Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Divná logika soudců Ústavního soudu.

Dostal jsem se do sporu s telefonním operátorem. Podle mínění operátora jsem telefonicky  právoplatně prodloužil smlouvu o používání jeho služeb. Namítal jsem, že při telefonickém hovoru o prodloužení smlouvy jsem zřetelně vyjádřil, že smlouvu prodlužuji podle stávajících podmínek.

Operátor mi po měsíčním odstupu změnil smluvní podmínky. Podal jsem písemnou výpověď smlouvy a přestal používat jeho služeb. Když jsem požadoval, aby předložil hlasový záznam sjednávání služeb, sdělil mi, že již neexistuje. S problémem jsem se obrátil na Český telekomunikační úřad. Domníval jsem se, že mne od nekalého jednání operátora ochrání. Bohužel, jak pracovnice tohoto úřadu, tak její ředitel odmítl můj rozklad. Operátor mi začal účtovat penále v řádu tisícikorun. Využíval k tomu třetí strany, které nebyly identifikovatelné v obchodním rejstříku.

Spor jsem předložil soudu. Jako důkaz jsem uvedl hypotézu, zda může platit smlouva, ve které některá strana změní smluvní podmínky. Sporem (v justici důkazem opaku) jsem dokázal, že „smlouva, ve které některá strana změní smluvní podmínky, je platná“ je výrok nepravdivý.

Po předložení sporu k soudu přestal operátor vymáhat plnění smlouvy a vrátil část zaplacených služeb (na účet mé manželky).

Soudkyně I. stupně rozhodla, že spor má opět řešit Český telekomunikační úřad. Proti rozhodnutí soudkyně jsem podal řádné odvolání. V něm jsem uvedl, že si nepřeji být nadále souzen soudkyní, která takto rozhodla. V Ústavě i v Listině práv je stanoveno, že každý občan může činit, co není zákonem zakázáno.

Městský soud v Praze, jako soud odvolací, toto mé právoplatné rozhodnutí neakceptoval. Senátem tvořeným třemi soudci vrátil spor k řešení soudkyni, která již jednou chybně rozhodla. Při jednání před touto soudkyní jsem ji odmítl akceptovat a trval na svém právu činit to, co mi zákon nezakazuje. Soudkyně vrátila spor Městskému soudu k novému rozhodnutí. Ten v senátu složeného z jiných tří soudců vydal identické rozhodnutí. Neuvedl odstavec zákona, podle kterého takto rozhodl. Neuvedl odstavec zákona, který mu přikazuje nerespektovat, co má každý občan zaručené jak v Ústavě, tak v Listině.

Spor jsem předložil Nejvyššímu správnímu soudu. Nejvyšší správní soud došel k závěru, že nemá pravomoc přezkoumávat a rušit rozhodnutí soudů ve věcech civilního soudnictví či jim cokoliv „přikazovat“. Nejvyšší správní soud nepředal mé podání jinému soudu, který takovou pravomoc má.

Listina práv praví (čl. 36. odst. 2): Kdo tvrdí, že byl na svých právech zkrácen rozhodnutím orgánu veřejné správy, může se obrátit na soud, aby přezkoumal zákonnost takového rozhodnutí, nestanoví-li zákon jinak. Z pravomoci soudu však nesmí být vyloučeno přezkoumávání rozhodnutí týkajících se základních práv a svobod podle Listiny. Podle znění tohoto odstavce jsem se obrátil na Ústavní soud.

Soudkyně Lastovecká odmítla řešit mou stížnost s poukazem na znění zákona o Ústavním soudu. Upřednostnila znění zákonného předpisu o procesním postupu soudu, před vlastním zněním Listiny práv a Ústavy. Tento postup potvrdil i předseda Ústavního soudu. Důsledkem nerespektování práva občana zříci se soudce (nerespektování axiomu, že naše soudnictví je dvoustupňové), je neúměrná délka sporů. Domnívám se, že jiné soudy přiznají občanům odškodnění za neúměrné délky sporu, které bude muset stát uhradit.

Vedle stížnosti na nerespektování soudem mého práva odmítnout soudkyni, která již jednou rozhodla, jsem se dovolával rozhodnutí o rovnosti před zákonem pro všechny občany. Doložil jsem, že svéprávní občané nemají před zákonem rovná práva. Občan s „právnickým vzděláním“  může ve své věci (v občansko právním sporu) podat dovolání k soudu, kdežto nesolventnímu ale svéprávnímu občanovi je toto právo absolutně odebráno.

Nedomnívám se, že postup Ústavního soudu je správný. Doporučení, že bych se měl obrátit na instituci mimo republiku neakceptuji. Mohu veřejně prohlašovat, že v naší republice neplatí Ústava a Listina práv a mé právo „činit, co není zákonem zakázáno“ soud neakceptuje. Čili stát a soud opovrhuje mými právy zaručenými v Listině práv.

 

Uvedenými skutečnostmi by se měli zabývat představitelé moci výkonné a zákonodárné.

 

Podrobnější informace na internetové adrese: http://dokumentytmobil.wz.cz .

 

Autor: Karel Januška | sobota 23.2.2013 8:45 | karma článku: 20,11 | přečteno: 941x
  • Další články autora

Karel Januška

Úvaha staříka nad hrobem

Pravda a spravedlnost jsou morální hodnoty které určují, v jakém státě občané žijí. Stabilní jsou státy, ve kterých je pravda a spravedlnost nejvyšší hodnotou. Získání peněžních výhod je cílem našich současných politiků.

24.8.2021 v 9:22 | Karma: 6,11 | Přečteno: 247x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Spravedlivé soudy

Rovnost občanů před zákonem (před mocí soudní) je tisícileté pravidlo. I v diktaturách by měly být dodržené zásady spravedlivého rozhodnutí soudu.

1.8.2021 v 5:09 | Karma: 9,94 | Přečteno: 297x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Případ Janoušek

Krátce po druhé světové válce byla v Paříži přijatá Všeobecná deklarace lidských práv. Všem občanům zaručuje stejná občanská práva. Soudcům přiděluje nejvyšší moc. Tisíciletá zkušenost potvrzuje správnost takových zásad.

26.7.2021 v 4:01 | Karma: 14,03 | Přečteno: 832x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Volby a naděje

Moderní stát musí využívat všech prostředků, aby pro občany zajistil příjemný a pohodlný život. Omezení, která stát ukládá občanům, nesmí porušovat základní občanská práva.

16.7.2021 v 15:36 | Karma: 8,78 | Přečteno: 187x | Diskuse| Společnost

Karel Januška

Rozděl a panuj

Justiční marasmus nebere konce. Obecné zákony přírodních a technických věd pro zákonodárce neplatí. Postupně máme vlády rozkradačů státu, lékařských specialistů, obchodníků s virtuální měnou.

24.6.2021 v 4:31 | Karma: 10,11 | Přečteno: 250x | Diskuse| Osobní
  • Nejčtenější

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Silné bouřky se přihnaly do Čech, pak řádily na Moravě. Hasiči odklízejí škody

30. června 2024  12:17,  aktualizováno  23:06

Přímý přenos Meteorologové varovali, že se v neděli objeví velmi silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím,...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Oběť jsem já, hájí se cyklista, po jehož útoku zemřela řidička

26. června 2024  11:43,  aktualizováno  12:52

Řidička, která po konfliktu s cyklistou Václavem Socherem před dvěma lety zemřela v nemocnici, si...

Chování Ruska vyžaduje zásadní změnu přístupu k němu, řekl prezident Pavel

1. července 2024  5:51,  aktualizováno  14:58

Aktualizujeme Na Pražském hradě se na pozvání prezidenta Petra Pavla sešli nejvyšší ústavní činitelé a klíčoví...

ANALÝZA: Macron se znemožnil. Francie vyhlíží vládu Le Penové, třese se i Kyjev

1. července 2024  14:57

Premium Politická kocovina Emmanuela Macrona pokračuje. Z prvního kola francouzských parlamentních voleb...

Digitalizaci stavebního řízení provázejí problémy. Někde se nešlo ani přihlásit

1. července 2024  14:28,  aktualizováno  14:45

Od prvního červencového dne stačí k podání žádosti o stavební povolení už jen chytrý telefon nebo...

Na D6 začalo hořet za jízdy auto. Rychlý požár ho zcela zničil, poškodil i vozovku

1. července 2024  14:28

Hořet za jízdy začal v neděli dopoledne osobní automobil značky BMW na dálnici D6 v úseku mezi...

  • Počet článků 859
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 652x
Vzdělání: Vyšší průmyslová škola strojnická - Vsetín (1955). KU  -  Fakulta technické a jaderné fyziky (1961).
Programátor vědecko-technických výpočtů v penzi.

Soud je služba za úplatu. V každém sporu mohou být pouze dva účastníci: žalobce a žalovaný. To je podmínka "vyloučení třetího". Soudce nesmí přizvat do sporu třetí subjekt. Každý soud(ce) rozhoduje o tom, zda má žalobce pravdu. V každém demokratickém systému může soudce konkrétní spor rozhodnout pouze jedenkrát.

Ústavní soud nemá právo vracet řešení sporu jinému soudci, protože odvolání proti rozhodnutí soudu již proběhlo. Pravda, spravedlnost a svědomí soudce jsou kritéria pro  rozhodování. Jestliže jedna strana sporu podá odvolání, pak spor musí rozhodovat jiný soudce. 

Priority, podle kterých musí soudce rozhodovat:

1. Zákony přírodních věd, zákony technických věd, nejnovější poznatky věd lékařských a technických,

2. Ústava, Listina základních občanských práv a svobod,

3. nařízení a doporučení nadnárodních orgánů, kterých je republika členem (NATO, EU),

4. zákony a zákonná nařízení uvedené ve Sbírce zákonů,

5. nařízení institucí a osob, které jsou zmocněné nařízení vydávat.

Výrok každého soudce musí obsahovat část, která určuje, kdo hradí soudní náklady. Tím je definováný příčinný vztah mezi žalobcem a žalovaným.