Pravda a právní názor

Nespravedlnost musí každý soudce odsoudit. Ústavní soud neplní své povinnosti. Povinností Ústavního soudu je vydat rozhodnutí, nikoliv "nález".

Jestliže se některému občanovi v právním státě děje křivda, pak je povinností každého soudce tuto křivdu napravit. Každé rozhodnutí moci výkonné může změnit moc soudní. Žádný právní názor nemůže rozhodovat o spravedlnosti. Občan může činit vše, co mu zákon nezakazuje. Soudci musí tuto skutečnost respektovat, a nařizovat státním úředníkům, aby jednali spravedlivě.

Ústavní soud nevydává "rozhodnutí", ale "nálezy". Republika takový soud nepotřebuje. Úředníci státního zastupitelství si vyměňují horký brambor "trestního jednání" premiéra. Státní zástupci nepochybně někde porušují zákon. Dvacet tisíc stránek údajně prostudoval Nejvyšší státní zástupce. Musí být lhostejné, k jakému závěru dospěl. Pouze soud může vynést rozhodnutí i v tomto případě.

Republika se stane právním státě v okamžiku, kdy Ústavní soud přestane vydávat své "závazné právní nálezy", ale každý spor rozřeší. Pokud pochybil soudce nižšího soudu, nařídí jeho potrestání. Pokud pochybili zákonodárci, zruší patřičné právní předpisy, podle kterých soudce rozhodoval. Materiální podmínky k dané činnosti nepochybně mají.

Opozicei by měla přemýšlet o tom, jak republiku pozvednout, ne o tom, jak se rychle dostat k prebendám, plynoucím z moci výkonné.

Páni senátoři a poslanci, neměli byste po letech totality začít budovat právní stát?

Ing. Karel Januška 

 

 

Autor: Karel Januška | pátek 6.12.2019 4:49 | karma článku: 14,31 | přečteno: 213x

Další články autora

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

Pravda a spravedlnost jsou morální hodnoty které určují, v jakém státě občané žijí. Stabilní jsou státy, ve kterých je pravda a spravedlnost nejvyšší hodnotou. Získání peněžních výhod je cílem našich současných politiků.

24.8.2021 v 9:22 | Karma: 6,11 | Přečteno: 249x | Diskuse | Společnost

Karel Januška

Spravedlivé soudy

Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.

1.8.2021 v 5:09 | Karma: 9,94 | Přečteno: 298x | Diskuse | Společnost

Karel Januška

Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.

26.7.2021 v 4:01 | Karma: 14,03 | Přečteno: 834x | Diskuse | Společnost

Karel Januška

Volby a naděje

Moderní stát musí využívat všech prostředků, aby pro občany zajistil příjemný a pohodlný život. Omezení, která stát ukládá občanům, nesmí porušovat základní občanská práva.

16.7.2021 v 15:36 | Karma: 8,78 | Přečteno: 188x | Diskuse | Společnost

Karel Januška

Rozděl a panuj

Justiční marasmus nebere konce. Obecné zákony přírodních a technických věd pro zákonodárce neplatí. Postupně máme vlády rozkradačů státu, lékařských specialistů, obchodníků s virtuální měnou.

24.6.2021 v 4:31 | Karma: 10,12 | Přečteno: 253x | Diskuse | Osobní

Nejčtenější

Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu

Tramvaje ForCity Smart Bonn pro SWB jsou moderní obousměrné tříčlánkové a 100%...
4. března 2026  6:47

Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...

O solitérech v Praze. Některé stavby jsou jako pěst na oko. Třeba panelák v Braníku

Solitér v Branické ulici
1. března 2026

Kdo viděl film Tam na konečné z roku 1957, pravděpodobně ho zaujalo nejen zpracování v duchu...

Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech

Zaniklé schody v Krčáku
3. března 2026

V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...

Kam v březnu v Praze zdarma? 7 tipů od poslechovky po pochod ve Stromovce

Okolí holešovického Výstaviště a Stromovky změní podobu. (23. listopadu 2024)
28. února 2026  18:35

Vybrali jsme sedm pražských akcí zdarma – koncerty, festival, výstavy i přednášky, které můžete...

Lavičky v „Sherwoodu“ u stanice Praha hlavní nádraží zmizely. Proč se vrátí jen 40 procent?

Návrh českého studia re:architekti, který se umístil v soutěži na třetím místě...
26. února 2026  12:37

Z Vrchlického sadů kolem železniční stanice Praha hlavní nádraží byly během posledního únorového...

Galerie Telegraph otevřela výstavu mapující rumunskou figurativní malbu

Galerie Telegraph otevřela výstavu mapující rumunskou figurativní malbu
5. března 2026  19:30,  aktualizováno  19:30

Rumunskému výtvarnému umění zasvětila svou novou výstavu olomoucká Telegraph Gallery. Expozice s...

Dvůr Králové schválil smlouvu s investorem bazénu a potápěčského centra

ilustrační snímek
5. března 2026  19:21,  aktualizováno  19:21

Zastupitelé Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku dnes schválili smlouvu o spolupráci se soukromou...

Mezi řidiči zahraničních kamionů se rozšířila manipulace s tachografem

Zařízení, které umožňuje manipulaci s tachografem. Ten slouží k zaznamenávání...
25. února 2026  20:32,  aktualizováno  5. 3. 20:06

Policisté na dálnici D1 na Vysočině v posledních několika týdnech při kontrolách opakovaně uložili...

Vlak srazil v Tachově staršího muže, utrpěl vážná zranění; provoz na trati stojí

ilustrační snímek
5. března 2026  17:55,  aktualizováno  17:55

V Tachově srazil dnes odpoledne vlak člověka, muž utrpěl vážná zranění. Cestujícím z vlaku se nic...

  • Počet článků 859
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 652x
Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU  -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným. 

 
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.