pobírat žádné další peníze za funkce v Parlamentu. Řečnický pult ve Sněmovně nemá žádné oprávnění.
Jednací řád Parlamentu musí respektovat, že každý člen zastupuje stejnou část občanů - voličů. Poslanec Volný má nesporné právo předstoupit před své kolegy a přednést svůj názor. Policie nebo její pomocníci nesmí vstoupit do budov Parlamentu.
Předsedové komor mohou mít vyšší plat, ale zákonodárci v obou komorách musí mít platy stejné. Konkrétní náklady poslance či senátora (ubytování, cestovné, právní porady, ..) musí být hrazené ze společných nákladů Parlamentu.
Volby jsou nástrojem k tomu, aby byl zvolený nejlepší premiér. Současný stav umožňuje provést volby pomocí výpočetní techniky. Digitální registr všech občanů již existuje. Dále je třeba vytvořit registr všech přihlášených kandidátů do voleb. Zjistit vůli občana, kterému chce občan svěřit funkci premiéra není složité.
Občan musí mít možnost volit ve volební místnosti, z domova, nebo ze zahraníčí. Volby musí být několikakolové, až se počet kandidátů na premiéra zúží na počet, který současná Sněmovna označí za dostatečný. Náklady na volby se podstatně sníží.
ing. Karel Januška
Karel Januška
Úvaha staříka nad hrobem
Pravda a spravedlnost jsou morální hodnoty které určují, v jakém státě občané žijí. Stabilní jsou státy, ve kterých je pravda a spravedlnost nejvyšší hodnotou. Získání peněžních výhod je cílem našich současných politiků.
Karel Januška
Spravedlivé soudy
Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.
Karel Januška
Případ Janoušek
Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.
Karel Januška
Volby a naděje
Moderní stát musí využívat všech prostředků, aby pro občany zajistil příjemný a pohodlný život. Omezení, která stát ukládá občanům, nesmí porušovat základní občanská práva.
Karel Januška
Volby 2021
Předpokládat, že příští volby do Sněmovny budou jednokolové znamená, že budeme nadále žít v právnickém marasmu.
Další články autora |
Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data
Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Jak to nedělat. Češi popisují trable se zálohováním petek v Chorvatsku
Zálohování PET láhví a plechovek, které má v plánu zavést resort životního prostředí i v České...
Na firmy v Česku se už valí povinnosti spojené s ESG. Vyhnout se jim nelze
ESG, tedy rámec sloužící k hodnocení udržitelnosti a odpovědnosti podnikání, razantně ovlivní...
Vede Harrisová. Ne, Trump. Návod pro čtenáře volebních průzkumů a sázkaře
Premium Kdo si chce vsadit na americké volby, „srdce jako kníže Rohan musí mít“, protože neví nic, i když...
Revoluce v maturitách. Ústní zkoušku může nahradit projekt pro firmu
Premium Dvacet témat z češtiny, dvacet z angličtiny či matematiky a další hora otázek z odborných předmětů....
- Počet článků 859
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 652x
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.
Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.
Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce.
Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:
1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,
2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,
3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),
4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,
5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.
Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným.