Pohrdám soudy České republiky
Otevřený dopis
Komu: Předseda poslanecké sněmovny
Ministryně spravedlnosti
Předseda Ústavního soudu
Předsedkyně Nejvyššího soudu
Předseda Správního soudu
Předseda Městského soudu v Praze
Předsedkyně Obvodního soudu pro Prahu 4
Naše soudnictví se dosud nedopracovalo k tomu, aby soudci a státní zástupci respektovali práva, která občanovi přidělují Ústava a Listina práv. Soudy ignorují tato občanská práva:
1. Rovnost občanů před zákonem.
Listina práv stanovuje, že nesolventní občan má právo na právní pomoc, nikoliv povinnost být zastupován. Podat dovolání může občan pouze prostřednictvím „osoby s právnickým vzděláním“. Občan bez tohoto vzdělání musí použít služeb třetí osoby. Nesolventní občan je zbaven práva podat dovolání proti rozhodnutí soudu II. stupně. Občan s právnickým vzděláním má rozsáhlejší práva, než občan bez takového vzdělání. Žádný zákon soudci nenařizuje, aby zkoumal vzdělání občana, který se na soud obrací.
2. Občan má právo činit, co mu zákon nezakazuje.
V žádném odstavci zákonných předpisů není občanovi odebráno právo zříci se soudce I. stupně, který vydal své rozhodnutí (Usnesení či Rozsudek). Tuto skutečnost soudy nerespektují. Každé odvolání je v podstatě žádostí o to, aby spor rozhodl soudce nadřízeného soudu. Proto odvolací soud nesmí vracet spor soudci I. stupně.
3. Soudci nerespektují zákony matematiky.
Důkaz opaku byl nedílnou součástí zákona, který platil za Rakouska i v první republice. Totalitní systém upravil znění Občanského soudního řádu tak, že soudci nemají povinnost kontrolovat svá rozhodnutí důkazem opaku. Soudci přehlížejí odkaz na tento důkaz. Jednají, jako by tento důkaz neexistoval. To je pohrdání zákonem.
Základní pravidlo presumpce neviny je pro soudce a státní zástupce kusem papíru, který lze kdykoliv porušovat. Všichni jsme byli svědky, jak bez existence trestného činu (nebo takového činu, který trestný čin dokládá) byla zadržena skupina bezúhonných občanů a dokonce i bývalých poslanců. Nadřazené soudy vůbec neřešily, zda došlo k trestnému činu, a pouze vyjmuly bývalé poslance z trestného stíhání. Trestný čin je nutnou podmínkou k tomu, aby občan mohl být zbaven (třeba dočasně) svých základních občanských práv. Žádný trestný čin v daném případě nebyl zveřejněn.
Listina práv a svobod zaručuje občanovi, že může činit vše, co mu není zákonem zakázáno. Jestliže se občan obrátí na soud a soudce (prvního stupně) vydá své rozhodnutí, je toto rozhodnutí konečné. Ústava jednoznačně praví, že nikdo (ani soudce nadřazeného soudu) nesmí toto rozhodnutí zpochybňovat. Pouze soudce nadřazeného (odvolacího) soudu může toto rozhodnutí změnit. Občan má právo činit vše, co není zakázáno, a proto se může právoplatně zříci dalšího rozhodování soudce I. stupně a požádat, aby spor rozhodl odvolací soud. Tato elementární pravidla nejsou dodržována. Soudci pohrdají právem občana, které mu přiděluje Ústava.
Listina práv stanovuje rovnost svéprávných občanů před zákonem. Stanovuje, že nesolventnímu občanovi je stát povinen zajistit právní pomoc v případech, kdy by bez této pomoci mohl utrpět újmu. Žádnému soudci nepřikazuje, aby zkoumal vzdělání občana, který se na soud obrací. Zákonodárci (zřejmě na návrh Ministerstva spravedlnosti) vtělili do předpisů povinnost, aby byl občan zastupován advokátem. To vede k tomu, že podat dovolání (mimořádný prostředek) může pouze solventní občan. Nesolventní občan je zbaven možnosti podat dovolání. Podat dovolání ke Správnímu soudu sice občan může, ale tento soud mu sdělí, že není v jeho kompetenci rozhodovat postupy soudů v civilních věcech.
Důkaz opaku byl nedílnou součástí zákona, který platil za Rakouska i v první republice. Totalitní systém upravil znění Občanského soudního řádu tak, že soudci nemají povinnost kontrolovat svá rozhodnutí důkazem opaku. Soudci přehlížejí odkaz na tento důkaz. Jednají, jako by tento důkaz neexistoval. To je pohrdání zákonem.
Důkazy k mým tvrzením jsou v Příloze. Popisuji jednoduchý spor, který naše justice nedokázala vyřešit tak, aby rozhodnutí byla v souladu s Ústavou, Listinou práv a zákony matematiky.
Všichni víme, jak dlouho trval civilní spor brněnských studentů s vedením fakulty (po sametové revoluci). Viděli jsme, jakým hrubým způsobem a jak dlouho byly zadržovány osoby údajně spolčené v případu bývalých poslanců.
Na základě těchto zkušeností prohlašuji, že pohrdám soudy české republiky.
Domnívám se, že současná situace by šla rychle a bezproblémově odstranit. Stačí soudcům a státním zástupcům přikázat jednat přesně podle Ústavy a Listiny práv. Definovat, jak chápat termín „zákon“ v nejvyšším smyslu. Definice by mohla znít třeba takto:
Zákon České republiky tvoří hierarchické uspořádání všech zákonů přírodních a matematických věd, nejnovějších poznatků z věd lékařských, Ústava České republiky, Listina práv a svobod, nařízení zákonodárců (Sbírka zákonů) a nařízení institucí a jednotlivců, kteří k tomu mají oprávnění.
Kdyby ministerstvo spravedlnosti vtělilo podobnou definici do zákona o státních zástupcích, právní postavení občanů by se podstatně zlepšilo. Soudní procesy by se zkrátily. Nemohlo by docházet k ignorování presumpce neviny. Špatné nové právní předpisy by soudci měli korigovat, aby nedocházelo ke zločinům na dětech (MFD). Ušetřilo by se na nákladech ministerstva spravedlnosti.
Zákonodárci by se měli zamyslet nad těmito skutečnostmi.
Ing. Karel Januška
V Roztokách, dne 12. 12. 2014
Příloha je na adrese http://kareljanuska.blog.idnes.cz/c/438879/Priloha-k-dopisu-ministryni-spravedlnosti.html
Karel Januška
Úvaha staříka nad hrobem

Pravda a spravedlnost jsou morální hodnoty které určují, v jakém státě občané žijí. Stabilní jsou státy, ve kterých je pravda a spravedlnost nejvyšší hodnotou. Získání peněžních výhod je cílem našich současných politiků.
Karel Januška
Spravedlivé soudy

Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.
Karel Januška
Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.
Karel Januška
Volby a naděje

Moderní stát musí využívat všech prostředků, aby pro občany zajistil příjemný a pohodlný život. Omezení, která stát ukládá občanům, nesmí porušovat základní občanská práva.
Karel Januška
Rozděl a panuj

Justiční marasmus nebere konce. Obecné zákony přírodních a technických věd pro zákonodárce neplatí. Postupně máme vlády rozkradačů státu, lékařských specialistů, obchodníků s virtuální měnou.
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně
Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Malý provinilec rozhrnul železnou oponu. Poznáte kluka ze slavné fotky?
Seriál Dnes by mu mohlo být něco přes sedmdesát a narodil se v Praze. Víc toho o klukovi z fotky ověnčené...
Čína v Západem opuštěné Africe změnila pravidla hry, říká slavný reportér Woods
Premium Čínské investice přepsaly vztahy Afriky se světem. Miliardové projekty mění kontinent, ale...
Lidé chtějí umírat důstojně. Počet lůžek v hospicích roste, dost jich však není
Premium Téma je to choulostivé a citlivé, ale poptávka po hospicech roste a nabídka lůžek v nich také. Lidé...
Střelec v Německu zabil dva lidi, z místa činu utekl. Policie po něm pátrá
Útočník severně od Frankfurtu nad Mohanem zastřelil dva lidi. Nyní je na útěku, policie po něm...

Podnájem nového bytu 1+KK s balkónem, sklepem a možností garážového stání Za Lužinami 3186/35
Za Lužinami, Praha 5 - Stodůlky
17 240 Kč/měsíc
- Počet článků 859
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 652x
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.
Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.
Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce.
Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:
1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,
2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,
3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),
4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,
5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.
Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným.