Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Justiční mafie a Ústavní soud

Po sametové revoluci přijal Parlament Listinu základních občanských práv a svobod do svého právního řádu. Její zásady měly být zapracovány do právních předpisů. Dosud se to nestalo.

Základní právo každého občana je rovnost před zákonem. Toto právo občanům odebral totalitní systém, a zákonodárci ho dosud neobnovili. Ústavní soud se opevnil před stížnostmi občanů tvrdým nařízením, že právo obrátit se na Ústavní soud mají pouze advokáti.

Právní systém rozlišuje občany bez právnického vzdělání, s právnickým vzděláním a advokáty. Každá skupina má jiná občanská práva. Obrátit se na Ústavní soud je jedno ze základních občanských práv, které naši zákonodárci udělili pouze advokátům. Normální občan je tohoto práva zbavený.

Každý „občan s právnickým vzděláním“ jedná vždy v první řadě ve svém zájmu. Z toho titulu je nepravděpodobné, aby právník napadl pravomoc soudu. Ústavní soud přiznal, že právní systém v některých kauzách nefunguje. Právník přidělený ze zákona, rozhodně nebude podrývat věrohodnost rozhodnutí Ústavního soudu. Dobu po sametové revoluci lze popsat jako třicet let vykořisťování státu a občanů „občany s právnickým vzděláním“.

Počet zákonodárců „s právnickým vzděláním“ je mezi zákonodárci nemalý. Ale vesměs jsou „vyškolení“ na právnických fakultách, které o spravedlivém výroku patrně neslyšeli.  Jeden z prvních ministrů spravedlnosti (Jiří Pospíšil) základy právního státu nepochopil. Nyní veřejně tvrdí, že „premiér je trestně stíhaný“. Na otázku, který soud stíhání povolil, nikdy neodpověděl žádný z opozičních zákonodárců, natož moderátorů ČT.

Termín „zákonný soudce“ je použitý v Listině základních práv a svobod. K výkladu stačí přirozené chápání.

Ani jeden soudce nebo státní zástupce (prokurátor) nebyl za činnost v době totality potrestán. Předseda ÚS Rychetský ve filmovém dokumentu vysílaného ČT obhajoval rozhodnutí svého otce v kauze konfidenta Vaše. Domnívám se, že je nejvyšší čas, aby zásady právního demokratického státu konečně začaly platit.

Žil jsem v domnění, že státní zástupci jsou zařazení v gesci ministra spravedlnosti, protože se velmi často obracejí na zákonodárce. Z tisku se dovídám, že institut státního zastupitelství je součástí moci výkonné.  V popisu činností vlády čtu:

Ministerstvo spravedlnosti je ústředním orgánem státní správy pro soudy a státní zastupitelství.

Z definice principů demokratického státu vyplývá, že ministr vnitra nesmí mít žádnou vazbu na úředníky nebo soudce ministerstva spravedlnosti.  Ministerstvo spravedlnosti se nesmí zabývat činností státního zastupitelství.

Domníval jsem se, že státní zástupci jsou podřízení ministru spravedlnosti. Protože tomu tak není, zbývá kardinální otázka pro současného nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana.

Pane Pavle Zemane, jak je možné, že se vaši podřízení úředníci neustále obracejí na moc soudní, aby znovu rozhodovala sporné případy? Jak je možné, že vaši podřízení zasahují do sporů občan verzus instituce? (Příklad: Nagyová verzus institut ochrany významných občanů.) Každý státní úředník má vůči soudu přesně stejná práva jako svobodný občan. Jak je možné, že vaši podřízení informují sdělovací prostředky před tím, než soudce rozhodne o důkazech, které policie shromáždila? Jestliže soudce pravomocně rozhodne, máte vy a vaši podřízení pouze takové právo, jaké má každý občan. Můžete podat odvolání, ale pouze jednou, protože pouze dva soudci mohou rozhodovat o sporu, a pouze jeden účastník sporu může mít pravdu.

Náprava současného stavu.

I. Premiér má patrně pravdu, že žaloba na prezidenta není optimální řešení. Lepší by bylo, kdyby se zákonodárci zabývali sporem pro pomluvu novináře. Zákonodárný sbor by měl učinit rozhodnutí:

 "Občan Miloš Zeman nepředložil důkaz o existenci článku novináře Peroutky. Tím Miloš Zeman poškodil dobré jméno novináře. Proto se odsuzuje k omluvě za svůj výrok. Prezident uhradí žalobci veškeré soudní náklady. Protože je z titulu své funkce současně ve stavu imunity, odkládá se výkon rozhodnutí po uplynutí jeho mandátu".

 II. Odvolat současného Nejvyššího státního zástupce a vypsat konkurz na nového. Státní zástupci musí dohlížet na průběh vyšetřování, ve kterých je stát účastníkem sporu. Jako příslušníci moci výkonné jsou vázaní mlčenlivostí a nemůže dojít k neoprávněnému úniku citlivých informací. Musí dodržovat přísnou hierarchii. Jestliže státní zástupce u soudu neuspěje, může v řízení pokračovat státní zástupce vyšší instance jen v případech, kdy to zákon dovoluje.

III. Soudcům je nutné upřesnit hierarchii rozhodování a soudcovský slib takovým způsobem, který nedovolí překrucovat literu Ústavy. Ústava zakazuje porušování základních občanských práv. Zákony přírodních, lékařských a technických věd vždy byly a nadále musí být nedílnou součástí soudcova rozhodování. Každý senátor a každý poslanec by se měl veřejně vyjádřit k těmto zásadám demokratického státu:

I. Hierarchické uspořádání lidského poznání a právních norem tvoří zákon, podle kterého soudci rozhodují. Jsou to:

   (1) Zákony přírodních a matematických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,    (2) Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,   (3) nařízení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (EU, NATO),   (4) zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,   (5) nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

II. O vazebním zadržení občana rozhoduje soudce, který se stává jeho zákonným soudcem.

III. V soudním řízení musí soud vyhodnotit každý předložený důkaz. Soud nemá právo měnit žalobní návrh.

IV. Soudnictví je dvoustupňové. Každý spor má nárok na dva zákonné soudce, případně rozhodnutí dovolacího soudu. Soud na každém stupni má povinnost vyřešit spor. Nemá právo přikazovat jiným soudům, aby za něho rozhodovaly.

V. Státní úředníci plní cíle, které si současná vláda stanovila. Vedoucí státních úřadů jsou za to zodpovědní.

…………………………………………………………………………………………

Přínosy do státní pokladny by těmito kroky byly patrně miliardové. Rozhodnutí soudu budou v rozumné době. Zjednodušením soudních postupů se ušetří značné prostředky vynakládané za chybná rozhodnutí soudů. Ušetří se náklady na soudní procesy i náklady za špatná rozhodnutí soudů.

Z republiky se stane demokratický stát.

Ing. Karel Januška, ID: uiz6ad

 

Autor: Karel Januška | čtvrtek 4.7.2019 16:09 | karma článku: 12,87 | přečteno: 343x
  • Další články autora

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

Pravda a spravedlnost jsou morální hodnoty které určují, v jakém státě občané žijí. Stabilní jsou státy, ve kterých je pravda a spravedlnost nejvyšší hodnotou. Získání peněžních výhod je cílem našich současných politiků.

24.8.2021 v 9:22 | Karma: 6,11 | Přečteno: 247x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Spravedlivé soudy

Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.

1.8.2021 v 5:09 | Karma: 9,94 | Přečteno: 296x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.

26.7.2021 v 4:01 | Karma: 14,03 | Přečteno: 832x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Volby a naděje

Moderní stát musí využívat všech prostředků, aby pro občany zajistil příjemný a pohodlný život. Omezení, která stát ukládá občanům, nesmí porušovat základní občanská práva.

16.7.2021 v 15:36 | Karma: 8,78 | Přečteno: 187x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Rozděl a panuj

Justiční marasmus nebere konce. Obecné zákony přírodních a technických věd pro zákonodárce neplatí. Postupně máme vlády rozkradačů státu, lékařských specialistů, obchodníků s virtuální měnou.

24.6.2021 v 4:31 | Karma: 10,11 | Přečteno: 250x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Povodně zpustošily západní Čechy. Zasahovaly vrtulníky, sesuv zastavil trať

2. června 2024  12:06,  aktualizováno  21:58

Části Česka o víkendu zasáhly bouřky provázené místy silným deštěm. Zejména na jihozápadě Čech...

Soudcům doplatíme šest krácených platů zpětně ve výplatě za červen, slíbil Blažek

3. června 2024  15:55,  aktualizováno  16:16

Soudci dostanou v návaznosti na nález Ústavního soudu z minulého týdne nové platové výměry od...

Zákulisí superdebaty iDNES.cz: ve studiu hádky, jinak se lídři dobře bavili

3. června 2024  16:12

Zpravodajský portál iDNES.cz v pondělí odvysílal jednu z posledních superdebat před eurovolbami....

V Palermu zatkli nebezpečného českého překupníka drog. Unikal čtyři roky

3. června 2024  16:11

V italském Palermu zadrželi dlouho hledaného českého občana odsouzeného za nelegální obchod s...

Zaplavený jih Německa zasáhnou další lijáky. Řezno vyhlásilo stav katastrofy

3. června 2024  8:01,  aktualizováno  16:02

Jih Německa, který čelí záplavám, čelí dalším lijákům, varují meteorologové. Podle Německé...

  • Počet článků 859
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 652x
Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU  -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným.